Dolar osłabia się po decyzji Rezerwy Federalnej (Fed), która zostawiła stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie. Amerykańska waluta spadła o około 5 groszy i w środę wieczorem była na poziomie około 3,96 złotego.
"Fed nie zmienia stóp procentowych pozostających od lipca w najwyższym od 22 lat przedziale 5,25-50%. FOMC przestaje straszyć możliwością wznowienia podwyżek. Z projekcji wynika, że w 2024 r. stopy będą zredukowane o 75 pb. Kurs dolara spada poniżej 4 zł" - napisał w mediach społecznościowych analityk portalu Cinkciarz Bartosz Sawicki.
Stopy procentowe w USA - decyzja Fed
Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.
"Komitet będzie w dalszym ciągu monitorować wpływ napływających informacji dla perspektyw gospodarczych. Komitet może być przygotowany na odpowiednie dostosowanie nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących przeszkodzić w osiągnięciu celów Komitetu. W swoich ocenach Komitet będzie uwzględniał szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące sytuacji na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych, a także rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
"Określając zakres dodatkowego zaostrzenia polityki pieniężnej, który może być odpowiedni, aby z czasem przywrócić inflację do poziomu 2 procent, Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, rozwój sytuacji na rynkach finansowych. Ponadto Komitet będzie kontynuował redukcję portfela skarbowych papierów wartościowych oraz agencyjnych papierów dłużnych i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami" - dodano.
Fed podał, że system bankowy w USA jest odporny, ale można spodziewać się zaostrzenia warunków kredytowych.
"Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Bardziej rygorystyczne warunki finansowe i kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prawdopodobnie odbiją się na aktywności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. Zakres tych skutków pozostaje niepewny. Komitet pozostaje bardzo uważny na ryzyko inflacyjne" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
"Najnowsze dane sugerują, że wzrost aktywności gospodarczej w USA zwolnił z wysokiego tempa w trzecim kwartale. Wzrost zatrudnienia był umiarkowany od początku roku, ale pozostaje silny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja w ciągu ostatniego roku spadła, lecz pozostaje na podwyższonym poziomie" - dodano.
Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych według członków Rezerwy.
W grudniu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,4 proc. na koniec 2023 r., 4,6 proc. na koniec 2024 r., 3,6 proc. na koniec 2025 r. i 2,9 proc. na koniec 2026 r. We wrześniu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 5,6 proc. na koniec 2023 r., 5,1 proc. na koniec 2024 r., 3,9 proc. na koniec 2025 r. i 2,9 proc. na koniec 2026 r.
Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła w grudniu 2,5 proc. wobec 2,5 proc. we wrześniu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock