Darowizna na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy może zostać odliczona od podstawy opodatkowania darczyńcy - wyjaśniła w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Sabina Tyszko, doradczyni podatkowa z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska. Jak przypomniała, obecne wpłaty można odliczyć dopiero w przyszłorocznym rozliczeniu podatkowym - za 2024 rok.
PARTNEREM 32. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY JEST TVN WARNER BROS. DISCOVERY POLSKA
Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem: "Tu wszystko gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Finał 32. WOŚP odbędzie się w niedzielę 28 stycznia.
- Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawa opodatkowania może zostać pomniejszona m.in. o darowizny dokonane na rzecz organizacji, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku, w tym w szczególności darowizny dokonywane na rzecz fundacji - wyjaśniła Sabina Tyszko z kancelarii Tomczykowski Tomczykowska w odpowiedzi na pytania tvn24.pl.
To oznacza, że mniejsza będzie kwota, która jest podstawą obliczenia podatku PIT, a w efekcie także sam podatek, który jest odprowadzany na rzecz fiskusa.
Dowód dokonania darowizny
Ekspertka podkreśliła, że "istotne jest, aby darowizna była przekazana na jeden z celów określony w ustawie o działalności pożytku publicznego".
- Wśród promowanych ustawowo celów wymieniona jest między innymi ochrona i promocji zdrowia czy działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, które to cele są wypełni zbieżne z celami statutowymi WOŚP - dodała.
Sabina Tyszko zaznaczyła, że odliczenia darowizny w zeznaniu podatkowym można dokonać dysponując dowodem na dokonanie darowizny.
- Takim dowodem może być potwierdzenie wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy lub dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Dlatego też potwierdzenie przelewu bezpośrednio na rachunek WOŚP bez problemu stanowi taki dowód - potwierdziła.
Wpłaty przez eSkarbonkę. "Dużo zależy od wybranej formy płatności"
Doradczyni podatkowa odniosła się również do wpłat przez eSkarbonkę.- Dużo zależy od wybranej formy płatności. Niekiedy transakcja widoczna będzie jako wpłata na rachunek WOŚP i pozwoli na odliczenie darowizny, innym razem będzie widoczna jako płatność kartą realizowana przez pośrednika - zwróciła uwagę.
Jak wskazała, wówczas zgodnie z deklaracją na stronie WOŚP użytkownicy, którzy podadzą swoje imię dostaną personalizowane podziękowanie od Jurka Owsiaka po wpłacie na eSkarbonkę, które będzie umożliwiało identyfikację darczyńcy i wartość przekazanej darowizny. - Czyli będzie uprawniało się też do dokonania odliczenia - wytłumaczyła Sabina Tyszko.
Według niej kłopotliwe pod kątem preferencji podatkowych będzie jednak przekazanie darowizny kwestującym wolontariuszom do puszki czy korzystając ze zbiórki organizowanej za pośrednictwem Facebooka.
- Podobnie jest z zakupem przedmiotu na licytacji, z której środki przekazane zostaną WOŚP. Nie będziemy tu dysponować dokumentem przekazania środków dla WOŚP, a więc i nie nabędziemy prawa do odliczenia - przestrzegła.
Kiedy możemy rozliczyć darowiznę?
Sabina Tyszko przypomniała, że darowiznę dokonaną przy okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a więc 28 stycznia 2024 r. będzie można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym za 2024 r., czyli składanym do końca kwietnia 2025 r.
- Odliczenia dokonuje się, wskazując kwotę darowizny i dane obdarowanej organizacji w załączniku do zeznania rocznego - PIT-O. Z odliczenia darowizny nie będą jednak mogli skorzystać podatnicy rozliczający dochody tylko podatkiem liniowym, przy tym rodzaju rozliczenia odliczenie darowizn od podstawy opodatkowania nie jest niestety możliwe - zaznaczyła.
Przypomniała, że dokonując odliczenia musimy pamiętać również o limicie odliczenia, który wynosi 6 proc. dochodu podatnika.
- W ramach limitu sumowane są wszystkie darowizny dokonane w danym roku podatkowym na rzecz organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa czy kształcenia zawodowego, które chcemy odliczyć - wymieniła.
Podkreśliła, że istotne jest również to, kto jest darczyńcą wskazanym na potwierdzeniu przelewu.
- Może to być szczególnie ważne w kontekście małżonków. Pomimo łączącej małżonków wspólności majątkowej warto, aby darowizny dokonał ten z małżonków, którego dochód pozwoli na odliczenie całej kwoty darowizny - wskazała.
WOŚP 2024. Wielka zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 31 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym - czyli Finałom - wspiera polski system opieki medycznej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne. W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, które przeznaczono na zakup 71,5 tysiąca najróżniejszego sprzętu medycznego. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko, Fundacja między innymi w ubiegłym roku grała na rzecz osób dorosłych. W styczniu 2023 roku udało się zebrać 243 259 387,25 zł na walkę z sepsą. W tym roku około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP.
Źródło: tvn24.pl