To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Warunki i zasady
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Warunki i zasady
TVN24
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Warunki i zasadyTVN24

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

Wakacje kredytowe to zawieszenie spłacania kredytu hipotecznego. Kredytobiorcy, którzy z nich skorzystają, będą mogli bezkosztowo odłożyć spłatę czterech rat na koniec okresu spłaty (dwie raty między czerwcem a końcem sierpnia, kolejne dwie - od września do końca 2024 r.). - To możliwie prosta konstrukcja - słyszymy w Ministerstwie Finansów. 

Według zapowiedzi ministerstwa kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji od spłaty kredytu już po raz ostatni. 

- Tej formy wsparcia nie przewidujemy w następnych latach. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w całości przejmie rolę wspierania tych, którzy są w rzeczywiście trudnej sytuacji - stwierdził wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Wakacje kredytowe: są limity. I dobrze

Decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na rok 2024 chwali Bartosz Turek, główny analityki HREIT. - Kredytobiorcy nadal potrzebują wsparcia. Szczególnie ci, którzy zaciągnęli kredyt, gdy stopy procentowe były najniższe w historii, czyli w latach 2020 i 2021 - tłumaczy. 

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł, a rata stanowi co najmniej 30 proc. dochodów liczonych jako średnia z ostatnich trzech miesięcy. Warunek dochodowy nie dotyczy rodzin z przynajmniej trójką dzieci. 

Po raz pierwszy wakacje kredytowe wprowadzono w 2022 r. Nowy projekt zakłada pewne zmiany w stosunku do poprzedniej edycji. 

mieszkanie, zakup mieszkania, kredyt hipoteczny
Proxima Studio/Shutterstock

- Kiedy rząd PiS po raz pierwszy wprowadził wakacje kredytowe, nie było limitu kwoty kredytu, który można było objąć wakacjami - przypomina Bartosz Turek. - Nie było też progów dotyczących tego, jaką część zarobków wydajemy na ratę. Nie ma wątpliwości, że część osób wcale nie potrzebowała przerwy od spłaty rat, bo zaoszczędzone pieniądze wydała na przyjemności. Co bardziej budujące, to dane za 2022 rok pokazują dużą skłonność do nadpłaty kredytu. To bez wątpienia lepsze rozwiązanie niż wydawanie pieniędzy na konsumpcję. Nie zmienia to faktu, że pozbawione sensu było ustawowe wsparcie dla migania się od spłaty rat przez osoby, które bez problemu mogłyby sobie z tymi spłatami poradzić - dodaje.

A co ze wskaźnikiem RdD (rata do dochodu)? Analityk HREIT uważa, że kredyt pochłaniający 30 proc. dochodów gospodarstwa domowego to jeszcze w miarę bezpieczny poziom zadłużenia. - Powyżej tego wskaźnika narastają kłopoty wynikające z nadmiernego obciążenia budżetu domowego kosztami spłaty kredytu. Ewidentne problemy mamy, gdy wydajemy na ratę połowę albo jeszcze większą część zarobków - tłumaczy Bartosz Turek.

Analityk zwraca uwagę na jeszcze jedno ograniczenie, wprowadzone w projekcie. Dotyczy ono maksymalnej kwotę zadłużenia (1,2 mln zł). - Sens takiego ograniczenia najlepiej pokazać na przykładzie - mówi Bartosz Turek. - Jeśli ktoś ma kredyt na 2 mln zł, na ratę wydaje jakieś 14-15 tys. zł miesięcznie. Przy tak dużej racie nawet przy zarobkach rzędu około 50 tys. zł mógłby ubiegać się o wakacje.

Wystarczy wniosek. Ale jest też haczyk

Jak będzie wyglądała procedura przyznawania wakacji kredytowych? Dotychczas było to bardzo proste. Wystarczyło złożyć wniosek - w internecie, poprzez bankowość elektroniczną lub pisemnie. W Ministerstwie Finansów poinformowano nas, że to się nie zmieni. Jest jednak pewna modyfikacja. 

- Wraz z wnioskiem konsument będzie również składał oświadczenie odnośnie do spełniania przesłanki dotyczącej wartości wskaźnika RdD albo posiadania na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci - dowiadujemy się w resorcie. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna. 

Bank będzie miał 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku, przy czym brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia raty. 

Wakacje kredytowe i kryterium dochodowe
Wakacje kredytowe i kryterium dochodoweTVN24

Nie wszystko jest jednak tak proste.  

Wyobraźmy sobie taką sytuację: dwie osoby mają wspólny kredyt, który spłacają razem. Nie mieszkają jednak razem. W takiej sytuacji może być na przykład rozwiedzione małżeństwo, czy ojciec, który wziął kredyt z synem. Czy mogą skorzystać z wakacji? 

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w MF, wynika, że niekoniecznie. Prawo do tego mają osoby "stale ze sobą zamieszkujące i gospodarujące". 

Wakacje kredytowe? Banki wysyłają list do premiera

Pomysł przedłużenia wakacji kredytowych na rok 2024 spotkał się z protestami środowiska bankowego. Przedstawiciele branży wysłali list do premiera Donalda Tuska, w którym zobowiązali się, że w zamian za rezygnację z tego rozwiązania, sektor bankowy przeznaczy dodatkowe środki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W piśmie przypomniano także, że choć połowa beneficjentów wakacji kredytowych nadpłaciła kredyt, to 20 proc. wydało środki na konsumpcję.  

Zdaniem branży rozwiązanie to "utrwala niebezpieczną tendencję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd nieuzasadnionych oczekiwań społecznych co do możliwości niewykonywania umów, podważając tym samym zaufanie do stabilności prawa, które jest podstawą bezpiecznej bankowości, bez której prawidłowego funkcjonowania, niemożliwe jest finansowanie kluczowych inwestycji w Polsce".

Ministerstwo nie zamierza jednak ugiąć się pod naciskami bankowców. - Sektor bankowy zgłosił swoje uwagi, które zostały przeanalizowane, a część z nich została uwzględniona w projekcie. Ponadto ustanowienie limitu wartości kredytu na poziomie 1,2 mln zł spowoduje obniżenie kosztów wakacji kredytowych dla banków o kwotę ok. 80–90 mln zł.

Według szacunków Ministerstwa Finansów koszt przedłużenia wakacji kredytowych wyniesie ok. 2,5 mld zł (jeśli skorzysta z nich podobny odsetek uprawnionych jak w 2023 r.). Tymczasem łączny koszt dotychczasowych wakacji kredytowych (za lata 2022 i 2023) wyniósł 12,8 mld zł. 

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

Minister Finansów wydał ostateczną decyzję w sprawie nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2,95 miliona złotych na spółkę STS za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła w Polsce wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Electromobility Poland powołała Piotra Regulskiego na nowego prezesa spółki. To od jego decyzji będzie zależała przyszłość polskiego samochodu elektrycznego produkowanego pod marką Izera.

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl