"Mit 40-milionowej Polski raczej odchodzi w niepamięć"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polsce
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24
wideo 2/8
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24

Sytuacja demograficzna Polski pogarsza się z roku na rok. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ubyło 137 tysięcy Polaków. To tak, jakby nagle zniknęła jedna trzecia Szczecina, prawie cały Olsztyn, albo Opole. Czy istnieje możliwość wyjścia z tego kryzysu? - Myślę, że wyjścia nie ma. Ta liczba urodzeń na pewno spadnie poniżej 300 tys. w Polsce. To wyraźnie pokazują prognozy - komentuje dane profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor do spraw nauki Szkoły Głównej Handlowej, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii na antenie TVN24.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki SGH, a także dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii, w odpowiedzi na pytanie o to, w jakim miejscu jesteśmy pod względem demografii, stwierdziła, że mamy "bardzo zaawansowany proces starzenia się ludności".

- Związane jest to z jednej strony z tym, że mało dzieci się rodzi. Coraz mniejsze jest pokolenie, które ma dzieci, to jest pokolenie urodzone w niżu demograficznym. Coraz bardziej liczne roczniki osiągają ten wiek najstarszy, to są roczniki powojennego wyżu demograficznego i też w związku z tym stosunkowo dużo osób umiera. Umierają osoby z licznego pokolenia, rodzą się dzieci w tym mniej licznym pokoleniu - profesor wskazuje kwestię podstawowego rachunku.

Zmiany widać z roku na rok. We wrześniu 2022 roku urodziło się w Polsce 26,7 tys. dzieci, a we wrześniu 2023 - 22,1 tys. To o 4,6 tys. dzieci mniej.

Wyjścia z kryzysu nie ma

W ocenie dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii nie ma możliwości wyjścia z kryzysu. Liczba urodzeń w Polsce na pewno spadnie na stałe poniżej 300 tys. dzieci. To wyraźnie pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

- Ja jeszcze przypomnę, że w zeszłym roku mieliśmy do czynienia ze zwiększoną liczbą urodzeń dzieci cudzoziemskich, głównie ukraińskich. W sumie prawie 17 tys. dzieci z Ukrainy, to było dwa razy więcej niż rok wcześniej. Czyli mieliśmy sytuację, kiedy wybuch wojny na Ukrainie spowodował także migracje, uchodźczynie z Ukrainy, które przyjechały do Polski często były w ciąży. Więc ten mniejszy spadek, który obserwowaliśmy w 2022 roku, po części związany był z tymi urodzeniami, których w tym roku raczej nie ma - stwierdza prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Ekspertka wskazuje, że wszystkie prognozy demograficzne GUS pokazują jasno i wyraźnie, że będziemy mieć do czynienia ze spadkową tendencją demograficzną. - Będziemy się kurczyć jako populacja, będzie nas coraz mniej - powiedziała.

- Oczywiście z jednej strony powinniśmy robić wszystko, by dzieci w Polsce rodziło się więcej. Aczkolwiek, tak jak powiedziałam, 300 tys. raczej nie przebijemy. Z drugiej strony bardzo ważne jest powiedzenie sobie wprost, że musimy przygotować się do tej zmiany. Musimy się przygotować do zwiększonej liczby osób, które mają 50, 60, 70, 80 i więcej lat i dostosowania polityki społecznej, polityki miast, warunków życia, dostępności usług różnego rodzaju, do tego, że będziemy mieli coraz starsze społeczeństwo - podkreśla gość TVN24.

Jakie działania prodemograficzne może podjąć państwo?

O ile o odwrocie od tego trendu nie ma mowy, to państwo może, i powinno, podjąć pewne działania prodemograficzne, które pomogą go ograniczyć.

- Przede wszystkim na tym etapie to jest bezpieczeństwo. Bardzo wiele Polek i Polaków młodych nie czuje się bezpiecznie. Mają na to wpływ wyrok Trybunału Konstytucyjnego, kwestia opieki prenatalnej, dostępności do różnego rodzaju działań czy terapii, które pomagają zajść w ciążę i ciążę utrzymać. To jest jedna sprawa, druga sprawa, to jest kwestia mieszkań i mieszkalnictwa. Tutaj też widzimy bardzo dużo trudności. Mieszkania są drogie, trudno dostępne. Widzimy, że w zeszłym roku deweloperzy znacznie mniej mieszkań budowali, teraz ta tendencja się trochę poprawia, ale nadal jest to pewien deficyt - wskazuje prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Kolejnym działaniem, które powinno podjąć państwo, to poprawić dostęp do opieki żłobkowej dla dzieci do lat 3. - Czyli kluczowa z punktu myślenia, dobra urodzę, a co potem, jak będziemy mogli zająć się dzieckiem. Ten dostęp się poprawia, ale dostęp do opieki nad najmniejszymi dziećmi jest relatywnie mały. Lepiej jest w przypadku opieki przedszkolnej - podkreśla.

Kolejnym problemem jest kwestia bezpieczeństwa finansowego i stabilności pracy. O ile, według prof. Chłoń-Domińczak, na rynku pracy nie jest najgorzej, to inflacja i wzrost cen spowodowały, że to poczucie bezpieczeństwa nie jest zbyt wysokie. Tymczasem jak stwierdziła "dzieci rodzą się wtedy, gdy ludzie czują się bezpiecznie". - Ten szereg rzeczy jest potrzebnych, ale jednak nie możemy zapominać o tym, że zmienia się struktura wieku ludności i musimy się do niej przygotować - oceniła prof. Chłoń-Domińczak.

Kto będzie zarabiał na emerytury?

Coraz mniejsze grono Polaków rodzi pytania o to, kto będzie zarabiał na wypłatę emerytur. Prof. Chłoń-Domińczak wskazuje, że powinniśmy inwestować w kapitał ludzki.

- Jak będziemy mieli mniej dzieci i młodzieży, to bardzo ważne jest, by system edukacji, system kształcenia, przygotowywał ich jak najlepiej, by ich umiejętności, a potem produktywność na rynku pracy, były coraz wyższe. To jest kolejne wyzwanie przed którym stoimy, a wiemy, że to co się działo w systemie edukacji przez ostatnie lata nie szło w tym kierunku delikatnie rzecz ujmując - wskazuje ekspertka.

Jednym z rozwiązań tego problemu może być mobilizacja tych osób, które obecnie nie pracują, a mogłyby pracować.

- Po części to są kobiety, to są także osoby, które są w wieku 50 plus, część osób z niepełnosprawnościami. Czyli należy szukać osób, które mogłyby pracować, ale nie mogą, lub widzą jakieś bariery, które można łatwo usunąć - podpowiada przyszłemu rządowi profesor.

Wiek emerytalny trzeba będzie podnieść

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak zauważa, że "nieuchronne jest podnoszenie wieku emerytalnego".

- To jest taki temat, który w polityce został spalony. Teraz jeśli słyszymy polityków z każdej strony mówią, że to się nie wydarzy, natomiast rzeczywistość jest taka, że prędzej czy później wiek emerytalny trzeba będzie podnosić. Dzisiaj 60-letnie kobiety, które mogą przechodzić na emeryturę, bardzo często są dobrze wykształcone, zdrowe i potencjalnie mogą jeszcze długo pracować - zauważa gość TVN24.

Owszem możemy próbować Polaków zachęcać do pozostania jak najdłużej na rynku pracy. Jak przypomina prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak tych zachęt trochę jest. - Przede wszystkim premiuje to nasz system emerytalny. Każdy rok odkładania powoduje, że mamy więcej kapitału własnego i krócej będziemy go pobierać (hipotetycznie) w związku z tym emerytura jest wyższa - wyliczyła. - Mamy też PIT-0 dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i dalej pracują, czyli płacą mniejsze podatki - stwierdziła.

- To jest oczywiście budowanie też świadomości, że takie rozwiązania są, że można z nich korzystać, ale dane też pokazują, że to jaki mamy ustawowy wiek emerytalny jest bardzo ważne. Już na pewno nie powinniśmy zwiększać możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury, a to niestety w zeszłym roku i tym roku się zadziało - wskazuje na problem ekspertka.

Na pytanie o to, Ilu nas będzie Polaków za na przykład 5 lat profesor SGH odpowiada, że możemy mówić o około 36 milionach.

- Tutaj prognozy są nieubłagalne, bardzo wyraźnie pokazują, że mit 40-milionowej Polski raczej odchodzi w niepamięć i to kurczenie się będzie czymś, co będziemy obserwować z roku na rok - podsumowuje.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP