Niemiecki rząd zawarł porozumienie z krajowymi firmami telekomunikacyjnymi, mające na celu wykluczenie z rynku chińskich dostawców usług 5G. Pierwsze komponenty dostarczane z Państwa Środka będą wycofywane już w 2026 roku, natomiast zakończenie całego procesu zaplanowano na koniec roku 2029. Pekin zapowiada, że decyzja niemieckich władz "nie pozostanie bez konsekwencji".
Według informacji przekazanych przez agencję Reuters przedstawiciele niemieckiego rządu wypracowali porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi, wykluczające z rynku chińskich dostawców sieci 5G takich jak Huawei czy ZTE.
- Osiągnęliśmy obecnie jasne i ścisłe porozumienie z firmami telekomunikacyjnymi - przekazała minister Nancy Faeser, cytowana przez agencję Reuters.
Jak dodała, rząd nie spodziewa się żadnego odwetu w związku z planowanymi ograniczeniami, nałożonymi na chińskie przedsiębiorstwa. Porozumienie jest następstwem rozmów pomiędzy resortem spraw wewnętrznych a przedstawicielami operatorów telekomunikacyjnych takich jak Deutsche Telekom, Vodafone, a także Telefonica Deutschland.
Planowane wycofywanie chińskiej technologii, o którym w środę informował Reuters, rozpocznie się w 2026 roku, kiedy to operatorzy zostaną zobowiązani do usunięcia chińskiej technologii z krajowej sieci centrów danych 5G. Drugi etap, który zakończy się w 2029 roku, zakłada natomiast wycofanie z kraju części takich jak anteny czy linie przesyłowe.
Chiny ostrzegają przed konsekwencjami
Ambasada Chin w Niemczech stwierdziła, że ograniczenie czy wykluczenie Huawei z rynku nie pozostanie bez konsekwencji. Jak dodała, plan Berlina to "bezwzględna próba" stłumienia konkurencji oraz promowania własnej technologii.
"Rzekome ryzyko dla bezpieczeństwa sieci służy jedynie jako pretekst. Faktem jest, że żaden kraj nie przedstawił jeszcze dowodów, w jakim stopniu sprzęt Huawei może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa" - dodała ambasada cytowana przez agencję Reuters.
Niemcy są uważane za opóźnione we wdrażaniu środków bezpieczeństwa Unii Europejskiej dla sieci 5G.
Operatorzy telekomunikacyjni często opierali się wysiłkom Berlina, aby doprowadzić do kosztownego wycofania Huawei, podczas gdy Huawei odrzucił to, co nazwał "upolitycznieniem" cyberbezpieczeństwa w kraju.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock