Jest takie miasto w Polsce, w granicach którego leży 11 jezior i cztery mniejsze zbiorniki wodne. A do tego szlaki kajakowe, rowerowo-spacerowe trasy, gotycki zamek i bazylika, planetarium. Już wiesz, o jakim mieście mowa? Oczywiście to Olsztyn, idealne miejsce na wypoczynek bez względu na pogodę i porę roku!
Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego, to Warmia i Mazury w jednym. Atrakcji w mieście jest tak wiele, że jeden dzień na pewno nie wystarczy. A zostać warto, bo im dłużej tu jesteś – tym więcej dostajesz!
Olsztyn: woda dookoła
W północno-zachodniej części miasta, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz niedaleko Dworca Zachodniego i centrum miasta leży jezioro Ukiel (Krzywe). Ma 412 ha powierzchni i linię brzegową o długości 22 km. Przed kilku laty wzdłuż jego brzegu powstało Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel", nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy. Składa się z trzech części połączonych promenadą: przy ul. Kapitańskiej znajduje się m.in. wypożyczalnia sprzętu pływającego oferująca ponad 200 różnych jednostek pływających oraz trzy kąpieliska z szatniami, prysznicami, placami zabaw. Jest też tam skatepark (zimą snowpark) - jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju - trzykomorowy bowl wyposażony jest w run-up, kicker small i medium, kinked box, curb box oraz wallride. Są boiska do siatkówki i place gier. Przy ul. Olimpijskiej znajduje się Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa z wypożyczalnią sprzętu sportowego, całoroczna hala do siatkówki plażowej oraz siłownia z odnową biologiczną. Trzecia część CRS to Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego przy ul. Sielskiej.
W sezonie letnim w CRS "Ukiel" znajduje się największa atrakcja dla dzieci na Warmii. Wodny Plac Zabaw o powierzchni ponad 2,5 tys. m. kw. Co więcej przy budowie Centrum nie tylko zachowano najcenniejszy drzewostan, ale też zrobiono nowe nasadzenia. Idealne wręcz miejsce na wypoczynek!
Wolisz kajaki? Przez Olsztyn przepływa Łyna, a na niej organizowane są spływy kajakowe. Najkrótsza oznakowana trasa, licząca 10,5 km, wiedzie od południowych krańców miasta (zaczyna się obok mostu na osiedlu Brzeziny), przez centrum i Las Miejski, do miejsca, w którym do Łyny wpada Wadąg. Spokojny nurt rzeki niesie kajaki między mokradłami, osiedlami, działkami aż do Parku Centralnego i Parku Podzamcze. Przy zamku konieczna jest przenoska. Po wodowaniu poniżej stopnia wodnego zwanego "Niagarą", już pod wiaduktami kolejowymi czekają bystrza, a kiedy rzeka rozszerza się w zbiornik zaporowy, to znak, że meta już blisko. W zależności od przyjętego tempa, trasę można pokonać w czasie od 2,5 do 3,5 godziny. W sezonie turystycznym w każdą sobotę działają także mobilne wypożyczalnie, które w określonych godzinach oferują kajaki do wypożyczenia tuż przy Łynie za "Niagarą".
Pogoda nie dopisuje? Nie szkodzi, jest przecież Aquasfera - nowoczesny aquapark, czynny siedem dni w tygodniu i szesnaście godzin na dobę! Centrum podzielone jest na część sportową i rekreacyjną. W sportowej mieści się mały basen przeznaczony do nauki pływania oraz rozgrzewki (25 na 8 m) oraz główny basen o wymiarach olimpijskich (50 na 25 m), choć służący do treningów drużyn pływackich, to dwa tory pozostają do dyspozycji amatorów. Co ciekawe, posiada on ruchome dno, które można regulować w zależności od potrzeb użytkowników i opuszczać nawet o 210 cm!
Główną atrakcją części rekreacyjnej jest basen z biczami wodnymi, leżankami z podwodnym masażem, kaskadą wodną. Jest też sztuczna rzeka, jacuzzi i zjeżdżalnie o długości około 120 m. Są sauny i studnia lodowa.
Olsztyn: zieleń wszędzie
Spacery lub rowery to Twój żywioł? Właśnie w Olsztynie znajduje się jeden z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie, zwany Lasem Miejskim, o specyficznym mikroklimacie. Położony w północnej części miasta, zajmuje powierzchnię 1050 ha. Puszczę, w której 70 proc. drzewostanu stanowi sosna, przecinają dwie rzeki – Łyna i jej dopływ Wadąg. Przez Las wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Po drodze są altany, ławki i parkingi leśne oraz ścieżki przyrodnicze i tablice edukacyjne. Przyrodę w jej pierwotnym stanie reprezentują dwa rezerwaty przyrody, utworzone już w 1907 roku. Rezerwat "Redykajny" chroni rzadkie w tym regionie zielone rośliny borealne, natomiast rezerwat "Mszar" – śródleśne torfowisko. Na terenie lasu są też dwa parki linowe.
Zieleń zajmuje aż 27,5 proc. powierzchni Olsztyna. Las Miejski przylega do utworzonego już w 1862 roku Parku Jakubowego z niewielkim jeziorem Mummel (0,3 ha). Wzdłuż Łyny i Starego Miasta rozciąga się z kolei Park Zamkowy, jest także Park J. Kusocińskiego z wydzieloną strefą sportowo-rekreacyjną i Park Centralny.
Wzdłuż Łyny wiedzie rowerowo-spacerowa trasa o długości ponad 11 km – Łynostrada. Jej przedłużeniem jest Warmińska Łynostrada, która wychodzi poza granice administracyjne Olsztyna i wiedzie w głąb historycznej krainy – Warmii. Niespełna 60 km odcinek prowadzi przez takie miejscowości jak Redykajny, Brąswałd, Barkweda, Cerkiewnik, Swobodna, Knopin, Dobre Miasto, Kunik, Urbanowo, Łaniewo i Lidzbark Warmiński.
Olsztyn: Kopernik tu był!
Olsztyn ma ponad 650 lat, może pochwalić się mnóstwem świetnie zachowanych zabytków. Jednym z najważniejszych jest wybudowany w połowie XIV wieku Zamek Kapituły Warmińskiej. Przez wieki stanowił serce miasta, które rozwijało się w jego cieniu. Mieszkał w nim Mikołaj Kopernik, który zostawił po sobie kilka pamiątek, m. in. niezwykłą tablicę astronomiczną na ścianie krużganku (w olsztyńskim zamku astronom zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”). Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Prowadząca do wejścia grobla dzieli dawną fosę na dwie części: lewą zajmuje Amfiteatr im. Czesława Niemena, prawą – park z resztkami cylindrycznej baszty. Przy wejściu na groblę można przysiąść na ławeczce Kopernika. Swoistym pomnikiem zbudowanym w hołdzie wielkiemu astronomowi jest olsztyńskie planetarium.
Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc starówki Olsztyna, jest wysoka na 23 metry gotycka Wysoka Brama, jedyna pozostała spośród trzech bram w murach obronnych otaczających miasto. Warto też odwiedzić monumentalny kościół św. Jakuba, ukończony po dziesięcioleciach budowy na przełomie XIV i XV wieku. I koniecznie trzeba zagubić się w staromiejskich uliczkach.
Olsztyn: nocujesz-zyskujesz
Olsztyn, idealne miasto do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu i poznania historii Warmii i Mazur, ma dla turystów ciekawą ofertę - goszczący w olsztyńskich obiektach noclegowych mogą skorzystać ze zniżek m.in. do CRS "Ukiel" i planetarium oraz na basen "Aquasfera" oraz w licznych punktach usługowych i gastronomicznych. W miejskiej akcji promocyjnej "Visit Olsztyn. Nocujesz – Zyskujesz!" udział bierze ponad 20 hoteli i pensjonatów.
A więc… zostań w Olsztynie na weekend, bo warto!