Duże spadki na Wall Street. "Jesteśmy w bardzo skomplikowanej sytuacji"

Źródło:
PAP

Mocnymi spadkami zakończył się piątek na Wall Street - indeks Dow Jones zanurkował do najniższego poziomu w 2022 roku. To kolejny dzień wyprzedaży akcji na amerykańskich giełdach. To efekt sygnałów ze strony Fed o jeszcze większych podwyżkach stóp procentowych niż zakładano.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,62 proc. i wyniósł 29 590,41 pkt. Indeks jest poniżej poziomu 30 000 punktów po raz pierwszy od 17 czerwca i jest najniżej od początku 2022 roku.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,72 proc. i wyniósł 3693,23 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 1,80 proc. i zamknął sesję na poziomie 10 867,93 pkt.

DJI
SP500
NASDAQ

Według Bank of America inwestorzy uciekają do gotówki i unikają prawie każdej innej klasy aktywów, ponieważ nastroje na rynku stają się najbardziej pesymistyczne od czasu globalnego kryzysu finansowego.

"Inflacja prawdopodobnie wkrótce osiągnie swój szczyt"

- Jesteśmy w bardzo skomplikowanej sytuacji i oczekuje się, że makro będzie się nadal pogarszać, ponieważ inflacja prawdopodobnie wkrótce osiągnie swój szczyt. Pogorszenie zysków przedsiębiorstw nie jest wycenione na giełdach i spodziewamy się, że wyniki spółek w tym kwartale zaskoczą negatywnie, z większą liczbą ostrzeżeń dotyczących zysków, ponieważ firmy, które do tej pory były w stanie poradzić sobie z sytuacją, będą musiały ostrzegać o pogarszających się marżach w przyszłości - powiedział Ricardo Gil, szef alokacji aktywów w Trea Asset Management.

Obniżamy prognozę poziomu docelowego dla indeksu S&P 500 na koniec roku do 3600 pkt. z 4300 pkt., ponieważ zmiana w perspektywach wzrostu stóp procentowych negatywnie wpłynie na wycenę na amerykańskich giełdach - napisali w raporcie analitycy Goldman Sachs.

"Podwyższona niepewność przemawia za pozycjonowaniem defensywnym. Wzrost stóp procentowych oznacza, że krótki czas trwania inwestycji będzie lepszy niż długi. Polecamy posiadać akcje z atrybutami jakości, takimi jak silne bilanse, wysokie zwroty z kapitału i stabilny wzrost sprzedaży - podano w raporcie.

"Zaskakująco wysoki odczyt inflacji z sierpnia"

Według Goldman Sachs inflacja okazała się trwalsza niż oczekiwano, co zmusza Fed do stanowczego działania.

"W najbliższym okresie uwaga inwestorów przesunie się z wyceny na zyski. Zaskakująco wysoki odczyt inflacji z sierpnia był kluczowym wydarzeniem dla inwestorów makro odnośnie ścieżki podwyżek stóp proc. przez Fed. Uwaga inwestorów giełdowych jest skierowana na sezon wyników za III kwartał, w którym pod lupą znajdą się rekordowo wysokie marże" - oceniono w publikacji.

"Podtrzymujemy nasze szacunki EPS spółek z indeksu S&P 500 w 2023 r. na poziomie 234 USD, co stanowi umiarkowany wzrost o 3 proc. w porównaniu z 2022 r. (…) W nadchodzących miesiącach spodziewamy się negatywnych rewizji szacunków konsensusu. Nasze obniżone szacunki są całkowicie spowodowane wyższymi stopami procentowymi, a tym samym niższymi wycenami" – dodano.

Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozy dotyczące tempa podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Bank spodziewa się teraz podwyżek stóp o 75 punktów bazowych w listopadzie, 50 punktów bazowych w grudniu i 25 punktów bazowych w lutym przy szczytowej stopie funduszy na poziomie 4,5-4,75 proc.

"Zakres potencjalnych ścieżek rynku akcji jest znacznie szerszy niż zwykle, ponieważ różne czynniki prognostyczne same w sobie są niezwykle niestabilne. (…) Stopa bezrobocia jest niska według historycznych standardów, a dochody i wydatki konsumentów prawdopodobnie wzrosną w 2023 r. Jednak silny wzrost PKB oznacza, że inflacja może okazać się bardziej trwała i będzie wymagać jeszcze większego zaostrzenia polityki przez Fed, niż jest to obecnie wyceniane, co ostatecznie spowoduje spadek cen aktywów" - wskazywali analitycy banku.

"Większość zarządzających portfelami uważa, że aby powstrzymać inflację Fed będzie musiał podnieść stopy na tyle wysoko, że doprowadzi to do recesji w USA w pewnym momencie w 2023 roku" - dodali.

"Spodziewamy się wzrostu cen akcji"

Ceny akcji na giełdach w USA do czerwca 2003 roku powinny rosnąć, choć na rynkach może panować duża zmienność - ocenili w raporcie stratedzy UBS. Zalecają oni skupienie się na spółkach o wysokich dochodach i akcjach opartych o wartość.

"W naszym scenariuszu bazowym spodziewamy się wzrostu cen akcji do czerwca przyszłego roku, z towarzyszącą zmiennością. Nasze prognozy dotyczące spadającej inflacji, niższych rentowności obligacji i dodatniego wzrostu zysków (nawet powolnego) są zgodne z wyższymi cenami akcji. Biorąc pod uwagę niepewność, zalecamy defensywne pozycjonowanie w sektorach akcji, a także skupienie się na spółkach o wysokich dochodach i akcjach opartych o wartość" – napisano w raporcie UBS.

"Uważamy, że jest to środowisko, w którym należy inwestować i dywersyfikować, ale także być selektywnym. Nie jest to środowisko, które należy zbyt mocno pozycjonować pod kątem jakiegokolwiek krótkoterminowego scenariusza, ale jest to środowisko, w którym wierzymy, że inteligentne realokacje w ramach klas aktywów mogą poprawić profil ryzyko-zwrot całego portfela, aby stał się on bardziej odporny. Nasze preferencje rynkowe charakteryzuje pięć szerokich tematów: defensywa, dochód, wartość, różnorodność i bezpieczeństwo” – dodano.

Koniunktura w USA

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu do 51,8 pkt. wobec 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 51 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu do 49,2 pkt. wobec 43,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 45,5 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 49,3 pkt. wobec 44,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 46,1 pkt.

Podczas piątkowej sesji na Wall Street zniżkowały największe spółki technologiczne. W dół poszły notowania m.in. Apple, Amazona, Microsoftu i Meta Platforms.

Mocno spadały akcje koncernów paliwowych. Po ponad 11 proc. straciły na wartości APA Corp. i Marathon Oil.

FedEx spadł o 3 proc. Spółka poinformowała o 6,9-proc. wzroście stawek za wysyłkę i o planach obniżenia rocznych kosztów o kolejne 4 mld USD.

Costco zniżkował o 2,5 proc. Firma odnotowała kwartalne marże operacyjne, które były nieco poniżej konsensusu.

Boeing spadł o 2 proc. Koncern lotniczy zapłaci 200 mln USD w ramach ugody z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd USA (SEC), w ramach sprawy o zarzuty wprowadzenia w błąd co do zagrożeń bezpieczeństwa jego odrzutowca 737 MAX po tym, jak dwa samoloty brały udział w katastrofach w Indonezji i w Etiopii, w których łącznie zginęło 346 ludzi.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 2 pb. do 3,73 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 1 pb. do 3,64 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -46 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 51 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 78,99 USD za baryłkę, po spadku o 5,4 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 4,5 proc. do 86,34 USD/b.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP