Telewizor jak papier, 5G, inteligentna biżuteria. Trendy technologiczne na CES 2017

Tech

Nowe technologie w Las Vegas

W Las Vegas trwają jubileuszowe, 50. targi Consumer Electronics Show 2017. Przedstawiamy osiem trendów, które zdominowały tegoroczne święto gadżeciarzy i mają szansę zrewolucjonizować świat technologii.

1. Ultrapłaskie telewizory

Jak pisze CNN Tech, produktem, który wzbudził największe zainteresowanie, wcale nie były wyposażone w sztuczną inteligencję roboty czy latające drony, ale dobrze znane nam telewizory. Nie przypominają one jednak tych, które mamy w domach, ani nawet tych najnowszych, które prezentowane są na witrynach sklepowych. LG wypuściło nową serię wyposażonych w ekrany OLED telewizorów "W". Symbol pochodzi od słowa "wallpaper", co z angielskiego oznacza tapetę. Ich ekrany są bowiem tak cienkie, że przypominają płachtę papieru powieszoną na ścianie. Telewizory "W" dostępne są w dwóch rozmiarach 65 i 77 cali.

2. Inteligentna biżuteria

Na tegorocznym CES zostanie zaprezentowana inteligentna biżuteria nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Do tej pory takie pierścionki wykorzystywano głównie do celów bezpieczeństwa (jako sposób na szybkie wezwanie pomocy czy podniesienie alarmu), bądź też jako odbiornik powiadomień płynących z naszych telefonów. Zastosowanie inteligentnej biżuterii wydaje się być jednak znacznie szersze. Przykładowo, start-up Motiv proponuje mały 8-milimetrowy tytanowy krążek, który mierzy parametry organizmu, takie jak praca serca, długość snu, ilość spalonych kalorii. Mierzy także czas aktywności, czy liczbę kroków. Dane można przesłać z pierścionka prosto na swojego smartfona - niestety na razie obsługuje go tylko system iOS.

3. Inteligentne wyposażenie domu

Inteligentne łóżka mają pomóc w kontroli snu, działając przy tym wręcz odmładzająco. Na przykład, amerykańska firma o nazwie Sleep Number prezentuje w Las Vegas swój produkt, który wykorzystuje odpowiednie algorytm, by "intuicyjnie wyczuwać potrzeby i dostosowywać się całą noc" do potrzeb właściciela. Wszystko po to, by sen był bardziej komfortowy. Łóżko potrafi m.in. delikatnie unieść stronę śpiącego obok partnera, który np. ma problemy z chrapaniem. Sztuczna inteligencja pomaga w rozwijaniu kolejnych produktów. Jednym z przykładów jest chociażby lodówka, która sama dostosowuje temperaturę wewnątrz dla zachowania optymalnej wilgotności jedzenia. Kolejnym produktem zaprezentowanym na CES są także inteligentne lustra. Mają dostęp do WiFi, a na błyszczącej, lustrzanej powierzchni wyświetla się godzina, informacje pogodowe, najnowsze powiadomienia z telefonu, jak również aktualności. Myjąc zęby przed lustrem będzie można zatem przyswoić sobie kilka przydatnych informacji przed wyjściem z domu.

To nie wszystko, jeśli chodzi o pokazywane w Vegas smartsprzęty - inteligentna szczoteczka do zębów zbada stan jamy ustnej przy regularnym myciu, a inteligentna szczotka do włosów "przyjrzy się" kondycji czupryny.

4. Technologia 5G

5G, czyli następna generacja mobilnej sieci przesyłu danych umożliwi użytkownikom m.in. pobieranie filmów w pełnej rozdzielczości HD w mniej niż 5 sekund, 100 razy szybciej niż w przypadku internetu 4G i 25 tys. razy szybciej niż przy 3G. Nawet jeśli 4G jeszcze w wielu krajach dopiero raczkuje, to wydaje się, że 5G jest już za rogiem. Amerykański rząd ogłosił w zeszłym roku, że zainwestuje ponad 600 mln dolarów we wsparcie badań na rzecz 5G.

Chińczycy natomiast do 2020 roku planują rozpocząć komercyjne korzystanie z tej technologii.

5Gjest też gorącym tematem na CES.

"5G spowoduje eksplozję nowych usług - chodzi m.in. usługi szerokopasmowe, inteligentne samochody, infrastrukturę inteligentnych miast oraz AR/VR (Augmented Reality/Virtual Reality)"- napisało w oświadczeniu stowarzyszenie Consumer Technology Association. Podczas jednej z sesji na targach wystąpią przedstawiciele firm, które działają na rzecz rozwoju 5G. Są wśród nich m.in.: Ericsson, 20th Century Fox Film Corp., SK Telecom czy BMW Group.

5. Sztuczna inteligencja

Roboty, w których wykorzystuje się sztuczną inteligencję mają coraz więcej wcieleń. Oprócz wspomnianych już wcześniej inteligentnych sprzętów domowych, na CES spotkać można m.in. elektronicznego nurka, który jest w stanie eksplorować głębiny zbiorników wodnych - o różnym zasoleniu i stanie czystości.

Dodatkowo, nie brakuje także humanoidów, które są coraz bardziej niezawodne. Lepiej radzą sobie z rozmową, rozpoznają przeszkody i żywe obiekty na swojej ścieżce.

6. Kontrola głosem

Możliwy wzrost znaczenia technologii kontrolowanej głosem zauważa Shawn DuBravac, główny ekonomista stowarzyszenia Consumer Technology Association. Jego zdaniem do tej pory sprzedano ok. 5 mln aktywowanych głosem elektronicznych asystentów, a ta liczba ma szansę się podwoić w 2017 roku. - Następnym interfejsem komputera jest głos - powiedział DuBravac na spotkaniu z dziennikarzami. - Zrobiliśmy większy postęp w rozpoznawaniu głosu w ostatnich 30 miesiącach, niż w ciągu ostatnich 30 lat - dodał.

7. Drony

Co prawda, drony nie są niczym nowym i spektakularnym, jednak wystawcy CES 2017 prześcigają się w udogodnieniach oraz nowych formach zaawansowania. Pokaźną grupę stanowią producenci dronów wykorzystywanych w branży filmowej. Nie brakuje także wizjonerów, którzy w przyszłości drona widzą jako środek komunikacji.

8. Flirt telefonu z samochodem

Okazuje się, że samochody prezentować można nie tylko na targach motoryzacyjnych. Przyszły czasy, kiedy przedstawia się je także na show poświęconym elektronice. Komentatorzy oczekują wielkiej rywalizacji między Alphabetem (właściciel Google) a Uberem. Zainteresowani spodziewają się, że firmy ujawnią swoje kolejne rozwiązania, które przybliżą nas do bezpiecznej jazdy autonomicznej. Także BlackBerry przesuwa część swoich aktywności w stronę nowoczesnej motoryzacji. Firma produkująca do tej pory telefony komórkowe przeznaczyła na badania w tej dziedzinie już 75 mln dol. Wśród wystawców jest także chiński start-up Faraday Future. Wczoraj firma zaprezentowała swoje pierwsze elektryczne auto, które ma zagrozić Tesli. Można je zaparkować za pomocą smartfona.

Zobacz: Nowe technologie w Las Vegas (Film z 5.01.2016)

Autor: ag / Źródło: CNN tech, BBC, tvn24bis.pl, techradar.com, telegraph.co.uk, cnbc.com