Od 2024 roku jeden rodzaj kabla USB-C będzie obowiązywał dla wszystkich telefonów komórkowych oraz innych małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych - przypomniała w mediach społecznościowych Komisja Europejska. Zmiany będą wchodzić etapami. Docelowo konsumenci będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich urządzeń mobilnych.
Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy na początku października 2022 roku. Zgodnie z nimi, wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Wiosną 2026 roku takim wymogiem zostaną również objęte laptopy.
O nadchodzących zmianach przypomniała Komisja Europejska.
"Wreszcie się doczekaliśmy! Od 2024 roku jeden rodzaj kabla USB-C będzie obowiązywał dla wszystkich urządzeń elektronicznych w UE. W nowym roku nie usłyszysz już: 'Przepraszam, nie mam odpowiedniej wtyczki'" - czytamy we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter). "To idealne zwieńczenie 30. rocznicy Jednolitego Rynku UE" - dodała KE.
Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń elektronicznych w UE
Dyrektywa przewiduje, że niezależnie od marki, wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, słuchawki nagłowne i douszne, przenośne konsole do gry i głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszki, przenośne systemy nawigacji i laptopy, które ładuje się przewodowo i które działają przy zasilaniu do 100 W, będą musiały posiadać port USB typu C.
Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów, które weszły na rynek zanim rozpoczęto stosowanie przepisów dyrektywy.
"Przepisy te są częścią zabiegów Unii, aby zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych. Pozwolą one konsumentom dokonywać wyborów, które nie będą szkodzić środowisku" - mogliśmy przeczytać w komunikacie PE. Zgodnie z szacunkami, pozwoli to zaoszczędzić do 250 milionów euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Z przytaczanych danych wynika, że wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią w UE 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie.
Jednocześnie przypominano, że Parlament Europejski wielokrotnie wzywał do wprowadzenia uniwersalnych ładowarek. "Współpraca z sektorem elektroniki nad dobrowolnymi rozwiązaniami, by zmniejszyć liczbę ładowarek do urządzeń mobilnych, nie przyniosła jednak unijnym konsumentom wymiernych korzyści" - zwracano uwagę.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock