Zmiany w sprawie nalewek. Nowe przepisy

Źródło:
PAP
Minister rolnictwa: na pewno jest problem, czy były spełnione wszystkie warunki dobrostanu
Minister rolnictwa: na pewno jest problem, czy były spełnione wszystkie warunki dobrostanuProgram Pierwszy Polskiego Radia
wideo 2/6
Minister rolnictwa: na pewno jest problem, czy były spełnione wszystkie warunki dobrostanuProgram Pierwszy Polskiego Radia

W życie weszło rozporządzenie ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek" nowe przepisy wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Przepisy, które weszły we wtorek, 20 sierpnia br., wprowadzają zmiany w zasadach informowania konsumentów na temat napojów alkoholowych. Dotyczą one przede wszystkim dobrowolnych dodatkowych informacji na etykietach napojów spirytusowych oraz udostępniania informacji na temat napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w barach i restauracjach. Resort rolnictwa przypomniał we wtorkowym komunikacie, że w unijnych przepisach, które regulują kwestie znakowania napojów spirytusowych nazwami prawnym, nie ma pojęcia "nalewka".

"Nazwa ta jest specyficzna dla naszego kraju, a konsumenci kojarzą ją ze szczególnym rodzajem napoju alkoholowego. Nalewki należą do tradycyjnych polskich trunków" - podkreślił resort.

Nalewka - polska specjalność

Jak dodano, w Polsce określenie "nalewka" odnosi się do napoju spirytusowego wytworzonego na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. "Ważnym etapem produkcji jest proces maceracji części roślin, takich jak zioła, zielone orzechy włoskie, pędy sosny, kwiaty (np. mniszka lekarskiego, czarnego bzu, lipy) lub owoców w alkoholu etylowym, dzięki czemu napój spirytusowy uzyskuje specjalne właściwości aromatyczne" - podano. MRiRW przekazało, że w celu ochrony renomy określenia "nalewka", rozporządzenie wprowadza warunki po spełnieniu których można dodatkowo oznakować w ten sposób napój spirytusowy. "Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane zwyczajowo przy wyrobie 'nalewek', przepisy wykluczają możliwość barwienia, aromatyzowania, czy też dodawania soków owocowych, zagęszczonych soków owocowych oraz wyrobów winiarskich" - wskazano w komunikacie. Resort przekazał również, że ze względu na różne okresy maceracji poszczególnych składników, w rozporządzeniu określono minimalny czas tego etapu produkcji, który uwzględnia specyfikę poszczególnych surowców. Zgodnie z nowymi regulacjami określenie "nalewka" będzie można uzupełnić o nazwę jej dominującego smaku pochodzącego z produktów stosowanych w maceracji. "Przykładowo, jeżeli do wyrobu zastosowano wiśnie, które w wyniku odpowiedniego czasu maceracji w alkoholu nadały produktowi gotowemu smak pochodzący z tego owocu, na etykiecie będzie można umieścić określenie 'nalewka wiśniowa'" - zaznaczono w komunikacie.

Nowy obowiązek w gastronomii

Ministerstwo podało, że rozporządzenie wprowadza również obowiązek podawania rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu dla produktów sprzedawanych w placówkach gastronomicznych.

"Wymóg przekazywania tej informacji odnosi się do napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. objętościowych oferowanych np. w restauracji, pubie, barze. Umożliwi to konsumentom dokonanie świadomego wyboru produktu ze względu na zawartość alkoholu" - podano. Dodano, że obowiązek wskazywania zawartości alkoholu nie będzie dotyczył napojów alkoholowych w postaci drinków lub koktajli, sporządzanych w miejscu sprzedaży na życzenie konsumenta.

Resort przypomniał, że rozporządzenie zostało opublikowane 19 lutego 2024 r. Okres przejściowy na dostosowanie się przedsiębiorców do zmienionych zasad etykietowania wynosił 6 miesięcy. MRiRW podało, że napoje alkoholowe, które zostały wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i zawierają w oznakowaniu określenie "nalewka", a nie spełniają nowych wymagań, mogą pozostawać w obrocie do wyczerpania ich zapasów.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 4,5 miliona Polaków - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Skorzystała ogromna liczba Polaków

Skorzystała ogromna liczba Polaków

Źródło:
PAP

Świętokrzyska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wezwała we wtorek Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) do dokapitalizowania kieleckiego zakładu Chemar. Należącej do Agencji spółce grozi upadłość.

Działają od 70 lat, grozi im upadłość

Działają od 70 lat, grozi im upadłość

Źródło:
PAP

Tajwańska firma TSMC, największy producent półprzewodników na świecie, wybuduje fabrykę w Dreźnie. We wtorek miało miejsce symboliczne wbicie pierwszej łopaty w ramach planowanej inwestycji. Niemcy otrzymały też zielone światło na udzielenie projektowi 5 miliardów euro dotacji.

Gigant rusza z budową nowej fabryki

Gigant rusza z budową nowej fabryki

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek, by producent samochodów Tesla płacił niższe cła od tych stosowanych wobec chińskich pojazdów elektrycznych. Z takiego odstępstwa nie skorzystają firmy europejskie produkujące w Chinach. KE poszła na rękę Tesli pomimo sporu z jej właścicielem Elonem Muskiem o platformę X.

Musk z lepszymi warunkami niż europejskie firmy. Decyzja Brukseli

Musk z lepszymi warunkami niż europejskie firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcjonalność, dzięki której można zgłaszać podejrzane maile, strony czy SMS-y. Aplikacja umożliwia również włączenie powiadomienia z CERT Polska o najpoważniejszych cyberzagrożeniach.

Tak można zgłosić podejrzane SMS-y

Tak można zgłosić podejrzane SMS-y

Źródło:
PAP

Przepisy ustawy o Trybunale Stanu odnoszące się do procedur przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej stosowanych wobec prezesa NBP są niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

TK: niekonstytucyjne są procedury wobec prezesa NBP

TK: niekonstytucyjne są procedury wobec prezesa NBP

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Fundamentalną sprawą jest to, że brakuje możliwości znalezienia własnego kąta i kupna mieszkania w małym mieście. Tych mieszkań po prostu często nie ma - powiedział w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej odnosząc się do migracji młodych ludzi do większych miast. Jak dodał, "nie jesteśmy za kredytem 0 procent, bo on zwiększa ceny mieszkań, wspiera prywatnych inwestorów i banki".

Wyprowadzka od rodziców? "Nie ma dokąd"

Wyprowadzka od rodziców? "Nie ma dokąd"

Źródło:
PAP/ tvn24.pl

Kandydatka demokratów na prezydenta USA Kamala Harris proponuje podwyżkę podatku dochodowego od osób prawnych z poziomu 21 procent do 28 procent - poinformował rzecznik jej kampanii James Singer. Utrzymania ulg dla firm chce były prezydent Donald Trump.

Bitwa podatkowa kandydatów na prezydenta USA. Zapowiedź Kamali Harris

Bitwa podatkowa kandydatów na prezydenta USA. Zapowiedź Kamali Harris

Źródło:
PAP

Esencją polskiego rozwoju są mikroprzedsiębiorstwa. One mają nadmierną wyskalowaną składkę zdrowotną, którą ich gnębimy. One się nie mogą rozwijać i się zamykają - powiedziała w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl minister funduszy i polityki regionalnej Polski Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że "priorytetem jest o, żeby nie było odprowadzania składki od sprzedaży środków trwałych".

Ministra rozwoju o składce zdrowotnej: gnębimy mikroprzedsiębiorstwa

Ministra rozwoju o składce zdrowotnej: gnębimy mikroprzedsiębiorstwa

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsza, nowa moneta o nominale jednego funta z wizerunkiem króla Karola III weszła do obiegu - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". To część serii inspirowanej roślinami i zwierzętami, które żyją w Wielkiej Brytanii. Pozostałe monety wejdą do obiegu w ciągu tego roku.

Nowe monety z wizerunkiem króla weszły do obiegu

Nowe monety z wizerunkiem króla weszły do obiegu

Źródło:
"The Guardian"

Nie wiadomo, czy mieszkań za medale dla Polski nie trzeba będzie rozliczyć z fiskusem - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Eksperci podkreślają, że "wiele zależy też od finalnych warunków i sposobu przekazania mieszkań".

Mieszkanie za złoto i srebro. Fiskus już zaciera ręce

Mieszkanie za złoto i srebro. Fiskus już zaciera ręce

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię leku o nazwie Eptifab. Powodem decyzji są błędne informacje zawarte w ulotce.

Seria leku wycofana z aptek. Błąd w ulotce

Seria leku wycofana z aptek. Błąd w ulotce

Źródło:
tvn24.pl

Rossmann poinformował klientów przez swoją stronę internetową o wycofaniu ze sprzedaży produktu dostępnego w sieci. Spółka prosi o zwrot.

Rossmann wycofuje produkt. Przekroczenie zawartości akryloamidu

Rossmann wycofuje produkt. Przekroczenie zawartości akryloamidu

Źródło:
tvn24.pl

Polska zyskuje jako miejsce przyjazdu zagranicznych gości. Amerykanie coraz chętniej odwiedzają Polskę - informuje Magdalena Krucz, dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej. Zauważa również duży wzrost zainteresowania krajem nad Wisłą przez Czechów. - Polska stała się dla nich modna. Można by ją nazwać czeską Chorwacją - wyjaśnia.

Przyjeżdżają z USA, Czech czy Bliskiego Wschodu. Polska staje się modnym kierunkiem

Przyjeżdżają z USA, Czech czy Bliskiego Wschodu. Polska staje się modnym kierunkiem

Źródło:
PAP

Cena koszyka zakupowego zawierającego najpopularniejsze artykuły codziennego użytku wzrosła w lipcu tego roku średnio o 4,85 złote, wynosząc 301,22 złote. Tym samym po raz pierwszy od lipca 2023 roku przebiła barierę 300 zł - wynika z danych ASM Sales Force Agency. Z kolei koszyk bazujący na najniższych cenach produktów wzrósł do 215,64 złotych. Najbardziej podrożały napoje. Liderem rankingu po raz kolejny jest Auchan.

Zakupy spożywcze coraz droższe. Średnia cena koszyka przebiła kolejną barierę

Zakupy spożywcze coraz droższe. Średnia cena koszyka przebiła kolejną barierę

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział w poniedziałek w Pensylwanii, że w przypadku zwycięstwa w listopadowych wyborach prezydenckich zaproponuje prezesowi Tesli Elonowi Muskowi stanowisko rządowe lub doradcze.

Donald Trump zapowiada propozycję stanowiska w Białym Domu lub w rządzie dla Elona Muska

Donald Trump zapowiada propozycję stanowiska w Białym Domu lub w rządzie dla Elona Muska

Źródło:
PAP, Reuters

Nieruchomości z drugiej ręki sprzedają się coraz dłużej. Jednym z powodów jest informacyjny chaos i związana z nim niepewność - pisze we wtorek "Puls Biznesu". Najtrudniej sprzedać większe mieszkania.

Mieszkania z drugiej ręki sprzedają się coraz dłużej. Jest jeden wyjątek

Mieszkania z drugiej ręki sprzedają się coraz dłużej. Jest jeden wyjątek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w regulacjach dotyczących opakowań papierosów. Niezależnie od marki, miałyby być proste, o ujednoliconym wyglądzie. Resort w swojej propozycji zwrócił uwagę, że takie opakowania stosuje coraz więcej krajów.

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w opakowaniach papierosów

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w opakowaniach papierosów

Źródło:
PAP

Do Sądu Okręgowego w Łodzi trafiły dwa kolejne pozwy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał o braku absolutorium dla członków byłego zarządu spółki - przekazał Orlen w komunikacie. Dotyczą one uchwały w sprawie absolutorium z wykonania obowiązków w roku 2023 członków zarządu spółki Adama Buraka oraz Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak.

Byli w zarządzie Orlenu, nie dostali absolutorium. Są dwa kolejne pozwy

Byli w zarządzie Orlenu, nie dostali absolutorium. Są dwa kolejne pozwy

Źródło:
PAP

Prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy zdalnej jest kluczowe i może przyczynić się do rozwoju gospodarczego Wielkiej Brytanii - twierdzą brytyjskie władze cytowane przez BBC. Obecnie rząd bada modele obowiązujące w innych krajach, między innymi w Belgii oraz Irlandii.

Prawo do "odłączenia się". Brytyjczycy chcą nowych przepisów

Prawo do "odłączenia się". Brytyjczycy chcą nowych przepisów

Źródło:
BBC

Władze Amsterdamu zakazały wszystkim urzędnikom korzystania z komunikatora Telegram na telefonach służbowych - poinformowała holenderska stacja radiowa BNR. Zdaniem samorządowców aplikacja aplikacja jest często wykorzystywana do działalności przestępczej i może posłużyć jako narzędzie do celów szpiegowskich.

Europejska stolica zakazuje urzędnikom Telegrama. "Przystań dla hakerów i handlarzy narkotyków"

Europejska stolica zakazuje urzędnikom Telegrama. "Przystań dla hakerów i handlarzy narkotyków"

Źródło:
PAP

General Motors (GM), koncern motoryzacyjny z USA, zwolni ponad tysiąc osób ze swojego działu oprogramowania i usług. Jak podaje CNBC, decyzję podjęto po przeglądzie, którego celem jest usprawnienie operacji firmy.

Zwolnienia u dużego producenta aut. Tysiąc osób straci pracę

Zwolnienia u dużego producenta aut. Tysiąc osób straci pracę

Źródło:
CNBC