Z kraju

Z kraju

Spółka PKP opracowała wytyczne dla dworców kolejowych w sprawie postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Jak poinformowano, największe dworce otrzymały dyspozycje, aby w miarę możliwości wytypować pomieszczenia dla osób z podejrzeniem zakażenia wirusem.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny pokazała planowany przebieg tras kolejowych. Chodzi o 1600 kilometrów nowych torów, którymi będzie można dojechać do superlotniska. Plany nie spodobały się jednak części mieszkańców, dla niektórych gmin inwestycja będzie bowiem oznaczała przesiedlenia i wyburzenia. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Czy pracodawca może zabronić pracownikowi wykorzystania urlopu, jeżeli ma on być wykorzystany w kraju, gdzie jest duże ryzyko zainfekowania koronawirusem? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi, który był w regionie, w którym był na narażony na zakażenie? To część pytań, na które odpowiedziała Państwowa Inspekcja Pracy w najnowszym komunikacie.

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego Martę Kightley i Piotra Pogonowskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Jednocześnie odwołano ze stanowiska Teresę Czerwińską, która zostanie wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wszystkie loty irlandzkiego Ryanaira odbywają się normalnie - przekazała w piątek Olga Pawlonka z Ryanaira. Jak wskazała, przewoźnik będzie na bieżąco reagować na wszelkie zalecenia. Wcześniej na odwołanie znacznej liczby rejsów do Włoch zdecydował się Wizz Air.

Norweski rząd poinformował, że wstrzymuje dofinansowanie dla Polski z powodu obawy o stan praworządności w Polsce. W piątek polskie Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że "nie otrzymało oficjalnej informacji o wycofaniu się", a "Polska również zgłasza uwagi do stanu praworządności w Norwegii".

W najbliższą niedzielę, 1 marca 2020 roku, sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić tylko w placówkach objętych wyjątkami. Na kolejną niedzielę handlową trzeba poczekać do 5 kwietnia, czyli do Niedzieli Palmowej.

Decyzja o kwarantannie jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W przypadku objęcia kwarantanną dziecka - rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

Ponad 1,9 miliarda złotych na onkologię, o 4,6 miliarda złotych więcej na oświatę oraz dodatkowy miliard złotych na walkę ze smogiem - to tylko niektóre z poprawek do budżetu na 2020 rok, które w czwartek zaproponował Senat.

Należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona firma Virgin Galactic, po raz drugi rozpoczęła przyjmowanie zapisów na loty turystyczne w kosmos. Chętnych jest już niemal 8 tysięcy osób. Szacuje się, że koszt półtoragodzinnego lotu może wynieść około 250 tysięcy dolarów.

Rekordowa liczba 56 miliarderów znalazła się na tegorocznej liście 100 najbogatszych, przygotowanej przez miesięcznik "Forbes". Przed rokiem było ich 42. Nigdy nie było też tyle debiutów - 16. Na szczycie listy najbogatszych Polaków drugi rok z rzędu znalazł się kielecki biznesmen Michał Sołowow.