Wakacje kredytowe mają być dostępne od sierpnia. Ustawa w tej sprawie czeka już tylko na decyzję Andrzeja Dudy. Zapytaliśmy największe banki w Polsce, od kiedy - w przypadku podpisania ustawy przez prezydenta - ruszy przyjmowanie wniosków oraz jak będzie można złożyć taki wniosek. Poniżej piszemy o szczegółach.
Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne. Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) mają móc skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 8 miesięcy:
- od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,
- od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,
- od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.
Zawieszenie spłaty kredytu będzie przysługiwało kredytobiorcy w stosunku do jednej umowy o kredyt hipoteczny, zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z tego rozwiązania nie będą mogli skorzystać posiadacze kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska.
Ustawowe wakacje kredytowe będą miały zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych przed 1 lipca br., "jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty".
Wakacje kredytowe - od kiedy będzie można składać wnioski?
Kredytobiorca będzie musiał złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu. Postanowiliśmy zapytać największe banki w Polsce, jak składanie wniosków będzie wyglądało w praktyce i od kiedy ruszy taka możliwość.
Krzysztof Kurek z Banku Millennium poinformował TVN24 Biznes, że bank "prowadzi zaawansowane prace przygotowawcze w sprawie tzw. wakacji kredytowych". "Wynikające z zapisów ustawy rozwiązania mają być dostępne dla klientów od 1 sierpnia 2022 roku. Na obecnym etapie nie przewidujemy utrudnień. Wniosek o tzw. wakacje kredytowe udostępniony zostanie 1 sierpnia 2022 roku" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
Kurek wyjaśnił, że o możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego klient będzie mógł wystąpić przez system bankowości elektronicznej - Millenet lub w placówce Banku Millennium. "Wniosek w tej sprawie będzie zawierał wymagane prawem oświadczenia, między innymi dotyczące celu przeznaczenia kredytu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych" - wskazał przedstawiciel banku.
Czytaj także: Oczekiwanie na prezydencki podpis. "Im później tym większa szansa, że z sierpnia się nie skorzysta"
"Bank Millennium będzie gotowy do przyjmowania wniosków zgodnie z zapisami ustawy tak, aby z rozwiązań skorzystali klienci, których rata przypada od 1 sierpnia 2022" - zapewnił Krzysztof Kurek. Szczegółowe informacje w tej sprawie bank ma dodatkowo udostępnić na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.
W trakcie przygotowania rozwiązania w sprawie ustawowych wakacji kredytowych jest Alior Bank. "Wnioski są sprawdzane, testowane w warstwie technicznej. Czekamy na zakończenie procesu legislacji" - poinformowała Karolina Kozakiewicz z Alior Banku.
Bank zakłada, że głównym kanałem składania wniosków będzie bankowość elektroniczna - Alior Online. Podobnie jak w przypadku Banku Millennium, tutaj też przyjmowanie wniosków ma ruszyć od 1 sierpnia. "Kredytobiorcy będą mogli złożyć wniosek i skorzystać z benefitów ustawy już od raty sierpniowej, bez względu na dzień jej spłaty" - zapewniła Kozakiewicz.
Bank BNP Paribas poinformował nas, że prace są bardzo zaawansowane. "Bank BNP Paribas od początku ogłoszenia projektu rządowego przygotowuje się do przyjmowania wniosków w sprawie wakacji kredytowych. Prace są bardzo zaawansowane mimo braku formalnej wersji ustawy w Dzienniku Ustaw" - wskazał Marcin Grabiszewski, Product Owner w Banku BNP Paribas.
Jak poinformował, wnioski w centrach klienta oraz bankowości elektronicznej GOonline są już przygotowane. "W dokumencie znajdują się podstawowe informacje o wniosku, a także np. identyfikacja klienta i kredytu" - wyjaśnił Grabiszewski.
W odpowiedzi na pytanie o moment przyjmowania wniosków, przedstawiciel BNP Paribas wskazał, ze "klienci będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych od momentu wejścia w życie Ustawy, czyli 14 dni od podpisu Prezydenta i opublikowania w Dzienniku Ustaw". "Również kredytobiorcy spłacający raty na początku miesiąca będą w stanie skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu – w GOonline złożenie wniosku zajmie ok. 1-2 minut" - dodał Marcin Grabiszewski.
O kwestię ustawowych wakacji kredytowych była pytana podczas wtorkowego briefingu prasowego prezes zarządu PKO BP Iwona Duda. - Przygotowujemy się do tego już od pewnego czasu, analizując w jakim stopniu będzie to dotykać nasze portfele kredytowe. Tutaj mamy określone symulacje, tak że jesteśmy na to przygotowani - zapewniła Duda. Prezes PKO BP nie podała więcej szczegółów.
Rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski poinformował nas, że gdy ustawa wejdzie w życie, bank planuje być "przygotowany do przyjmowania wniosków od kredytobiorców". "Wtedy też przekażemy kredytobiorcom wszystkie niezbędne informacje" - dodał Olszewski.
Jakie informacje we wniosku?
Zgodnie z ustawą we wniosku ma się znaleźć m.in. informacja o wnioskowanym okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, oświadczenie - jak czytamy - będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Według przepisów spłata kredytu ma zostać zawieszona, na okres wskazany we wniosku, z dniem doręczenia wniosku do banku. Bank będzie miał 21 dni - od dnia doręczenia wniosku - na jego potwierdzenie. Jednocześnie - jak zaznaczyli ustawodawcy - "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu".
W okresie zawieszenia będą pobierane jedynie opłaty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytową. Ich wysokość ma zostać podana przez bank w potwierdzeniu doręczenia wniosku.
Sama wysokość zawieszanej raty, którą zapłacimy w przyszłości, nie będzie taka sama jak miała być w pierwotnym terminie. Jej wysokość będzie bowiem zależała od poziomu wskaźnika WIBOR lub innego wskaźnika oprocentowania kredytu, który będzie obowiązywał w przyszłości.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock