500 plus bez tajemnic. Paweł Blajer odpowiada na Wasze pytania

Z kraju

TVN24 BiS500 plus - odpowiadamy na pytania internautów

Co z bliźniakami, czy program obejmuje dzieci rodziców samotnie wychowujących potomstwo? To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się na kilka tygodni przed startem programu Rodzina 500 plus. Na wszystkie z nich odpowiedzi udzielił dziennikarz TVN24 BiS Paweł Blajer.

Do redakcji Kontakt 24 napływa mnóstwo pytań w sprawie programu Rodzina 500 plus. Pytacie o to, jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać wsparcie z państwowej kasy, przedstawiacie też sytuacje, w jakich się znajdujecie.

Jakie wątpliwości?

Pytanie 1. "Jak będzie wyliczany dochód przy działalności gospodarczej z bieżących PIT-ów, czy z PIT-u rocznego za zeszły rok?" - pyta pan Marcin.

Nie liczą się zaliczki na podatek dochodowy, które płaci się co miesiąc. Liczy się to, co będzie w PIT-36 lub PIT-36L. Dochód, który będzie widniał w rozliczeniu podatkowym należy podzielić przez 12, a następnie przez członków rodziny. Jeżeli będzie mniej niż 800 złotych netto, będzie można skorzystać ze świadczenia na pierwsze dziecko.

Pytanie 2. "Wypowiadała się pani z urzędu w Łodzi na temat dokumentów jakie trzeba wypełnić celem otrzymania świadczenia wychowawczego 500 plus. Pani ta wyraźnie kilka razy powtórzyła, że dochody będą obliczane z 2014 roku dlaczego skoro zasiłek będzie obowiązywał od 2016 roku? Jest to dla mnie bardzo ważne" - pyta pani Zofia.

W przypadku pierwszego roku obowiązywania tego programu przyjęto dochody z 2014 roku. Wszystko dlatego żeby nie było żadnych wątpliwości jakie dochody trzeba brać do weryfikacji przy wnioskach o świadczenia za pierwsze dziecko. Może zdarzyć się jednak tak, że w 2014 roku ktoś miał wysokie dochody, jednak w międzyczasie stracił pracę. Wówczas pozostaje możliwość wykazania dochodu za 2014 roku odejmując od tego dochód utracony.

500 plus bez tajemnic. Wy pytanie, my odpowiadamyTVN24 BiS

Pytanie 3. "Jestem matką 5 dzieci, w tym 10-miesięcznych bliźniąt, czy 500 złotych dostaniemy na piątkę, czwórkę, czy trójkę dzieci? Jak rozumieć na drugie i kolejne dziecko? Czy pierwsze dziecko nie dostanie nic mimo, że ma rodzeństwo?" - pyta internautka o pseudonimie Rut.

Jeżeli wszystkie dzieci mają poniżej 18.roku życia, to świadczenie będzie przysługiwało na pewno dla czwórki. W przypadku pierwszego dziecka konieczne będzie sprawdzenie kryterium dochodowego. Jeżeli nie zostanie przekroczony próg 800 złotych na członka rodziny, to świadczenie wyniesie aż 2,5 tys. złotych.

Pytanie 4. "Co z dziećmi rolników w programie 500 plus? W jaki sposób będzie liczone kryterium dochodowe 1 ha przeliczeniowego?" - pyta pan Karol.

Dzieci rolników też są uwzględnione w programie 500 plus, ponieważ rolnik nie musi prowadzić działalności gospodarczej, nie musi pracować na etacie, nie musi również renty i emerytury, a może mieć tylko pole. Wówczas bierze się pod uwagę oszacowany dochód, który ustala się w oparciu o te same kryteria jak przy ustalaniu podatku rolnego. Taki dokument dołącza się do wniosku 500 plus. Na tej podstawie sprawdza się, czy został przekroczony próg dochodowy.

Pytanie 5. "Czy ojciec (wdowiec) samotnie wychowujący jedno dziecko otrzyma 500 zł?" - pyta pan Fabian.

Program 500 plus nie jest adresowany na specjalnych warunkach do osób, które same zajmują się wychowaniem dzieci. Dlatego pan Fabian będzie musiał spełnić kryterium dochodowe. Dochód nie będzie mógł przekroczyć 800 złotych na osobę.

Pytanie 6. "Syn przysposobił dziecko konkubiny. Nie mają ślubu, czy to dziecko dostanie również 500 zł?" - pyta Krygan.

Kwestie związków nieformalnych doprecyzowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "W przypadku rodzin patchworkowych, fakt, że wychowywane dziecko ma innego ojca lub nosi inne nazwisko nie będzie miał wpływu na przysługujące świadczenie. W myśl projektu ustawy rodzinę stanowią m.in. rodzice żyjący w nieformalnym związku i wychowywane przez nich dzieci (do ukończenia 25. roku życia) z poprzednich związków, o ile rodzice ci wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko. Natomiast, jeśli po rozstaniu/rozwodzie rodziców, dziecko nie zamieszkuje z rodzicem, to rodzic ten nie będzie mógł zawnioskować o świadczenie wychowawcze na to dziecko ani uwzględnić tego dziecka w składzie rodziny wnioskując o przyznanie świadczenia wychowawczego na inne dziecko" - czytamy.

Pytanie 7. Jestem za granicą i mam dwoje dzieci. Czy mogę złożyć wniosek o 500 zł?

 - pyta pani Jolanta.

Polacy mieszkający za granicą (w krajach Unii Europejskiej) mają prawo do 500 zł na dziecko, chyba że pobierają tam świadczenia. Resort pracy tłumaczy, że przepisy nie dopuszczają sytuacji, gdy ta sama osoba pobiera podobne świadczenia w dwóch państwach jednocześnie.

Pytanie 8. Od 11 lat jestem wdową i wychowuję samotnie dziecko. Mój zarobek to 1300 zł pensji i renta rodzinna na dziecko. Czy mam szansę na 500 zł? - pyta pani Ewelina.

W tym przypadku ta szansa jest, bowiem spełnione jest kryterium dochodowe obowiązujące przy pierwszym dziecku (800 zł na osobę w rodzinie).

Jak dostać 500 zł na dziecko? Paweł Blajer odpowiadaTVN24 BiS

Autor: mb/ToL//gry/bgr / Źródło: TVN24 BiS

Raporty: