Kursy spółek energetycznych rosną w piątek po południu. To reakcja na informację o powstaniu w resorcie aktywów państwowych zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.
Po godz. 12.00 Tauron zyskiwał ok. 7 proc., PGE - ok. 6,45 proc., a Enea - ok. 2,1 proc. W tym czasie WIG20 tracił 0,6 proc., a mWIG40 zyskiwał 0,7 proc.
Zespół ds. wydzielenia aktywów węglowych
Zgodnie z zarządzeniem ministra z 9 maja, które weszło w życie w piątek, powołuje się zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego, jako organ pomocniczy Ministra Aktywów Państwowych.
W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia, opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.
Zgodnie z zarządzeniem, w skład zespołu wchodzą przewodniczący (wskazany przez ministra sekretarz albo podsekretarz stanu w MAP), zastępca (minister przemysłu albo osoba przez niego wskazana), a także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz dyrektorzy departamentów MAP: spółek paliwowo-energetycznych, analiz ekonomicznych, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, nadzoru I, prawnego (lub ich przedstawiciele) oraz sekretarz z departamentu spółek paliwowo-energetycznych.
W pracach zespołu mogą brać - z głosem doradczym - inne osoby, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań zespołu. Zespół ma wypracować raport końcowy z realizacji swych działań, którego zatwierdzenie przez szefa MAP zakończy pracę zespołu.
Rząd Donalda Tuska zrezygnował z koncepcji Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, czyli wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych ze spółek energetycznych do osobnego podmiotu. Minister przemysłu Marzena Czarnecka informowała w ostatnich miesiącach o pracach nad rozwiązaniem alternatywnym dla pomysłu NABE. Jak informowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, w resorcie prowadzono analizy dotyczące jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.
Konieczność wydzielenia aktywów węglowych w związku z potrzebą pozyskania finansowania na rozwój (przede wszystkim źródła OZE i dystrybucja) podtrzymują przedstawiciele zarządów spółek energetycznych.
Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach szefowie PGE, Taurona i Enei deklarowali wolę przygotowania wydzielenia aktywów węglowych jeszcze w tym roku, a zakończenia procesu wydzielenia w 2025 r. Minister przemysłu potwierdziła w dyskusji, że Skarb Państwa jest zainteresowany wydzieleniem aktywów wytwórczych węglowych z grup energetycznych.
Źródło: PAP