Tech

Roboty "to pracownicy idealni". "Nie mają kaca i humorów"

Tech

Przyszłość należy do robotów. „To pracownicy idealni”
TVN24BiS /Przyszłość należy do robotów. „To pracownicy idealni”

Roboty w przyszłości mogą zastąpić człowieka w pracy. - Mogą być pracownikami idealnymi. Nie mają kaca, nie mają humorów - powiedział w TVN24 BiŚ Prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH stwierdził na antenie TVN24 BiŚ, że roboty humanoidalne i antropomorficzne mogą zacząć wyręczać człowieka w niektórych pracach.

To przyszłość

- Są dostosowane do środowiska, które zbudowali ludzie. Roboty przemysłowe, które nas wyręczają w pracy i zastępują pracowników w fabrykach nie muszą być człekokształtne. Roboty, które np. spawają elementy samochodów przypominają raczej odnóża pająka niż sylwetkę ludzką - powiedział prof. Prof. Ryszard Tadeusiewicz. Ekspert z AGH powiedział, że jest pod wrażeniem robota Atlas, którego zaprezentowała firma Boston Dynamics. - Rozwiązano bardzo trudny problem komunikacji dwunożnej. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak trudne jest to, aby poruszać się na dwóch nogach ze środkiem ciężkości postawionym wysoko ponad miejsce podparcia stóp i jak trudno jest pokonywać przeszkody, czyli np. schody i progi, czy nierówności terenu - mówił prof. Tadeusiewicz i dodał, że robot jest bardzo odporny. - Bardzo mocno trzyma się on na nogach, a kiedy upada potrafi sam wstać i wrócić do pracy. Ten robot będzie mógł np. pełnić funkcję opiekuna osoby niepełnosprawnej, samotnej czy starszej. Rozwój telemedycyny się rozwija. Możemy obserwować na odległość osoby chore, ale pomóc będzie mógł jej np. robot robiąc to, co robi człowiek - powiedział gość TVN24 BiŚ.

Idealny pracownik

Zdaniem eksperta roboty w przyszłości mogą być idealnymi pracownikami. - Nie mają kaca, nie mają humorów, mogą być pracownikami idealnymi. Robot może być nie tylko pracownikiem, ale również towarzyszem, bo będą mogły nas rozbawić i być takim „domowym klaunem” - wyjaśnił naukowiec.

Dołącz do nas na Snapchacietvn24

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości