Sprzedaż komputerów osobistych PC rośnie po raz pierwszy od sześciu lat - oceniają analitycy firm Gartner i IDC. Według Gartnera segment PC w drugim kwartale wzrósł na rynku o 1,4 procent. Zdaniem IDC natomiast - o 2,7 procent. Badania różnią się jednak metodologicznie.
IDC w swoich badaniach uwzględnia Chromebooki (komputer z systemem operacyjnym Chrome OS), wyklucza jednak tablety z systemem Windows, w tym urządzenia hybrydowe z doczepianą klawiaturą, takie jak seria Surface Pro.
Gartner z kolei wlicza tablety oparte na systemie Windows do swoich statystyk sprzedaży komputerów, wyłącza jednak z nich Chromebooki i wszystkie tablety z innymi systemami operacyjnymi.
Z kompleksowych analiz Gartnera wynika, że wzrost sprzedaży komputerów osobistych napędzają również tradycyjne komputery z systemem Windows, jak i komputery Apple z systemem Mac OS.
Kupują firmy
Obie firmy analityczne zgodnie twierdzą, że to pierwszy wzrost tego segmentu rynkowego od 2012 roku, ich zdaniem jednak przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w rosnącym zapotrzebowaniu sektora biznesowego (chodzi m.in. o zastępowanie sprzętu z Windows 7 na Windows 10). Zwiększone zainteresowanie firm zdołało pokryć spadający popyt na komputery u klientów indywidualnych, a nawet wytworzyć nadwyżkę.
- Wzrost sprzedaży komputerów PC w drugim kwartale 2018 roku był napędzany głownie przez popyt na rynku biznesowym, który zrównoważył spadki w segmencie klientów indywidualnych - wyjaśnia Mikako Kitagawa, główny analityk w firmie Gartner i dodaje, że dynamika wzrostu w segmencie biznesowym ulegnie osłabieniu w ciągu dwóch lat. - Gdy zakończy się wymiana komputerów ze starszymi systemami operacyjnymi - dodał.
Stabilizacja
Jak podaje The Verge, największe firmy produkujące komputery osobiste (HP, Lenovo, Dell, Apple, Acer) zwiększyły w ostatnim kwartale liczbę sprzedanego sprzętu.
Serwis prognozuje też, że właśnie ta piątka największych producentów nadal będzie dominować na rynku, bo sprzedaż komputerów będzie stabilizować się po latach spadków.
Autor: msz//dap / Źródło: PAP, The Verge
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock