Bitcoin we wtorek ustanowił nowy rekord. Wartość kryptowaluty po raz pierwszy w historii przebiła granicę 69 tysięcy dolarów.
Za jednego bitcoina we wtorek po południu czasu polskiego trzeba było zapłacić 69 202 dol. Oznacza to poprawienie dotychczasowego rekordu z listopada 2021 roku. Wówczas kryptowaluta kosztowała 68 999,99 dol.
Clara Medalie, dyrektorka ds. badań w firmie dostarczającej dane dotyczące rynku kryptoaktywów Kaiko, oceniła, że "nowy rekord jest ważnym psychologicznym kamieniem milowym". "Pokazuje niezwykłą zdolność kryptowalut do odbijania i trwania pomimo dużych przeciwności losu" - wskazała.
Bitcoin drożeje
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że zainteresowanie bitcoinem ze strony inwestorów wzrosło pod koniec stycznia br., czyli od czasu zatwierdzenia przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) funduszy giełdowych (ETF) powiązanych z aktywami cyfrowymi.
Bitcoin podrożał o około 160 proc. od października. Tylko w tym roku jego wartość poszła w górę o blisko 60 proc..
Notowaniom pomaga również perspektywa obniżek stóp procentowych w USA, co skłania część inwestorów do przekierowania kapitału na aktywa, które mogą przynieść większe zyski.
Czym jest bitcoin?
Bitcoin to jedna z pierwszych i najpopularniejsza na świecie kryptowaluta. Została stworzona przez Satoshi Nakamoto, do dziś nie ustalono, czy pod tym pseudonimem kryje się jedna, czy wiele osób.
Bitcoin nie ma fizycznej postaci, istnieje jako cyfrowy żeton (z ang. "token") i handluje się nim tylko elektronicznie. Tej wirtualnej waluty nie emituje także żaden organ czy organizacja.
Bitcoin w praktyce jest jedynie kilkoma linijkami kodu źródłowego. Za jego wyjątkowość odpowiada jednak sposób powstawania.
Od chwili stworzenia i przeprowadzenia pierwszej transakcji kolejne bitcoiny generowane są w ściśle określonych odstępach czasu w oparciu o proces nazywany "kopaniem". Polega on na wykonywaniu przez komputery skomplikowanych operacji obliczeniowych, a algorytm bitcoina co określony czas rozprowadza wśród zaangażowanych w to uczestników nowe, "wykopane" bitcoiny.
Inwestowanie w kryptowaluty (np. w bitcoina) wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków.
Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock