32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Jedną z form wsparcia WOŚP było wzięcie udziału w licytacjach na Allegro. Czy przelaną kwotę w sytuacji wygrania takiej aukcji można odliczyć od podstawy opodatkowania? Na to pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów.
Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy wygranie aukcji w ramach WOŚP na Allegro można odliczyć od podstawy opodatkowania?
Aukcje WOŚP a podatek
"Wygranie przez podatnika aukcji na Allegro, będącej przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży, nie stanowi darowizny" - wyjaśniło redakcji biznesowej tvn24.pl biuro komunikacji i promocji MF. "Zatem podatnikowi nie przysługuje prawo do jej odliczenia w podatkach dochodowych w ramach ulgi z tytułu darowizn" - dodano.
Wskazało, że "aby wygrana aukcja podlegała odliczeniu, musi spełniać przesłanki umowy darowizny, tj. ma mieć charakter świadczenia nieekwiwalentnego".
MF wyjaśniło, że oznacza to, iż "wpłacający darowiznę nie spodziewa się i nie oczekuje żadnego świadczenia wzajemnego ze strony osoby obdarowanej".
"Można tu dla przykładu wskazać sytuację, w której właścicielem przedmiotu pozostaje osoba, która wystawiła go na aukcję. W takim przypadku osoba wygrywająca licytację, wpłacająca środki bezpośrednio na rzecz WOŚP, ma możliwość odliczenia kwoty darowizny na jej rzecz" - podał resort finansów
Podkreślono jednak, że "ocena prawnopodatkowych skutków określonej czynności prawnej wymaga uprzedniego poznania wszelkich jej aspektów, a w omawianej sprawie regulaminu/zasad konkretnej aukcji".
Kiedy możemy rozliczyć darowiznę na WOŚP?
Sabina Tyszko, doradczyni podatkowa z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska, wytłumaczyła, że darowiznę dokonaną przy okazji Finału 32. WOŚP, a więc 28 stycznia 2024 r., będzie można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym za 2024 r., czyli składanym do końca kwietnia 2025 r.
- Odliczenia dokonuje się, wskazując kwotę darowizny i dane obdarowanej organizacji w załączniku do zeznania rocznego - PIT-O. Z odliczenia darowizny nie będą jednak mogli skorzystać podatnicy rozliczający dochody tylko podatkiem liniowym, przy tym rodzaju rozliczenia odliczenie darowizn od podstawy opodatkowania nie jest niestety możliwe - zaznaczyła.
Przypomniała, że dokonując odliczenia musimy pamiętać również o limicie odliczenia, który wynosi 6 proc. dochodu podatnika.
- W ramach limitu sumowane są wszystkie darowizny dokonane w danym roku podatkowym na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa czy kształcenia zawodowego, które chcemy odliczyć - wymieniła.
Czytaj więcej: Czy wpłatę na WOŚP odliczymy od podatku? >>>
32. Finał WOŚP
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 stycznia. Jego cel brzmiał: "Płuca po pandemii", a zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do "diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych". Towarzyszyło mu hasło "Tu wszystko gra OK!". Finał zakończył się rekordową kwotą deklarowaną 175 426 813 zł.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym - czyli Finałom - wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, które przeznaczono na zakup 71,5 tysiąca najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko, Fundacja między innymi w ubiegłym roku grała na rzecz osób dorosłych. W styczniu 2023 roku udało się zebrać 243 259 387,25 zł na walkę z sepsą.
W tym roku około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbierało pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywały się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WOŚP Białystok