Polska dołączy do europejskiego programu gigafabryk AI - ogłosiło w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. Obecnie trwają ostatnie rozmowy z partnerami, a formalny wniosek zostanie przekazany Komisji Europejskiej do 20 czerwca 2025 roku.
W czwartek Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało udział w projekcie tworzenia gigafabryk AI, czyli centrów rozwoju sztucznej inteligencji.
- Polska dołączy do grona liderów rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Nie boimy się ambitnych inwestycji, przeciwnie, traktujemy AI jako strategiczny kierunek rozwoju państwa - stwierdził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
- Gigafabryka AI w Polsce to nie tylko impuls dla naszej gospodarki, ale też realna szansa na zacieśnianie współpracy z partnerami w regionie. To przestrzeń dla wymiany wiedzy naukowej, budowy międzynarodowych zespołów badawczych i tworzenia ekosystemu, w którym biznes, nauka i administracja będą działać wspólnie, z korzyścią dla całej Europy Środkowo Wschodniej - dodał.
Gigafabryka AI w Poznaniu
Resort przypomniał w komunikacie, że Polska realizuje obecnie strategiczną inwestycję, jaką jest fabryka Piast AI w Poznaniu. Nowe centrum badawczo-rozwojowe skupi się na obszarach takich jak:
- kosmos i robotyka - rozwój algorytmów AI wspierających automatyzację i eksplorację kosmosu,
- nauka o zdrowiu i życiu - zastosowanie sztucznej inteligencji w bioinformatyce i diagnostyce medycznej,
- zrównoważony rozwój - wykorzystanie sztucznej inteligencji w rolnictwie, energetyce i przeciwdziałaniu ekstremalnym zjawiskom pogodowym.
"Gigafabryki sztucznej inteligencji to wielkoskalowe centra technologiczne stworzone z myślą o opracowywaniu i trenowaniu modeli sztucznej inteligencji nowej generacji, zawierających biliony parametrów" - wyjaśniło ministerstwo.
Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji planowana gigafabryka osiągnie skalę do 30 tysięcy procesorów graficznych, co oznacza inwestycję w wysokości około 5 miliardów złotych.
"Budowa Gigafabryki nie będzie jednym obiektem, a klastrem ośrodków wskazanych w Polityce rozwoju sztucznej inteligencji, która obecnie znajduje się w konsultacjach społecznych. Zaangażowanie środków publicznych w realizację tego przedsięwzięcia planowane jest na poziomie około 2 miliardów złotych w latach 2026-2029" - dodano.
Jak wskazuje Komisja Europejska na swojej stronie internetowej, fabryki sztucznej inteligencji to dynamiczne ekosystemy, które wspierają innowacje, współpracę i rozwój w dziedzinie AI. Komisja uznała utworzenie ich za priorytet i zaplanowała uruchomienie pierwszych fabryk w 2025 r. W grudniu 2024 r. KE wybrała pierwsze siedem lokalizacji, a w marcu tego roku - kolejne sześć.
Fabryki sztucznej inteligencji w Polsce
W Polsce pierwsza fabryka sztucznej inteligencji powstaje w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie, a druga o nazwie Piast-AI, ma powstać w Poznaniu. Fabryka w Poznaniu, jak informuje resort, ma skoncentrować się na obszarach m.in.: nauki o zdrowiu i życiu, kosmosu i robotyki oraz zrównoważonego rozwoju.
W lutym br. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że unijny fundusz InvestAI, z budżetem w wysokości 20 mld euro, sfinansuje cztery gigafabryki sztucznej inteligencji w UE. Gigafabryki mają łączyć potężne moce obliczeniowe z niskoemisyjnymi centrami danych.
W kwietniu br. KE ogłosiła skoordynowaną strategię ws. sztucznej inteligencji - "Plan Działania dla Kontynentu AI" (ang. AI Continent Action Plan). Skupia się on na pięciu filarach: inwestycjach w infrastrukturę, wykorzystaniu danych, wdrożeniach sektorowych, rozwoju kompetencji i uproszczeniu regulacji. Jego celem jest najskuteczniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.
Plan zakłada m.in. inwestycje w infrastrukturę obliczeniową w ramach sieci fabryk AI i planowanych gigafabryk. W ramach inwestycji powstać mają nowe superkomputery, czyli urządzenia, które dysponują większymi mocami obliczeniowymi niż obecne komputery.
Jak wskazano w Polityce AI, polski ekosystem sztucznej inteligencji ma opierać się na rozwoju 34 "wspierających ośrodków regionalnych" AI (m.in. w Częstochowie, Radomiu, Elblągu, Jeleniej Górze, Lubinie, Suwałkach, Chełmie, Białej Podlaskiej) oraz pięciu "wiodących ośrodków", skupionych wokół Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Warszawy. W ośrodkach wspierających MC planuje do 2030 roku 12 inwestycji, a w wiodących - 10.
Projekt Polityki AI do 2030 roku został opublikowany przez MC w ubiegłym tygodniu. Jego konsultacje potrwają do 1 lipca.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock