Restrukturyzacja kopalń może otworzyć drogę do powiązania ich z energetyką

Górnicy podpisali porozumienie z rządem
Górnicy podpisali porozumienie z rządem
tvn24
Górnicy podpisali porozumienie z rządem tvn24

Sobotnie porozumienie ws. programu naprawczego dla Kompanii Węglowej może otworzyć drogę do włączenia części restrukturyzowanych kopalń w struktury grup energetycznych lub sprzedaży ich innym inwestorom. Kolejny wariant to stworzenie spółek pracowniczych.

Porozumienie, zawarte w sobotę w Katowicach w obecności premier Ewy Kopacz, nie mówi wprost, że to energetyka miałaby docelowo przejąć części kopalń po restrukturyzacji. Eksperci wskazują jednak, że byłaby to naturalna droga, wynikająca z konieczności zapewnienia surowca dla elektrowni.

- Energetyka jest tu o tyle prawdopodobnym inwestorem, że w energetyce państwo, rząd konkretnie, ma jakąś władzę z tytułu akcji. Z tego tytułu rząd może coś spółkom energetycznym nakazać, czyli wejść w związki kapitałowe, a potem, poprzez dokapitalizowanie własnej spółki, przeznaczyć pieniądze na unowocześnienie kopalń - skomentował były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski, który w latach 90. przyczynił się do stworzenia Południowego Koncernu Energetycznego – dzisiejszej grupy Tauron, która skupia także kopalnie.

Koncepcja "nieracjonalna"

Za docelowym przejmowaniem poszczególnych zrestrukturyzowanych kopalń bezpośrednio przez energetykę opowiada się były wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff. Za "nieracjonalną" uważa natomiast koncepcję, by spółki energetyczne obejmowały udziały w tworzonej przez Węglokoks tzw. Nowej Kompanii Węglowej – mającej skupić perspektywiczne dziś zakłady KW.

- Wielokrotnie kwestionowałem potrzebę tworzenia Nowej Kompanii Węglowej. Uważam, że tworzy się nowy byt, który będzie miał wielkie problemy z zarządzaniem. Jeżeli czytam, że udziały w Nowej Kompanii Węglowej będą obejmowały spółki energetyczne, które ze sobą konkurują, to przecież każdy kto zna mechanizmy funkcjonujące w gospodarce wie doskonale, że to się nie może udać - powiedział w niedzielę Steinhoff.

W rządowo-związkowym porozumieniu zapisano, że "wykonanie planów naprawczych będzie podstawą do sprzedaży wymienionych w pkt. 2 zorganizowanych części kopalni na rzecz inwestorów lub stworzenia z nich spółek pracowniczych". Chodzi o kopalnie Sośnica-Makoszowy (ruch Makoszowy), Bobrek-Centrum (ruch Centrum; ruch Bobrek trafi do grupy Węglokoksu), kopalnię Piekary (nią także interesował się wcześniej Węglokoks) i kopalnię Brzeszcze, którą wstępnie interesuje się grupa Tauron. Pozostałe kopalnie KW mają trafić do Nowej Kompanii Węglowej.

Wstępne zainteresowanie

W piątek grupa Tauron opublikowała komunikat, w którym wyraziła wstępne zainteresowanie nabyciem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń całości lub części aktywów kopalni Brzeszcze, o ile możliwe będzie efektywne ekonomicznie wydobycie węgla w tym zakładzie. Spółka zastrzegła, że jej ostateczna decyzja "ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie poprzedzona szczegółową analizą, w szczególności w zakresie ekonomicznym i technicznym", a w procesie ewentualnego nabycia całości lub części aktywów kopalni Tauron będzie poszukiwał inwestora finansowego lub infrastrukturalnego.

Obecne aktywa górnicze Taurona znajdują się w spółce Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie Janina w małopolskim Libiążu i Sobieski w Jaworznie w woj. śląskim. Kilka lat temu grupa zabiegała o kupno od Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych; do transakcji ostatecznie nie doszło. Obecnie Tauron z własnych źródeł pozyskuje ok. 40 proc. wykorzystywanego w elektrowniach grupy węgla, z perspektywą zwiększenia do ponad 50 proc. Przejęcie kopalni Brzeszcze jeszcze zwiększyłoby ilość węgla z własnych źródeł.

Jeżeli natomiast nie dojdzie do sprzedaży kopalni Brzeszcze inwestorowi – ma ona trafić do Nowej Kompanii Węglowej, czyli tworzonej przez Węglokoks spółki, która przejmie pozostałe kopalnie KW – za wyjątkiem tych poddanych naprawie w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Tak stanowi załącznik do porozumienia; oznacza to, że nawet w przypadku braku inwestora kopalnia Brzeszcze nie będzie zamknięta i wówczas do września trafi do Nowej KW.

Przejmowanie, ale częściowe?

Zarówno w rządowo-związkowym porozumieniu, jak i w deklaracjach potencjalnych inwestorów, nie ma mowy o przejmowaniu całych kopalń w ich obecnej formule organizacyjnej, ale o tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa – chodzi więc jedynie o majątek niezbędny do prowadzenia wydobycia węgla, bez zbędnych do tego celu terenów i infrastruktury. W praktyce oznaczałoby to przejęcie złoża węgla wraz z koncesją na jego wydobywanie oraz majątku – budynków i urządzeń – bezpośredniego związanego z produkcją węgla. Tym samym inwestor dysponowałby majątkiem bez obciążeń, podrażających koszty produkcji węgla.

Tak stało się kilka lat temu z kopalnią Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, którą po połączeniu z kopalnią Brzeszcze Kompania Węglowa przeznaczyła do zamknięcia. Związkowcy powołali wówczas spółkę pracowniczą, która znalazła i pozyskała inwestora – czeski holding energetyczny EPH. Koncern kupił kopalnię, ale nie w całości, a jedynie tę część majątku, która była potrzebna do prowadzenia wydobycia. Później zainwestował kilkaset milionów złotych i porozumiał się z załogą na temat nowych zasad wynagradzania i organizacji pracy – tak, by koszty były niższe niż w kopalniach należących do spółek Skarbu Państwa.

To, czy energetyka będzie ostatecznie zainteresowana przejęciem części kopalń, będzie również wynikało z rządowych planów dla całego sektora elektroenergetycznego, które mają być ogłoszone wkrótce. 8 stycznia minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował, że jego resort kończy prace analityczne nad wyborem optymalnej ścieżki konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego; ścieżka ta ma być przedstawiona do końca stycznia.

Cztery grupy

Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.), Enea (51,5 proc.). Według publikowanych w ostatnim czasie w prasie opinii ekspertów propozycje rządu mogłyby zmierzać do dalszej konsolidacji np. w postaci dwóch grup energetycznych. Wówczas, w nowej strukturze, grupy musiałyby na nowo przeanalizować i zdefiniować swoje potrzeby w zakresie zapewnienia sobie dostępu do węgla kamiennego z własnych źródeł.

Eksperci mają różne zdania na temat zasadności połączeń górnictwa i energetyki. Z jednej strony, ponieważ węgiel ze Śląska generalnie jest drogi, mimo planów ograniczania kosztów, wejście sektora energetycznego w górnictwo może oznaczać wzrost cen energii; z drugiej – dostęp do własnego węgla daje grupom energetycznym pewność dostaw, wpływ na cenę i uniezależnia od zewnętrznych dostawców, co jest bardzo istotne w sytuacji, gdyby światowe ceny węgla – obecnie niskie, na poziomie 60 USD za tonę w zachodnioeuropejskich portach – znów zaczęły rosnąć.

Maciej Bukowski z think-tanku WISE mówił przed tygodniem PAP, że – jeżeli dojdzie do górniczo-energetycznych połączeń - skończy się zapewne na zaangażowaniu w górnictwo PGE, bo Tauron ma własne kopalnie, Enea kupuje węgiel w Bogdance, a Energa ma tylko jedną niewielką elektrownię węglową i wiele węgla nie potrzebuje. Ocenił, że zaangażowanie PGE oznaczałoby "prawie na pewno" wzrost cen energii, bo spółka musi skądś wziąć pieniądze na kupno górniczych aktywów, a kwoty rzędu kilku mld zł to za dużo nawet dla tak dużej firmy, która w dodatku musi prowadzić własne inwestycje. Chyba, że rząd zrezygnuje z dywidendy od PGE, w której ma ponad 60 proc.

Również ekspert ds. polityki energetycznej prof. Krzysztof Żmijewski ocenił wówczas, że efektem będzie wzrost cen energii. Natomiast ekspert KIG, b. wiceminister przemysłu i handlu Herbert Gabryś pytany o konsekwencje wejścia sektora energetycznego do górnictwa uznał, że „jeśli energetyka miałaby wejść w restrukturyzację górnictwa z zaangażowaniem kapitałowym i organizacyjnym w pozyskanie zasobów na miarę przyszłych potrzeb, z szansą na możliwość wpływania na przewidywalną cenę tego węgla, to to może się bronić". Dodał jednak, że jeśli chodziłoby o polityczne cele, które mają służyć podtrzymaniu "bytów kosztownych i niereformowalnych, to brzmi to groźnie".

Rola Węglokoksu

Aktywnym inwestorem w kopalniach może być też grupa Węglokoks; ta katowicka spółka, która w przeszłości skupiała się przede wszystkim na eksporcie polskiego węgla, dziś jest wiodącym podmiotem grupy kapitałowej, skupiającej aktywa górnicze, hutnicze i energetyczne – w dużej części kupione wcześniej od Kompanii Węglowej. Przedstawiciele Węglokoksu od dawna sygnalizowali zamiar przejęcia również aktywów wydobywczych – w przeszłości kopalni Piekary, a niedawno także kopalń Jankowice, Chwałowice, Bobrek-Centrum i ewentualnie Brzeszcze. Teraz to właśnie Węglokoks tworzy spółkę – Nową Kompanię Węglową – gdzie trafi większość aktywów obecnej KW.

Na horyzoncie jest również inny potencjalny inwestor – możliwość przejęcia kopalń Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum zadeklarowała niedawno mysłowicka spółka Universal Energy, należąca do Krzysztofa Domareckiego. Domarecki jest twórcą i głównym akcjonariuszem giełdowej spółki Selena, zajmującej się produkcją i eksportem artykułów chemii budowlanej.

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Węgierska linia lotnicza Wizz Air wróci na podwarszawskie lotnisko w Modlinie - dowiedziała się nieoficjalnie redakcja tvn24.pl ze źródła zbliżonego do lotniska. Ogłoszenie nowych tras ma nastąpić podczas konferencji prasowej zaplanowanej na piątek.

Wizz Air wraca do Modlina

Wizz Air wraca do Modlina

Źródło:
tvn24.pl

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+