W centralnym magazynie węgla w Ostrowie Wielkopolskim jest już 300 tysięcy ton surowca - podało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już węgiel. Dzięki temu polskie kopalnie mogą bezpiecznie pracować - poinformowało na Twitterze MAP.
- Centralny magazyn węgla już działa. Na obecną chwilę jest tam zdeponowane około 300 tysięcy ton węgla przez jedną ze spółek - powiedział dziennikarzom wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda w kuluarach kongresu Powerpol.
Resort myśli o kolejnych lokalizacjach dla magazynowania węgla, w tym na terenach należących do Polskiej Grupy Górniczej. - Chcemy do minimum ograniczyć koszty. Chodzi o to, by logistycznie to dobrze zbudować - wyjaśnił wiceszef MAP.
Poinformował też, że na zwałach w spółkach wydobywczych jest 4,8 mln ton węgla. - Energetyka znacząco mniej odebrała węgla niż było zawarte w kontraktach. Część węgla została przekierowana na kolejny rok rozliczeniowy - wyjaśnił.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Aktywów Państwowych centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już węgiel. Dzięki temu polskie kopalnie mogą bezpiecznie pracować. Na tę chwilę do magazynu trafiło ok. 300 tys. ton węgla. pic.twitter.com/SU7lCiuQw4
— Ministerstwo Aktywów Państwowych (@MAPGOVPL) January 27, 2020
42 hektary
W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się jedno z największych składowisk węgla w Europie o powierzchni 42 ha, należące do Centrali Zbytu Węgla "Węglozbyt". Spółka ta należy do Węglokoksu.
Utworzenie centralnego magazyny węgla energetycznego zapowiedział w połowie stycznia Gawęda. Według niego do magazynu mają trafiać nadwyżki wydobycia z polskich kopalń tak, by nie powodować zastojów w pracy.
Niecałe dwa tygodnie temu Gawęda mówił też, że w porównaniu do rekordowego 2018 roku istotnie zmniejszył się import węgla w 2019 roku. Spadek ma wynieść blisko 3 miliony ton. Oznaczałoby to, że łączna wielkość importu wyniesie około 17 milionów ton. Tymczasem, jak informowaliśmy wcześniej, w 2018 roku do Polski sprowadzono prawie 20 milionów ton węgla kamiennego.
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock