Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl
Facebook i Instagram po lupą Brukseli
Facebook i Instagram po lupą BrukseliTVN24
wideo 2/7
Facebook i Instagram po lupą BrukseliTVN24

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Kilka dni temu firma Meta - właściciel Facebooka i Instagrama - poinformowała, że będzie korzystać z danych użytkowników w Europie, by trenować swój model sztucznej Inteligencji. Jakie to dane? Do bazy AI miało trafić wszystko to, co zostawiamy w mediach społecznościowych, czyli np. wpisy czy zdjęcia. 

Firmie zależało - według deklaracji - na przeanalizowaniu "informacji o ludziach w celu identyfikacji wzorców, takich jak rozumienie potocznych zwrotów lub lokalnych odniesień, a nie w celu identyfikacji konkretnej osoby lub jej informacji". Meta podkreślała też, że na danych Europejczyków pracują już m.in. Google czy OpenAI (twórca ChatGPT). 

Część użytkowników poczuła się zaniepokojona faktem, że ich dane miałyby zostać wykorzystane bez ich wyraźnej zgody. Meta uznała bowiem, że wszystkie osoby, które korzystają z jej usług, na takie wykorzystanie swoich danych się zgadzają. Teoretycznie można było się sprzeciwić, ale nie było to takie proste. Meta wymaga bowiem wypełnienia wniosku i napisania uzasadnienia. Zastrzegła sobie też prawo do odrzucenia sprzeciwu. Nowy regulamin miał wejść w życie już 26 czerwca. Miał, bo na razie w życie nie wejdzie.

"Nie twoja sprawa" walczy

Meta ze swoich planów wycofała się m.in. pod wpływem protestów organizacji pozarządowych takich jak Europejskie Centrum Praw Cyfrowych (znane też jako NOYB - "none of your business", czyli "nie twoja sprawa"). Do 11 organów ochrony danych osobowych w Europie (w tym do polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych) trafiły skargi w tej sprawie. W końcu irlandzka Komisja Ochrony Danych (Data Protection Comission) poinformowała, że Meta postanowiła wstrzymać swoje plany w Europie.

To ważne, bo europejska siedziba Meta znajduje się właśnie w Irlandii

- Stosowanie przepisów RODO powinno być jednakowe w całej Unii Europejskiej, dlatego także działania UODO w tej sprawie muszą być zharmonizowane z tymi, jakie podejmują inne organy - mówi Mirosław Wróblewski, prezes UODO. W komunikacie przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl prezes dodaje, że przetwarzanie danych osobowych z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji musi się odbywać z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych i organy nadzorcze będą wspólnie podejmować działania i wspierać się w sytuacji, gdy będzie istniało ryzyko dla naruszenia prywatności osób, których dane dotyczą.

Meta zdecydowała się wstrzymać zmiany w Europie, ale firma nie kryje niezadowolenia. W oficjalnym komunikacie firma ogłosiła, że jest "rozczarowana" protestami, bo "opóźnienie pozbawi europejskich użytkowników innowacji w zakresie sztucznej inteligencji".

Zgadzasz się automatycznie

Dlaczego działanie Meta wywołało takie kontrowersje?

- Najbardziej niepokojącym aspektem jest to, że Meta nie prosiła użytkowników o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu wykorzystania technologii AI (opt-in). Zamiast tego użytkownicy muszą przejść przez skomplikowany proces wyrażania sprzeciwu - słyszymy w NOYB.

Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24

 - Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ właściwie nie ma żadnych ograniczeń dla przetwarzania danych w celu wykorzystania technologii AI. Oznacza to, że wszystkie posty, zdjęcia i tak dalej mogą być wykorzystywane do trenowania sztucznej inteligencji Meta. Użytkownicy Facebooka i Instagrama zasadniczo traciliby prawo do ochrony danych - komentują specjaliści organizacji dla redakcji biznesowej tvn24.pl.

Dlaczego to tak niepokojące? Bo raz wykorzystanych danych nie da się już odzyskać, wycofać z bazy AI. Tłumaczy Katarzyna Szymielewicz, dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa Fundacji Panoptykon: -  Gdyby zmiana polityki prywatności przeszła bez sprzeciwu, szkody dla naszej prywatności byłyby nieodwracalne. Nawet jeśli później sąd czy organ ochrony danych osobowych stwierdziłby, że to działanie naruszało RODO, takiej operacji nie da się odwrócić - mówi. 

"Europa ma potencjał"

Tę bitwę Meta przegrała, ale nie odpuszcza. Stefano Fratta, dyrektor ds. globalnego zaangażowania, w opublikowanym przez firmę komunikacie uderza w dramatyczne tony. "Jako jeden z najbardziej wpływowych regionów na świecie Europa ma potencjał, by stać się konkurencyjnym liderem w dziedzinie innowacji AI" - przekonuje Fratta. "Wciąż jednak pozostają pytania: czy Europejczycy będą mieli równy dostęp do przełomowej sztucznej inteligencji? Czy doświadczenia AI będą odzwierciedlać naszą kulturę, humor i historię? A może Europa chce obserwować, jak reszta świata korzysta z prawdziwie innowacyjnej technologii, która buduje społeczność i napędza wzrost?" - pyta. 

"Żadna z wielkich platform bez walki nie odpuści"

Aktywiści są przekonani, że sprawa będzie miała ciąg dalszy. - Spodziewamy się kolejnych prób tego typu - słyszymy w NOYB. - Będziemy się im bacznie przyglądać. 

Podobnie mówi Katarzyna Szymielewicz. - Meta nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tej batalii o ochronę danych osobowych. Trenowanie AI na danych użytkowników to coś, czego żadna z wielkich platform bez walki nie odpuści - uważa ekspertka z Fundacji Panoptykon.

- O ich przewadze rynkowej w ostatniej dekadzie przesądziło właśnie to, że miały dostęp do danych miliardów ludzi oraz możliwość przewidywania i kształtowania ich zachowań w sieci. Ani analiza ludzkich zachowań na taka skalę, ani oddziaływanie na nie, na przykład poprzez odpowiednio sprofilowane reklamy, nie byłyby możliwe bez algorytmów sztucznej inteligencji - dodaje.

Działania wielkich platform duża część użytkowników postrzegała neutralnie. Coś jednak się zmieniło i protesty przeciwko działaniom Meta mogą być tego przykładem.. - Stopniowo myślenie o firmach technologicznych i ich społecznej odpowiedzialności ewoluuje w kierunku, jaki przeszło nasze myślenie o firmach tytoniowych czy koncernach paliwowych. I to jest bardzo potrzebna zmiana - mówi Katarzyna Szymielewicz.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wolf-photography/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP