Zuckerberg ma nasze prywatne życie w kieszeni. Teraz będzie szpiegował firmy?

Facebook at work facebook

Facebook tworzy nowy serwis dla pracowników i firm. Nowa usługa odpowiada na potrzeby rynku, ale czy przekazywane przez koncerny informacje pełne poufnych danych czy patentów, będą bezpieczne na portalu społecznościowym Marka Zuckerberga? Na dotychczas funkcjonującym Facebooku przejęcia kont i wycieki danych to chleb powszedni.

Facebook tworzy nowy serwis dla pracowników i firm. Wydaje się, że nowa usługa ma wiele zalet, ale czy przekazywane przez koncerny informacje pełne poufnych danych lub patentów będą bezpieczne na portalu społecznościowym Marka Zuckerberga? Na dotychczas funkcjonującym Facebooku przejęcia kont i wycieki danych to chleb powszedni.

Facebook at Work (FaW) - tak nazywa się nowa usługa Facebooka, która jest przeznaczona dla firm i pracowników. Aplikacja, z której testowo korzystają już wybrani użytkownicy, ma pomagać w wypełnianiu obowiązków służbowych, czyli w tym, w czym dotąd Facebook zwykle przeszkadzał.

W czym pomoże?

Facebook chce stworzyć oddzielną sieć, która będzie przeznaczona właśnie do celów zawodowych, aby prywatny profil nie odciągał pracowników od ich zadań. Sieć będzie ułatwiać komunikację służbową, a także współpracować z wykorzystaniem funkcji, które są dostępne w klasycznym Facebooku, czyli np. tworzenia grup, strumienia aktualności, wysyłania wiadomości, czy tworzenia wydarzeń. Według jego twórców może stanowić alternatywę dla poczty elektronicznej, czy innych systemów intranetowych.

Firma Marcka Zuckerberga zapewnia, że gromadzenie i dzielenie się służbowymi informacjami, które często są pełne poufnych danych, pomysłów, patentów, czy umów będzie całkowicie bezpieczne. Tu jednak pojawiają się pierwsze wątpliwości, bo wiadomo, że Facebook lubi filtrować wiadomości swoich użytkowników. Czy zatem ich cenne informacje nie wyciekną, a następnie nie wypłyną np. w konkurencyjnych spółkach? Każda firma, która będzie chciała używać Facebook at Work będzie musiała odpowiedzieć sobie na to pytanie i zaufać. Bez tego ten biznes może się nie udać.

Co z bezpieczeństwem?

Monika Czaplicka z działającej w branży social media firmy Wobuzz przypomina, że Facebook i jego pracownicy mają zawsze dostęp do treści które piszemy - do wiadomości prywatnych czy plików, które przesyłamy.

- Co nie znaczy, że czytają to wszystko - podkreśla Czaplicka i dodaje: - Łatwiej jest uzyskać dostęp do konta na Facebooku, niż do konta w prywatnej sieci czy portalu - zdarzało się nie raz, że administrator fanpage’a na tym portalu społecznościowym klikał w wiadomość, która rozsyłała wirusy czy dawała komuś niepowołanemu dostęp do konta - mówi Czaplicka.

Wyciek?

Jędrzej Niklas z Fundacji Panoptykom twierdzi, że trudno obecnie wyrokować, czy Facebook at Work będzie bezpieczny, bo nowe rozwiązania mają wciąż charakter prototypowy. - Jednak zawsze, gdy informacje lądują w chmurze, trudno uznać, że są w 100 proc. bezpieczne. Mieliśmy wiele przypadków, gdy informacje przechowywane w systemach po prostu "wyciekały". Czasami firmy oferujące tego typu usługi zastrzegają, że będą miały wgląd do informacji, które są wymieniane za pomocą takich aplikacji. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że Facebook również podąży tą drogą - ocenia Jędrzej Niklas.

Przejęcia kont

Ewa Lalik, blogerka i ekspertka od nowych technologii uważa, że żadna poważna firma nie używa obecnie znanego dotąd Facebooka do komunikacji wrażliwych danych, a jeśli to robi, to natychmiast powinna przestać.

- Nie chodzi nawet o to, że Facebook w jakiś sposób wykorzystałby takie informacje. Ważną kwestią są zwykłe, powszechne ataki, czy przejęcia kont. Chyba nie było jeszcze przypadku - a przynajmniej nie rozszedł on się szerszym echem w mediach - wykradzenia tajemnic firmy przez Facebooka właśnie, ale w tym przypadku trzeba dmuchać na zimne. Sieci wewnętrzne i protokoły nie istnieją bez powodu - ostrzega Ewa Lalik.

Jaki powinien być FaW?

Czaplicka uważa, że zanim firmy zaczną używać Facebook at Work serwis będzie musiał jasno określić zasady własności intelektualnej przekazywanych plików.

- Nie wiem, jak Facebook zamierza rozwiązać kwestię regulaminu, bo w obecnie znanym serwisie wszystko "staje się własnością" Facebooka, czyli portal ma możliwość wykorzystywania naszych danych i plików na pewnych zasadach. Nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania w FaW - twierdzi Czaplicka i dodaje, że sukces nowej sieci Facebooka zależy głównie od użytych zabezpieczeń.

- Głównym zadaniem jest szyfrowanie danych i odpowiednie zabezpieczenia przed możliwością włamania się oraz odpowiedni regulamin ze strony Facebooka, który zapewni ochronę przesyłanej zawartości - uważa Czaplicka.

Śledzenie pracowników?

Zdaniem Niklasa z Fundacji Panoptykon ważną kwestią, którą będzie musiał rozwiązać Facebook jest również ochrona prywatności pracowników. - Doniesienia medialne wskazują, że będą istniały pewne połączenia z "normalnymi" kontami pracowników na Facebooku. Pojawia się więc pytanie, do jakich informacji będzie miał dostęp sam pracodawca. Tego oczywiście nie wiemy, a odpowiedzi trzeba będzie szukać w regulaminie. Można mieć jednak obawy, że "Facebook at Work" będzie również narzędziem, który nie tylko ułatwia komunikację w pracy, ale może również służyć do śledzenia pracowników - zauważa Jędrzej Niklas.

Dominik Batorski, socjolog z ICM Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że już teraz wiele firm korzysta z podobnych usług, czyli np. systemów przechowywania plików w chmurach.

- Coraz więcej firm zakłada, że nie warto utrzymywać własnej infrastruktury, czy narzędzi komunikacyjnych, tylko korzysta z rozwiązań dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Zamiast kupować własne serwery i potem je utrzymywać, trzymają informacje na serwerach zewnętrznych innych firm. To, że np. Dropbox przechowuje pliki swoich klientów, to nie oznacza, że do nich zagląda - uważa Dominik Batorski i dodaje, że w świadczeniu tego typu usług ważne jest zaufanie.

- A w Polsce jest stosunkowo niski poziom zaufania do innych ludzi i instytucji. Ale można się dodatkowo zabezpieczać - są systemy, które szyfrują pliki. Wówczas tylko nadawca i odbiorca może je odczytać, i nawet jeżeli ktoś miałby dostęp do serwera, to nie mógłby się do nich dobrać - twierdzi Batorski.

Wizerunek ważniejszy

Według Ewy Lalik firmy mogą traktować Facebook at Work jako bezpieczne narzędzie do komunikacji. - Korzystanie z rozsądkiem nie jest niebezpieczne - ocenia ekspertka i dodaje, że Facebookowi nie opłaciłyby się żadne działania polegające na wykorzystaniu sekretnych i wartościowych danych swoich użytkowników. - Strata wizerunkowa, utrata zaufania - i tak już nadwyrężonego - kosztowałaby o wiele więcej, niż można zyskać na "pożyczaniu" tajemnic gospodarczych i wewnętrznych - dodaje Ewa Lalik.

To tylko biznes

Dla Dominika Batorskiego nowa sieć Facebooka, to po prostu próba przejęcia części dochodowego rynku.

- Facebook zauważył szerszy trend wykorzystania przez firmy rozwiązań w modelu oprogramowanie jako usługa (SaaS) i stara się po prostu w niego wpisać. Może wykorzystać bogatą bazę swoich użytkowników i zacząć zarabiać na świadczeniu usług dla firm. Niektórzy użytkownicy już teraz korzystają z Facebooka w sprawach służbowych, więc tworząc nowy serwis i wprowadzając usługi skierowane do firm Facebook zdywersyfikuje źródło swoich przychodów, które w tej chwili pochodzą w ogromnej większości z reklam. Poza tym firmy są skłonniejsze do płacenia więcej za usługi niż prywatne osoby. To dobry krok biznesowy Facebooka - ocenia Batorski.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: facebook

Pozostałe wiadomości

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nad Wisłą rośnie nowy trend

Nad Wisłą rośnie nowy trend

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP

Turecki urząd do spraw konkurencji wszczął dochodzenie przeciwko serwisowi muzycznemu Spotify. Wiceminister kultury twierdzi, że w aplikacji pojawiły się "prowokacyjne" treści uderzające w żonę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i wartości islamu. 

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Źródło:
PAP

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sześciu deweloperów kary o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych za wprowadzanie klientów w błąd co do powierzchni oferowanego lokalu. Jak podano w komunikacie, problem dotyczył wliczania do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi.

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 210 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło milion wniosków o rentę wdowią. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca - poinformował w piątek ZUS.

Milion wniosków o nowe świadczenie

Milion wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta podnosi limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT, do 240 tysięcy złotych z obecnych 200 tysięcy złotych.

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z agencją Bloomberg. Jego zdaniem, jeśli dane makroekonomiczne na to pozwolą, do końca 2025 roku możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych.

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Im mniejszy ośrodek, tym trudniej znaleźć w nim mieszkanie na wynajem - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów niska podaż lokali do wynajęcia w mniejszych miejscowościach sprzyja zjawisku "gniazdownictwa", czyli zamieszkiwaniu młodych dorosłych z rodzicami.

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP