Koniec szczytu państw Trójmorza. "Budował niezwykle potrzebną więź"

Z kraju

Prezydent Andrzej Duda o szczycie Trójmorzatvn24
wideo 2/6

- Chcemy mocno skupić się nad nadrabianiem zaległości, dlatego naszym głównym przedmiotem zainteresowania jest rozwój infrastruktury i rozwój bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a w efekcie także Unii Europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji po zakończeniu szczytu Trójmorza. Jak dodał, to "bardzo ważne zadanie, które zmierza do tego żeby uspójnić nas z Europą Zachodnią żeby w jeszcze doskonalszym stopniu".

Na wieńczącej szczyt wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda podziękował chorwackiej prezydent za współorganizację spotkania i bycie jego współgospodarzem. Jak podkreślił Duda, szczyt był ważny, bo budował "unikalną, a niezwykle potrzebną więź między krajami Europy Środkowej, krajami, które doskonale rozumieją swoją pozycję, swoją sytuację, także gospodarczą i swoją wzajemną historię". Prezydent wskazał w tym kontekście, że - z wyjątkiem Austrii - kraje Trójmorza znajdowały się przez dziesiątki lat "za żelazną kurtyną" i w związku z tym widzą swoje zaległości, które "od czasów uzyskania niepodległości czy też pełnej suwerenności, a później od czasów wejścia do UE systematycznie nadrabiają".

- Chcemy się bardzo mocno na tym nadrabianiu skupić - zaznaczył Duda.

Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji poinformowała, że na spotkanie przygotowano "łącznie ponad 150 projektów, które łącznie mają wartość prawie 50 miliardów euro". - Jest to dopiero początkowy etap tego dokumentu, do którego inne kraje będą mogły się dopisać. Jest to dobry punkt wyjścia, by uruchomić projekty i przełożyć naszą inicjatywę na język praktyki - podkreślała.

Prezydent Chorwacji mówiła, że priorytetem jest połączenie portów adriatyckich w Krk i Vukovarze z północną infrastrukturą energetyczną. - Również połączenie Rijeki z resztą Europy Środkowo-Wschodniej będzie bardzo ważnym krokiem nie tylko dla rozwoju samej Rijeki, ale również całej Europy Środkowej - wskazywała Kolinda Grabar-Kitarović.

Priorytety Trójmorza

Wśród priorytetów państw Trójmorza wymienionych w przyjętej w czwartek deklaracji uczestników drugiego szczytu tej inicjatywy w Warszawie, znalazły się wspieranie inwestycji w gospodarkę, połączenia transportowe, infrastrukturę energetyczną, ochronę środowiska, badania i rozwój oraz komunikację cyfrową. W deklaracji podkreślano, że "państwa Trójmorza ze swym potencjałem tworzą dynamiczny region, którego rozwój zależy między innymi od koordynacji wysiłków całego regionu". Zwrócono uwagę w szczególności na wyzwania wynikające z "różnic w sieciach transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych w regionie", które "ograniczają dynamiczny wzrost relacji gospodarczych" między krajami Trójmorza. Zaznaczono, że sieci te "powinny być rozwijane". Uczestnicy szczytu oświadczyli, że "uznają wielką wartość pogłębionej współpracy w formacie Trójmorza", która - ich zdaniem - powinna być skoncentrowana na "wspieraniu inwestycji w dziedzinach takich jak gospodarka, połączenia transportowe, infrastruktura energetyczna, ochrona środowiska, prace badawczo-rozwojowe i komunikacja cyfrowa w regionie Trójmorza". Wśród priorytetów inicjatywy wymieniono ponadto poprawę połączeń transportowych w regionie, realizację postulatów unijnej polityki energetycznej, promowanie biznesowego charakteru wspólnych projektów gospodarczych oraz osiągnięcie pełnej synergii z politykami UE.

Następny szczyt

W szczycie wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Gościem specjalnym początkowej części szczytu był prezydent USA Donald Trump. Na spotkanie przyjechało 10 prezydentów krajów Trójmorza, nieobecne są głowy państw Czech i Austrii.

Prezydent Duda poinformował, że następny szczyt Trójmorza odbędzie się za rok w Bukareszcie.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: