System, który zrewolucjonizował komputery. Mija 20 lat od premiery Windows 95

Tech


Dokładnie 20 lat temu, 24 sierpnia 1995 roku Microsoft zaprezentował system Windows 95, rozpoczynając rewolucję, która ukształtowała świat technologii przez następne dwie dekady.

Windows 95 stanowił technologiczny przełom i wprowadził funkcje, które do dziś definiują system operacyjny Microsoftu. Był również bezprecedensowym zjawiskiem kulturowym.

Moment zwrotny

W godzinnym filmie pokazującym jak z niego korzystać zagrali Jennifer Aniston i Matthew Perry, lepiej znani jak Rachel i Chandler z bijącego rekordy popularności serialu "Przyjaciele". Empire State Building w Nowym Jorku i CN Tower w Toronto zostały oświetlone barwami Microsoftu. W reklamie telewizyjnej wykorzystano piosenkę Rolling Stones "Start Me Up", za co brytyjski zespół otrzymał ponoć 8 mln dolarów.

Start Windows 95 był bez wątpienia globalnym wydarzeniem. W dniu premiery w kolejkach do sklepów ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki - widok, który dzisiaj znamy z premier nowych iPhone'ów.

Windows 95 był momentem zwrotnym, nie tylko w historii Microsoftu, ale także w historii komputerów osobistych. Posiadał takie funkcje jak Menu Start, które stało się tak popularne, że Microsoft został niemal zmuszony do przywrócenia go w najnowszej wersji systemu, po tym jak usunął go w 2012 roku. Miał też pasek zadań, który definiował to jak powinien wyglądać komputer w dobie internetu.

Najpotężniejsza firma

Jeżeli chodzi o grafikę, oprogramowanie wyprzedzało swoją epokę. System współpracował z prawie każdym urządzeniem dostępnym na rynku. Nagle PC-ty stały się o wiele bardziej przystępne, a ludzi zaczęli zdawać sobie sprawę, że komputer to coś więcej niż arkusze kalkulacyjne.

Tydzień po premierze Windows 95 Microsoft zaprezentował Internet Explorer, która dla wielu ludzi była pierwszą przeglądarką internetową. Ludzie zrozumieli, że mogą wykorzystywać komputery do rozrywki, szukania informacji i komunikowania się ze znajomymi. Sprzedaż komputerów wystrzeliła. W 1995 roku 25 proc. gospodarstw domowych w Wlk. Brytanii miała komputer, sześć lat później ta liczba się podwoiła. Twarzą tej rewolucji był Bill Gates. W 1998 roku jego Microsoft stał się największą firmą na świecie, a kapitalizacja rynkowa wynosząca 613 mld dolarów, którą firma osiągnęła rok później jest, po uwzględnieniu inflacji, największa w najnowszej historii. Dominacja na rynku przysporzyła jednak firmie duży ból głowy. Microsoft, wielokrotnie oskarżany przez wiele ostatnich lat o monopolistyczne praktyki, wiele czau poświęcił na spory z europejskimi i amerykańskimi władzami.

Autor: tol / Źródło: The Telegraph