Francuski regulator - Krajowa Agencja Częstotliwości (ANFR) - wycofał ze sprzedaży aparat iPhone 12 z powodu przekroczenia dopuszczalnych wartości fal elektromagnetycznych emitowanych i pochłanianych przez organizm człowieka - przekazały media. Cytowany przez Reutersa Apple poinformował o tym, że kwestionuje wyniki przeglądu ANFR.
Minister ds. cyfryzacji i telekomunikacji Jean-Noel Barrot poinformował w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien", że ANFR powiadomiła Apple'a o tymczasowym wycofaniu ze sprzedaży jego produktu, a amerykańska firma musi rozwiązać problem polegający na aktualizacji oprogramowania. Ma piętnaście dni na dostosowanie się.
Według ANFR iPhone 12 przekracza o 1,74 W na kilogram (W/kg) ustawową wartość graniczną odpowiadającą energii, jaką może pochłonąć ludzkie ciało, gdy telefon jest trzymany w dłoni.
W większości przypadków producenci telefonów po otrzymaniu formalnego wezwania planują aktualizację swoich urządzeń, aby uniknąć wycofania ich z obrotu. Zdaniem Barrota wniosek o wycofanie mógłby zostać rozszerzony nawet na rynek europejski.
Reakcja firmy Apple
Apple oświadczyło, że dostarczyło ANFR wiele wyników badań - przeprowadzonych przez Apple'a i przez niezależne laboratoria zewnętrzne - które potwierdzają zgodność ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i standardami SAR na świecie - poinformował Reuters.
Agencja dodała, że firma przekazała także, że kwestionuje wyniki przeglądu AFNR i będzie nadal współpracować z agencją, aby wykazać, że funkcjonuje w zgodzie z przepisami.
Dostawcy smartfonów na świecie
Z analizy IDC (International Data Corporation - Międzynarodowa Korporacja Danych) wynika, że w drugim kwartale 2023 roku na rynek trafiło o 7,8 proc. mniej telefonów niż w zeszłym roku. W sumie we wskazanym okresie dostarczono 265,3 mln sztuk.
Na pierwszym miejscu pod względem dostaw smartfonów w II kwartale był Samsung - 53,5 mln sztuk (20,2 proc udziału w rynku), na drugim Apple - 42,5 mln (16 proc.), na trzecim Xiaomi - 33,2 mln (12,5 proc.), a dalej były OPPO - 25,4 mln (9,6 proc.) i Transsion - 25,3 mln (9,5 proc.). Pozostali producenci dostarczyli 85,4 mln sztuk (32,3 proc.).
Źródło: PAP, Reuters, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock