Kara umowna – czym jest i kiedy się ją stosuje? Czy sąd może zmniejszyć jej wysokość?

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych
wideo 2/3
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych

Niewykonanie zawartej umowy może oznaczać konieczność zapłacenia tak zwanych kar umownych. Kary te mają zabezpieczać strony w przypadku poniesienia szkód z tego powodu. Czym dokładnie są kary umowne i kto je ustala? Jak wysokie są kary umowne i czy można domagać się ich obniżenia?

Kary umowne stanowią rodzaj zabezpieczenia na wypadek niewykonania umowy.Naliczanie i wysokość kar umownych określają same strony umowy.W określonych przypadkach możliwe jest zmniejszenie (miarkowanie) kar umownych.Należność kary umownej w przypadku niedotrzymania terminów może zależeć od tego, czy niedotrzymanie to było zawinione (zwłoka), czy niezawinione (opóźnienie).

Kara umowna – regulacje prawne

Zawieranie umów odbywa się przede wszystkim w oparciu o ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Pojęciu kar umownych poświęcone są zwłaszcza art. 483-485 tego kodeksu.

W kwestiach nieujętych wprost przepisami Kodeksu cywilnego funkcjonowanie kar umownych regulowane jest ponadto dotychczasowym orzecznictwem sądów, przede wszystkim Sądu Najwyższego.

Kara umowna KC

Kara umowna stanowi rodzaj zabezpieczenia na wypadek niewykonania zawartej umowy przez którąś z jej stron. Zgodnie z art. 481 par. 1 w umowie można postanowić, że „naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna)”. 

Oznacza to, że jeżeli jedna ze stron np. nie dotrzyma terminu wykonania umowy, to musi ona zapłacić karę w wysokości przewidzianej tą umową. Celem kary umownej jest przede wszystkim mobilizowanie stron umowy do należytego i terminowego wykonania jej zapisów. Drugim celem jest natomiast naprawienie szkody wynikającej z niedopełnienia tych zapisów.

Od zapłaty kary umownej dłużnik co do zasady nie może zostać zwolniony inaczej, niż decyzją samego wierzyciela. Kary tego typu przewidziane mogą być przy tym jedynie w przypadku świadczeń niepieniężnych. Jeżeli umowa miała charakter świadczenia pieniężnego, np. umowa pożyczki, wówczas niewykonanie postanowień umowy skutkuje karą w postaci naliczonych odsetek

Kary umowne – wysokość

Obowiązek zapłaty kary umownej jest uzależniony od wystąpienia szkody po stronie wierzyciela. Wierzyciel nie musi jednak udowadniać tej szkody. Kary umowne warunkowane są bowiem zapisami umowy i np. jeżeli kara przewidziana została za niedotrzymanie terminu, to wierzycielowi wystarczy udowodnienie tego niedotrzymania.

Konieczność wystąpienia szkody po stronie wierzyciela oznacza jednak, że w określonych przypadkach dłużnik może uniknąć zapłaty kar umownych. Jeżeli bowiem dłużnik będzie w stanie udowodnić brak takiej szkody, przestanie istnieć obowiązek zapłaty kary umownej. 

Miarkowanie kary umownej

Wysokość dopuszczalnych kar umownych nie została określona przepisami – decydują o niej strony umowy. Ich wysokość nie musi być również uzależniona od rozmiaru szkody, która wystąpiła u jednej ze stron na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. 

Jednocześnie jednak wskazane są dwa przypadki, w których dłużnik może domagać się obniżenia kary umownej:

– wykonanie zobowiązania w znacznej części, – gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

To, jaką karę można uznać za rażąco wygórowaną, nie zostało określone. Z dotychczasowego orzecznictwa wynika jednak, że może to być np. kara o wysokości zbliżonej do wartości całego zobowiązania, które z opóźnieniem, ale zostało w pełni wykonane. 

Jeżeli strony umowy nie zgadzają się w kwestii obniżenia kary umownej, rozstrzygnięcia domagać się można na drodze sądowej. Zmniejszenie wysokości kary jest w tym przypadku nazywane miarkowaniem kary umownej.

Kara umowna za odstąpienie od umowy

Sytuacja, w której jedna ze stron odstępuje od zawartej umowy, nie mieści się w definicji kar umownych. Inaczej mówiąc przepisy nie precyzują, czy możliwe jest żądanie kar umownych za odstąpienie od umowy. 

W praktyce możliwość taką domniemywa się na podstawie art. 494 Kodeksu cywilnego stanowiącego, że „strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania”. 

Rozumie się przez to, że jeżeli do odstąpienia od umowy doszło na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez drugą stronę, możliwe jest zastrzeżenie na tę ewentualność kary umownej. W orzecznictwie dominuje przy tym stanowisko, że odstąpienie od umowy nie oznacza również wygaśnięcia roszczeń o karę umowną z tytułu nienależytego wykonania umowy przez dłużnika.

Kara umowna za opóźnienie

Niedotrzymanie terminów przewidzianych umową jest jedną z najczęstszych przesłanek skutkujących naliczeniem kar umownych. Zarazem jednak nie zawsze kary te będą zasadne. Istotne jest bowiem, czy niedotrzymanie terminów było zawinione przez dłużnika, czy też nie. 

W pierwszym przypadku mowa jest o tzw. zwłoce, a zawinione niedotrzymanie terminu stanowi podstawę do naliczenia kar umownych. W przypadku niezawinionego niedotrzymania terminu mowa jest jednak o tzw. opóźnieniu. W takim przypadku dłużnik może uwolnić się od obowiązku zapłaty kar umownych, jeżeli udowodni, że niedotrzymanie terminu było spowodowane okolicznościami, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Strony mogą jednocześnie zmienić tę wykładnię i wyraźnie zawrzeć w umowie, że kary umowne będą należne niezależnie od przyczyn niedotrzymania terminów.

Kara umowna – wzór pisma

Zapisy dotyczące kar umownych są formułowane przez strony umowy i mogą przybierać bardzo różną postać. Co do zasady powinny jednak zawierać co najmniej dwa elementy:

dokładnie określone zobowiązania stron umowy, których niewykonanie powoduje naliczenie kar umownych, – dokładne określenie wysokości kar umownych.

Ustalając zapisy o karach umownych warto pamiętać, że wysokość kar umownych nie jest powiązana z wysokością poniesionej przez wierzyciela szkody. Oznacza to, że nawet jeżeli wierzyciel udowodni poniesienie znacznie wyższych szkód z powodu niedotrzymania umowy przez dłużnika, to nie przysługuje mu odszkodowanie w większej wysokości niż kary przewidziane umową. Sytuacji tej można jednak uniknąć zawierając w umowie dodatkowe zapisy na taką ewentualność.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 2008 r. I CSK 240/08; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2003 r. II CKN 1158/00

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg