"Mit 40-milionowej Polski raczej odchodzi w niepamięć"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polsce
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24
wideo 2/8
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24

Sytuacja demograficzna Polski pogarsza się z roku na rok. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ubyło 137 tysięcy Polaków. To tak, jakby nagle zniknęła jedna trzecia Szczecina, prawie cały Olsztyn, albo Opole. Czy istnieje możliwość wyjścia z tego kryzysu? - Myślę, że wyjścia nie ma. Ta liczba urodzeń na pewno spadnie poniżej 300 tys. w Polsce. To wyraźnie pokazują prognozy - komentuje dane profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor do spraw nauki Szkoły Głównej Handlowej, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii na antenie TVN24.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki SGH, a także dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii, w odpowiedzi na pytanie o to, w jakim miejscu jesteśmy pod względem demografii, stwierdziła, że mamy "bardzo zaawansowany proces starzenia się ludności".

- Związane jest to z jednej strony z tym, że mało dzieci się rodzi. Coraz mniejsze jest pokolenie, które ma dzieci, to jest pokolenie urodzone w niżu demograficznym. Coraz bardziej liczne roczniki osiągają ten wiek najstarszy, to są roczniki powojennego wyżu demograficznego i też w związku z tym stosunkowo dużo osób umiera. Umierają osoby z licznego pokolenia, rodzą się dzieci w tym mniej licznym pokoleniu - profesor wskazuje kwestię podstawowego rachunku.

Zmiany widać z roku na rok. We wrześniu 2022 roku urodziło się w Polsce 26,7 tys. dzieci, a we wrześniu 2023 - 22,1 tys. To o 4,6 tys. dzieci mniej.

Wyjścia z kryzysu nie ma

W ocenie dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii nie ma możliwości wyjścia z kryzysu. Liczba urodzeń w Polsce na pewno spadnie na stałe poniżej 300 tys. dzieci. To wyraźnie pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

- Ja jeszcze przypomnę, że w zeszłym roku mieliśmy do czynienia ze zwiększoną liczbą urodzeń dzieci cudzoziemskich, głównie ukraińskich. W sumie prawie 17 tys. dzieci z Ukrainy, to było dwa razy więcej niż rok wcześniej. Czyli mieliśmy sytuację, kiedy wybuch wojny na Ukrainie spowodował także migracje, uchodźczynie z Ukrainy, które przyjechały do Polski często były w ciąży. Więc ten mniejszy spadek, który obserwowaliśmy w 2022 roku, po części związany był z tymi urodzeniami, których w tym roku raczej nie ma - stwierdza prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Ekspertka wskazuje, że wszystkie prognozy demograficzne GUS pokazują jasno i wyraźnie, że będziemy mieć do czynienia ze spadkową tendencją demograficzną. - Będziemy się kurczyć jako populacja, będzie nas coraz mniej - powiedziała.

- Oczywiście z jednej strony powinniśmy robić wszystko, by dzieci w Polsce rodziło się więcej. Aczkolwiek, tak jak powiedziałam, 300 tys. raczej nie przebijemy. Z drugiej strony bardzo ważne jest powiedzenie sobie wprost, że musimy przygotować się do tej zmiany. Musimy się przygotować do zwiększonej liczby osób, które mają 50, 60, 70, 80 i więcej lat i dostosowania polityki społecznej, polityki miast, warunków życia, dostępności usług różnego rodzaju, do tego, że będziemy mieli coraz starsze społeczeństwo - podkreśla gość TVN24.

Jakie działania prodemograficzne może podjąć państwo?

O ile o odwrocie od tego trendu nie ma mowy, to państwo może, i powinno, podjąć pewne działania prodemograficzne, które pomogą go ograniczyć.

- Przede wszystkim na tym etapie to jest bezpieczeństwo. Bardzo wiele Polek i Polaków młodych nie czuje się bezpiecznie. Mają na to wpływ wyrok Trybunału Konstytucyjnego, kwestia opieki prenatalnej, dostępności do różnego rodzaju działań czy terapii, które pomagają zajść w ciążę i ciążę utrzymać. To jest jedna sprawa, druga sprawa, to jest kwestia mieszkań i mieszkalnictwa. Tutaj też widzimy bardzo dużo trudności. Mieszkania są drogie, trudno dostępne. Widzimy, że w zeszłym roku deweloperzy znacznie mniej mieszkań budowali, teraz ta tendencja się trochę poprawia, ale nadal jest to pewien deficyt - wskazuje prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Kolejnym działaniem, które powinno podjąć państwo, to poprawić dostęp do opieki żłobkowej dla dzieci do lat 3. - Czyli kluczowa z punktu myślenia, dobra urodzę, a co potem, jak będziemy mogli zająć się dzieckiem. Ten dostęp się poprawia, ale dostęp do opieki nad najmniejszymi dziećmi jest relatywnie mały. Lepiej jest w przypadku opieki przedszkolnej - podkreśla.

Kolejnym problemem jest kwestia bezpieczeństwa finansowego i stabilności pracy. O ile, według prof. Chłoń-Domińczak, na rynku pracy nie jest najgorzej, to inflacja i wzrost cen spowodowały, że to poczucie bezpieczeństwa nie jest zbyt wysokie. Tymczasem jak stwierdziła "dzieci rodzą się wtedy, gdy ludzie czują się bezpiecznie". - Ten szereg rzeczy jest potrzebnych, ale jednak nie możemy zapominać o tym, że zmienia się struktura wieku ludności i musimy się do niej przygotować - oceniła prof. Chłoń-Domińczak.

Kto będzie zarabiał na emerytury?

Coraz mniejsze grono Polaków rodzi pytania o to, kto będzie zarabiał na wypłatę emerytur. Prof. Chłoń-Domińczak wskazuje, że powinniśmy inwestować w kapitał ludzki.

- Jak będziemy mieli mniej dzieci i młodzieży, to bardzo ważne jest, by system edukacji, system kształcenia, przygotowywał ich jak najlepiej, by ich umiejętności, a potem produktywność na rynku pracy, były coraz wyższe. To jest kolejne wyzwanie przed którym stoimy, a wiemy, że to co się działo w systemie edukacji przez ostatnie lata nie szło w tym kierunku delikatnie rzecz ujmując - wskazuje ekspertka.

Jednym z rozwiązań tego problemu może być mobilizacja tych osób, które obecnie nie pracują, a mogłyby pracować.

- Po części to są kobiety, to są także osoby, które są w wieku 50 plus, część osób z niepełnosprawnościami. Czyli należy szukać osób, które mogłyby pracować, ale nie mogą, lub widzą jakieś bariery, które można łatwo usunąć - podpowiada przyszłemu rządowi profesor.

Wiek emerytalny trzeba będzie podnieść

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak zauważa, że "nieuchronne jest podnoszenie wieku emerytalnego".

- To jest taki temat, który w polityce został spalony. Teraz jeśli słyszymy polityków z każdej strony mówią, że to się nie wydarzy, natomiast rzeczywistość jest taka, że prędzej czy później wiek emerytalny trzeba będzie podnosić. Dzisiaj 60-letnie kobiety, które mogą przechodzić na emeryturę, bardzo często są dobrze wykształcone, zdrowe i potencjalnie mogą jeszcze długo pracować - zauważa gość TVN24.

Owszem możemy próbować Polaków zachęcać do pozostania jak najdłużej na rynku pracy. Jak przypomina prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak tych zachęt trochę jest. - Przede wszystkim premiuje to nasz system emerytalny. Każdy rok odkładania powoduje, że mamy więcej kapitału własnego i krócej będziemy go pobierać (hipotetycznie) w związku z tym emerytura jest wyższa - wyliczyła. - Mamy też PIT-0 dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i dalej pracują, czyli płacą mniejsze podatki - stwierdziła.

- To jest oczywiście budowanie też świadomości, że takie rozwiązania są, że można z nich korzystać, ale dane też pokazują, że to jaki mamy ustawowy wiek emerytalny jest bardzo ważne. Już na pewno nie powinniśmy zwiększać możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury, a to niestety w zeszłym roku i tym roku się zadziało - wskazuje na problem ekspertka.

Na pytanie o to, Ilu nas będzie Polaków za na przykład 5 lat profesor SGH odpowiada, że możemy mówić o około 36 milionach.

- Tutaj prognozy są nieubłagalne, bardzo wyraźnie pokazują, że mit 40-milionowej Polski raczej odchodzi w niepamięć i to kurczenie się będzie czymś, co będziemy obserwować z roku na rok - podsumowuje.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Utrudnienia dla klientów dużych banków

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+