Tata Motors boi się wirusa zika. Zmienia nazwę najnowszego samochodu

Tech

TVN24 BiSTata Motors boi się wirusa Zika. Zmienia nazwę najnowszego samochodu

Największy indyjski producent samochodów Tata Motors zrezygnował z nazwania najnowszego modelu "Zica" (skrót od "Zippy Car"), aby wyrazić współczucie dla ofiar wirusa Zika, który nawiedza kraje Ameryki Łacińskiej. Nowa nazwa modelu będzie ogłoszona za kilka tygodni.

Nowy model zostanie zaprezentowany w środę na Targach Motoryzacyjnych 2016, które odbędą się na obrzeżach stolicy Indii - Delhi.

Zmiana nazwy

Jak podali w oświadczeniu przedstawiciele Tata Motors, jeszcze podczas targów na tabliczce umieszczonej na pojeździe będzie widniał napis "Zica". Obecnie wirus rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Obecność wirusa stwierdzono w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i w afrykańskiej Republice Zielonego Przylądka. W poniedziałek Międzynarodowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że przenoszony przez komary wirus Zika stwarza międzynarodowe zagrożenie.

Groźny wirus

Wirus Zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Naukowcy podejrzewają, że Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, jest powiązany ze wzrostem przypadków mikrocefalii u noworodków oraz może mieć związek z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u dzieci i dorosłych z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Na Zikę nie wynaleziono dotąd szczepionki. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone (np. mikrocefalię) i doprowadzić do śmierci dziecka. U 80 proc. ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele kobiet w ciąży nie wie, czy się zaraziło.

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tatamotors.com

Tagi:
Raporty: