Światowe giełdy odrabiają straty. Wzrosty w USA, Europie i Polsce

Rynki

TVN24 BiSŚwiatowe giełdy odrabiają straty

W Stanach Zjednoczonych podobnie jak w Europie na giełdach mamy spore wzrosty. Najważniejsze indeksy w USA odrabiają wczorajsze spadki wywołane załamaniem na azjatyckich parkietach.

Amerykańska giełda wystartowała na dużym plusie. Najważniejsze indeksy odrabiają większość wczorajszych spadków wywołanych problemami chińskiej gospodarki i paniką na rynkach finansowych. Ludowy Bank Chin obniżył we wtorek główne stopy procentowe, w tym stopę rezerw obowiązkowych dla banków. Giełdy w Europie zareagowały na decyzję Pekinu wzrostami.

Na plusie

Przed godz. 18 czasu polskiego indeks NASDAQ rósł o 3,15 proc., S&P500 o 2,35, a Dow Jones wzrastał o 2,31 proc. Warto przypomnieć, że najważniejsze indeksy amerykańskiej giełdy straciły wczoraj odpowiednio: 3,82 proc., 3,94 proc. i 3,57 proc. Notowania na parkietach za Oceanem odbywają w godz. 15 - 22 czasu polskiego.

Zielony kolor dominował dziś również na najważniejszych parkietach w Europie. Na zamknięciu 4,97 proc. zyskiwał niemiecki indeks DAX. O 4,14 proc. wzrósł również francuski CAC 40. Na plusie notowania zakończyły się również we Włoszech - FTSE MIB zyskał 5,86 proc. oraz Hiszpanii - indeks IBEX 35 wzrósł o 3,68 proc. Część poniedziałkowych strat odrobili też inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na koniec sesji WIG20 wzrósł o 0,69 proc. , a WIG o 0,93 proc. Wśród największych firm najbardziej drożały: Eurocash (+7,3 proc.), CD Projekt (+6,9 proc.) i Getin Noble Bank (+6,5 proc.). Natomiast największe spadki zanotowały Bogdanka (-5,7 proc.), ING Bank Śląski (-3,6 proc.) i Energa (-3,4 proc.),

Notowania indeksu NASDAQ w ostatnich 3 dniachstooq.pl
Notowania indeksu S&P500 w ostatnich 3 dniachstooq
Notowania indeksu Dow Jones w ostatnich 3 dniachstooq

Spadki w Azji

Większość światowych giełd odrabia dziś straty. Inaczej jest w Chinach, gdzie szanghajski indeks SHC stracił 7,63 proc. Duży spadek odnotował również SHBS, którego wartość zmniejszyła się aż o 8,52 proc.

Notowania indeksu WIG20 w ostatnich 3 dniachstooq.pl,
Notowania indeksu WIG w ostatnich 3 dniachstooq

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,