Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Źródło:
PAP
Premier: rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z uwzględnieniem tantiem
Premier: rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z uwzględnieniem tantiemTVN24
wideo 2/2
Premier: rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z uwzględnieniem tantiemTVN24

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Wbrew apelom czołowych mediów posłowie odrzucili poprawki, które wzmocniłyby polskich wydawców w negocjacjach z gigantami technologicznymi.

Za ustawą wraz poprawkami opowiedziało się 417 posłów, 18 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Ustawa o prawach autorskich przyjęta z poprawkami

Pierwsza z przyjętych przez Sejm poprawek zakłada zwiększenie z trzech procent do 25 proc. objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej "pod warunkiem że korzystanie to nie ma charakteru zarobkowego oraz odbywa się na odpowiedzialność tych instytucji lub podmiotów, na ich terenie lub w innym miejscu, lub za pośrednictwem bezpiecznego środowiska elektronicznego dostępnego, dzięki zastosowaniu procedur uwierzytelniających, tylko dla uczących się i nauczających lub prowadzących działalność naukową w danej instytucji lub danym podmiocie".

Sejm zgodził się także na przyjęcie poprawki, która zastępuje sformułowanie "artyści i wykonawcy" słowami: "twórcy i wykonawcy" oraz zakłada, że także twórcy opracowania "utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego" są uprawnieni do stosownego wynagrodzenia.

Ważne poprawki przepadły. "Prasie dziś grozi to, że zagłodzą ją cyfrowi giganci"

Na posiedzeniu głosowano także m.in. poprawki zgłoszone przez Lewicę, które miały zabezpieczać interesy dziennikarzy i wydawców prasy.

- Prasie dziś grozi to, że zagłodzą ją cyfrowi giganci, że będzie więcej zwolnień dziennikarzy - mówiła Daria Gosek-Popiołek (Lewica), apelując o przyjęcie poprawek. - Ta ustawa może pomóc wszystkim mediom i może wzmocnić nas, jako społeczeństwo, w odporności na dezinformację - podkreślała.

 - Bo to właśnie twórcy są słabszą stroną w relacji z wielkimi korporacjami. Ten projekt dotyczy nie tylko twórców, ale także prasy i mediów - tłumaczyła posłanka.

Celem poprawek było wprowadzenie mechanizmu, który powalał na przeprowadzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mediacji między wydawcami a big techami w sprawie wysokości wynagrodzenia za korzystanie z tworzonych przez wydawców treści, jeśli strony nie były w stanie porozumieć się samodzielnie. Kolejnym etapem było ustalenie wysokości wynagrodzenia przez UOKiK.

Poprawki nie uzyskały jednak poparcia sejmowej większości.

Apel czołowych wydawców. "Projekt niekorzystny dla polskich mediów"

Wcześniej grupa czołowych wydawców na polskim rynku wystosowała apel do parlamentarzystów. "Apelujemy o uwzględnienie w projekcie wdrożenia dyrektywy zapisów, które umożliwią polskim wydawcom dalsze działanie w Polsce i konkurowanie na równych zasadach z gigantami technologicznymi" - napisali przedstawiciele wydawców.

"Obecny projekt jest niekorzystny dla polskich mediów. Pogarsza ich sytuację i może w konsekwencji doprowadzić do upadku wielu firm medialnych. Może też zmusić je do funkcjonowania w modelu, w którym dostęp do wiarygodnych treści będzie wyłącznie płatny, co będzie stanowić zagrożenie dla fundamentalnych wartości demokratycznych, dla pluralizmu mediów, otworzy przestrzeń dla dezinformacji i manipulacji. Dla dobra Polski i demokracji nie możemy na to pozwolić" - dodali.

Jak podkreślono w stanowisku, wydawcy oczekują wdrożenia rozwiązań zastosowanych już przez inne państwa Unii Europejskiej. "Są to między innymi zapisy związane z mechanizmem arbitrażowym oraz zapewnienie nam uczciwego wynagrodzenia za tworzone i publikowane treści dziennikarskie, które wykorzystują obecnie bezpłatnie w swojej działalności globalne firmy technologiczne" - wyjaśniono.

Zwrócono uwagę na potrzebę ustanowienia mechanizmów, "które zagwarantują wcielenie prawa w życie, a twórcom i wydawcom zapewnią odpowiednie wynagrodzenie za korzystanie z ich treści".

Czytaj także: "Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów>>>

Poprawki w kwestii wynagrodzenia

19 czerwca, w trakcie prac nad ustawą, sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła także poprawki, o których przyjęcie wnosiły organizacje zrzeszające twórców, m.in. dotyczące wynagrodzenia z tytułu reemitowania utworu i dodania zapisów dot. wynagrodzenia godziwego i odpowiedniego do korzyści wynikających z korzystania z utworu.

- Rozszerzono także katalog zawodów, które objęte zostaną tantiemami o artystów wykonawców utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego, a także wprowadzono poprawki mające na celu między innymi ustalenie granicznej daty, od której może powstać uprawnienie do eksploatowania utworów niedostępnych w handlu - przekazał sprawozdawca komisji poseł KO Maciej Wróbel.

Poinformował, że "dokonano także doprecyzowania samej nazwy ustawy, która po zmianach dotyczy 'zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi'".

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec przekonywał, że ustawa w obecnym brzmieniu odpowiada na zgłoszone w procesie prac sejmowych postulaty i "zabezpiecza w istotny sposób interesy polskich twórców i artystów wykonawców".

- W ocenie ministerstwa osiągnięto oczekiwaną równowagę interesów podmiotów uprawnionych - twórców, artystów, wykonawców i użytkowników praw. Jako strona rządowa wsparliśmy racjonalne i zgodne z literą prawa propozycje poprawek poselskich. (...) Deklaruję, że wszystkie ważne kwestie niepodjęte podczas obecnej nowelizacji znajdą się w agendzie prac Forum Prawa Autorskiego (...) To platforma, której zadaniem będzie przegląd wszystkich przepisów polskiego prawa autorskiego prowadzący do szerokiej nowelizacji ustaw - mówił.

Polska ostatnim krajem wdrażającym dyrektywy europejskie

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył dwóch unijnych dyrektyw dotyczących prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Aktualne przepisy są przestarzałe, nie nadążają za rozwojem technologicznym i nie obejmują internetu oraz platform streamingowych.

Dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które mają zostać wdrożone do prawa krajowego, zostały przyjęte 17 kwietnia 2019 r.

Pierwsza z nich, zwana dyrektywą SATCAB II, ma stworzyć warunki umożliwiające szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich.

Druga zaś, zwana dyrektywą DSM, była unijną odpowiedzią na wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego. Przepisy wprowadzają m.in. nowe formy dozwolonego użytku utworów, przedmiotów praw pokrewnych i baz danych (eksploracja tekstów i danych, zwielokrotnianie dla zachowania zbiorów dziedzictwa kulturowego) oraz istotnie modyfikują formy już istniejące w unijnym prawie (korzystanie z utworów na potrzeby edukacji zdalnej). "Dyrektywa ta wprowadza także nowe zasady dotyczące wynagradzania twórców i wykonawców, mające zapewnić, aby należne im wynagrodzenie było godziwe" - zapisano w projekcie.

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadza cyfryzację granic i systemu imigracyjnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort obsługi dla podróżnych. Od kwietnia 2025 roku wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Zjednoczonego Królestwa, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. 

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

"W interesie publicznym składam petycję w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy" - czytamy w piśmie skierowanym do Senatu. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i rzecznika PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe "przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami". - Jestem otwarty na tego typu dyskusję - odpowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Wśród absolwentów Collegium Humanum byli między innymi politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi - wynika z dziennikarskiego śledztwa. Na opublikowanej przez "Newsweek" liście osób, które zrobiły dyplom MBA na Collegium Humanum, znalazła się między innymi żona Ryszarda Czarneckiego Emilia H.  

Dyplom w trzy miesiące. Kto ukończył Collegium Humanum?

Dyplom w trzy miesiące. Kto ukończył Collegium Humanum?

Źródło:
tvn24.pl

Z ubezpieczeń szkolnych korzysta około 80 procent polskich uczniów - wynika z szacunków branży. Polisy grupowe są tańsze, ale też niższe są odszkodowania, dlatego niektórzy rodzice wolą poszukać indywidualnej ochrony. Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy? I czy można ubezpieczyć się podwójnie - i w szkole, i samodzielnie?

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

Źródło:
tvn24.pl

Zamykamy rozdział inflacji - oznajmiła w komunikacie główna doradczyni Białego Domu ds. gospodarki, Lael Brainard, po publikacji danych, według których wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w sierpniu 2,5 procent. Gospodarka, a w szczególności inflacja, są istotnymi tematami trwającej kampanii prezydenckiej w USA.

Biały Dom ogłasza "zamknięcie rozdziału inflacji"

Biały Dom ogłasza "zamknięcie rozdziału inflacji"

Źródło:
PAP

Koszt pogrzebu w 2024 roku z kremacją wahał się w przedziale 11,3-13,3 tysiąca złotych, a bez kremacji 12,1-14,3 tysiąca złotych - wynika z opracowania przygotowanego przez resort rodziny i pracy na potrzeby prac nad ustawą zwiększającą wielkość zasiłku pogrzebowego.

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał do tej pory prawie 4,3 miliona świadczeń na wyprawki szkolne w ramach programu Dobry start - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać do 30 listopada.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Ponad 5,5 miliona pracowników w Polsce może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 5-10 latach - wskazał założyciel Personnel Service, Krzysztof Inglot, komentując najnowsze badania firmy. Jednocześnie tylko 3 procent Polaków ma obawy, że AI zabierze im pracę.

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Źródło:
PAP

Ponad 100 tysięcy ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca odkrytego przez Orlen w województwie lubuskim - poinformowała w środę spółka. W pobliżu tego odkrycia spółka zidentyfikowała kolejne struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego kompleksu jest szacowana na ponad 500 tysięcy ton ropy.

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Źródło:
PAP

Banco Santander sprzedał ponad 5 procent akcji Santander Bank Polska po 463 złotych za akcję, znacznie poniżej ceny z wtorkowego zamknięcia sesji na giełdzie (503 złote). W reakcji na tę informację w środę kurs Santandera na warszawskiej giełdzie mocno spada.

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Źródło:
PAP

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Na europejskich giełdach główne wskaźniki są na plusach. 

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

We wtorek Sony oficjalnie zaprezentowało Playstation 5 Pro, czyli znacznie wydajniejszą, ale też droższą odsłonę piątej wersji konsoli. W przypadku nowego sprzętu zaskoczeniem może być wysoka cena, ale także brak napędu optycznego, który trzeba będzie dokupić oddzielnie.

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Źródło:
BBC

Kierownictwo Campbell Soup Company planuje zmienić nazwę firmy na "The Campbell's Company". Zniknie więc z niej "zupa", która, sprzedawana w puszkach, stanowiła niegdyś główne źródło przychodów tego 155-letniego przedsiębiorstwa. Produkt był inspiracją dla jednego z najbardziej kultowych dzieł mistrza pop-artu, amerykańskiego artysty Andy'ego Warhola.

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Źródło:
CNN, BBC

Żadnego kandydata nie wyłoniono w naborze na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - wynika z dokumentu opublikowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Źródło:
PAP

Zarówno na poziomie federalnym, jak i w niektórych prowincjach w Kanadzie istnieją rozwiązania dotyczące pustostanów lub "niewystarczająco używanych” nieruchomości. W Vancouver podatek od pustostanów obowiązuje od siedmiu lat, a liczba niezamieszkałych nieruchomości spadła o ponad połowę.

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto i Eurojackpot padły dwie wysokie wygrane. Do szczęśliwców trafi odpowiednio 7,5 i 2 miliony złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie zawarto szczęśliwe zakłady.

Duże wygrane w Lotto i Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Duże wygrane w Lotto i Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

Castorama wstrzymała sprzedaż parawanów nawannowych Arkell i poprosiła klientów o zwrot - dowiadujemy się z komunikatów na stronie sieci oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Duża sieć prosi klientów o zwrot produktu

Duża sieć prosi klientów o zwrot produktu

Źródło:
tvn24.pl

To jest przestępstwo? Wiele lat temu pożyczyłem od niego dziewięć tysięcy, zgłosiłem to do Urzędu Skarbowego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 były minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do swojej znajomości z szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem. Deklarował, że jego osobiste relacje nie miały żadnego wpływu na powołanie Piesiewicza na to stanowisko.

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu klatkowego. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Źródło:
PAP

34 złote, czyli o 2 złote więcej niż do tej pory, muszą od środy płacić kierowcy aut osobowych za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Koniem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). To druga w tym roku podwyżka wprowadzona przez spółkę Autostrada Wielkopolska (AWSA).

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Źródło:
PAP

Południowokoreański wiceminister spraw zagranicznych Kim Hi Sang rozmawiał z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem o tym, jak wzmocnić współpracę gospodarczą z Polską. Omawiano różne sektory, w tym w przemysł obronny - wskazała agencja Yonhap.

Seul omawia z Warszawą sposoby wzmocnienia współpracy. W tym w zbrojeniówce

Seul omawia z Warszawą sposoby wzmocnienia współpracy. W tym w zbrojeniówce

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu klatkowego. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Źródło:
PAP

W planach jest zaangażowanie do programu kredytowego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że pieniędzy na mieszkalnictwo w przyszłym roku może być "bardzo dużo".

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Źródło:
PAP