Olsztyn na weekend: Warmia i Mazury w pigułce – woda, lasy, zabytki

Olsztyn na weekend: Warmia i Mazury w pigułce – woda, lasy, zabytki
Olsztyn na weekend: Warmia i Mazury w pigułce – woda, lasy, zabytkiTVN24
wideo 2/4
Olsztyn na weekend: Warmia i Mazury w pigułce – woda, lasy, zabytkiTVN24

Jest takie miasto w Polsce, w granicach którego leży 11 jezior i cztery mniejsze zbiorniki wodne. A do tego szlaki kajakowe, rowerowo-spacerowe trasy, gotycki zamek i bazylika, planetarium. Już wiesz, o jakim mieście mowa? Oczywiście to Olsztyn, idealne miejsce na wypoczynek bez względu na pogodę i porę roku!

Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego, to Warmia i Mazury w jednym. Atrakcji w mieście jest tak wiele, że jeden dzień na pewno nie wystarczy. A zostać warto, bo im dłużej tu jesteś – tym więcej dostajesz!

Olsztyn: woda dookoła

W północno-zachodniej części miasta, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz niedaleko Dworca Zachodniego i centrum miasta leży jezioro Ukiel (Krzywe). Ma 412 ha powierzchni i linię brzegową o długości 22 km. Przed kilku laty wzdłuż jego brzegu powstało Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel", nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy. Składa się z trzech części połączonych promenadą: przy ul. Kapitańskiej znajduje się m.in. wypożyczalnia sprzętu pływającego oferująca ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska z szatniami, prysznicami, placami zabaw. Jest też tam skatepark (zimą snowpark) - jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju - trzykomorowy bowl wyposażony jest w run-up, kicker small i medium, kinked box, curb box oraz wallride. Są boiska do siatkówki i place gier. Przy ul. Olimpijskiej znajduje się Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa z wypożyczalnią sprzętu sportowego, całoroczna hala do siatkówki plażowej oraz siłownia z odnową biologiczną. Trzecia część CRS to Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego przy ul. Sielskiej.

W sezonie letnim w CRS "Ukiel" znajduje się największa atrakcja dla dzieci na Warmii. Wodny Plac Zabaw o powierzchni ponad 2,5 tys. m. kw. Co więcej przy budowie Centrum nie tylko zachowano najcenniejszy drzewostan, ale też zrobiono nowe nasadzenia. Idealne wręcz miejsce na wypoczynek!

Wolisz kajaki? Przez Olsztyn przepływa Łyna, a na niej organizowane są spływy kajakowe. Najkrótsza oznakowana trasa, licząca 10,5 km, wiedzie od południowych krańców miasta (zaczyna się obok mostu na osiedlu Brzeziny), przez centrum i Las Miejski, do miejsca, w którym do Łyny wpada Wadąg. Spokojny nurt rzeki niesie kajaki między mokradłami, osiedlami, działkami aż do Parku Centralnego i Parku Podzamcze. Przy zamku konieczna jest przenoska. Po wodowaniu poniżej stopnia wodnego zwanego "Niagarą", już pod wiaduktami kolejowymi czekają bystrza, a kiedy rzeka rozszerza się w zbiornik zaporowy, to znak, że meta już blisko. W zależności od przyjętego tempa, trasę można pokonać w czasie od 2,5 do 3,5 godziny. W sezonie turystycznym w każdą sobotę działają także mobilne wypożyczalnie, które w określonych godzinach oferują kajaki do wypożyczenia tuż przy Łynie za "Niagarą".

Pogoda nie dopisuje? Nie szkodzi, jest przecież Aquasfera - nowoczesny aquapark, czynny siedem dni w tygodniu i szesnaście godzin na dobę! Centrum podzielone jest na część sportową i rekreacyjną. W sportowej mieści się mały basen przeznaczony do nauki pływania oraz rozgrzewki (25 na 8 m) oraz główny basen o wymiarach olimpijskich (50 na 25 m), choć służący do treningów drużyn pływackich, to dwa tory pozostają do dyspozycji amatorów. Co ciekawe, posiada on ruchome dno, które można regulować w zależności od potrzeb użytkowników i opuszczać nawet o 210 cm!

Główną atrakcją części rekreacyjnej jest basen z biczami wodnymi, leżankami z podwodnym masażem, kaskadą wodną. Jest też sztuczna rzeka, jacuzzi i zjeżdżalnie o długości około 120 m. Są sauny i studnia lodowa.

Olsztyn: zieleń wszędzie

Spacery lub rowery to Twój żywioł? Właśnie w Olsztynie znajduje się jeden z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie, zwany Lasem Miejskim, o specyficznym mikroklimacie.  Położony w północnej części miasta, zajmuje powierzchnię 1050 ha. Puszczę, w której 70 proc. drzewostanu stanowi sosna, przecinają dwie rzeki – Łyna i jej dopływ Wadąg. Przez Las wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Po drodze są altany, ławki i parkingi leśne oraz ścieżki przyrodnicze i tablice edukacyjne. Przyrodę w jej pierwotnym stanie reprezentują dwa rezerwaty przyrody, utworzone już w 1907 roku. Rezerwat "Redykajny" chroni rzadkie w tym regionie zielone rośliny borealne, natomiast rezerwat "Mszar" – śródleśne torfowisko. Na terenie lasu są też dwa parki linowe.

Zieleń zajmuje aż 27,5 proc. powierzchni Olsztyna. Las Miejski przylega do utworzonego już w 1862 roku Parku Jakubowego z niewielkim jeziorem Mummel (0,3 ha). Wzdłuż Łyny i Starego Miasta rozciąga się z kolei Park Zamkowy, jest także Park J. Kusocińskiego z wydzieloną strefą sportowo-rekreacyjną i Park Centralny.

Wzdłuż Łyny wiedzie rowerowo-spacerowa trasa o długości ponad 11 km – Łynostrada. Jej przedłużeniem jest Warmińska Łynostrada, która wychodzi poza granice administracyjne Olsztyna i wiedzie w głąb historycznej krainy – Warmii. Niespełna 60 km odcinek prowadzi przez takie miejscowości jak Redykajny, Brąswałd, Barkweda, Cerkiewnik, Swobodna, Knopin, Dobre Miasto, Kunik, Urbanowo, Łaniewo i Lidzbark Warmiński.

Olsztyn: Kopernik tu był!

Olsztyn ma ponad 650 lat, może pochwalić się mnóstwem świetnie zachowanych zabytków. Jednym z najważniejszych jest wybudowany w połowie XIV wieku Zamek Kapituły Warmińskiej. Przez wieki stanowił serce miasta, które rozwijało się w jego cieniu. Mieszkał w nim Mikołaj Kopernik, który zostawił po sobie kilka pamiątek, m. in. niezwykłą tablicę astronomiczną na ścianie krużganku (w olsztyńskim zamku astronom zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”).  Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Prowadząca do wejścia grobla dzieli dawną fosę na dwie części: lewą zajmuje Amfiteatr im. Czesława Niemena, prawą – park z resztkami cylindrycznej baszty. Przy wejściu na groblę można przysiąść na ławeczce Kopernika. Swoistym pomnikiem zbudowanym w hołdzie wielkiemu astronomowi jest olsztyńskie planetarium.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc starówki Olsztyna, jest wysoka na 23 metry gotycka Wysoka Brama, jedyna pozostała spośród trzech bram w murach obronnych otaczających miasto. Warto też odwiedzić monumentalny kościół św. Jakuba, ukończony po dziesięcioleciach budowy na przełomie XIV i XV wieku. I koniecznie trzeba zagubić się w staromiejskich uliczkach.

Olsztyn: nocujesz-zyskujesz

Olsztyn, idealne miasto do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu i poznania historii Warmii i Mazur, ma dla turystów ciekawą ofertę - goszczący w olsztyńskich obiektach noclegowych mogą skorzystać ze zniżek m.in. do CRS "Ukiel" i planetarium oraz na basen "Aquasfera" oraz w licznych punktach usługowych i gastronomicznych. W miejskiej akcji promocyjnej "Visit Olsztyn. Nocujesz – Zyskujesz!" udział bierze ponad 20 hoteli i pensjonatów.

A więc… zostań w Olsztynie na weekend, bo warto!

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP