To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Warunki i zasady
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Warunki i zasady
TVN24
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Warunki i zasadyTVN24

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

Wakacje kredytowe to zawieszenie spłacania kredytu hipotecznego. Kredytobiorcy, którzy z nich skorzystają, będą mogli bezkosztowo odłożyć spłatę czterech rat na koniec okresu spłaty (dwie raty między czerwcem a końcem sierpnia, kolejne dwie - od września do końca 2024 r.). - To możliwie prosta konstrukcja - słyszymy w Ministerstwie Finansów. 

Według zapowiedzi ministerstwa kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji od spłaty kredytu już po raz ostatni. 

- Tej formy wsparcia nie przewidujemy w następnych latach. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w całości przejmie rolę wspierania tych, którzy są w rzeczywiście trudnej sytuacji - stwierdził wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Wakacje kredytowe: są limity. I dobrze

Decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na rok 2024 chwali Bartosz Turek, główny analityki HREIT. - Kredytobiorcy nadal potrzebują wsparcia. Szczególnie ci, którzy zaciągnęli kredyt, gdy stopy procentowe były najniższe w historii, czyli w latach 2020 i 2021 - tłumaczy. 

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł, a rata stanowi co najmniej 30 proc. dochodów liczonych jako średnia z ostatnich trzech miesięcy. Warunek dochodowy nie dotyczy rodzin z przynajmniej trójką dzieci. 

Po raz pierwszy wakacje kredytowe wprowadzono w 2022 r. Nowy projekt zakłada pewne zmiany w stosunku do poprzedniej edycji. 

mieszkanie, zakup mieszkania, kredyt hipoteczny
Proxima Studio/Shutterstock

- Kiedy rząd PiS po raz pierwszy wprowadził wakacje kredytowe, nie było limitu kwoty kredytu, który można było objąć wakacjami - przypomina Bartosz Turek. - Nie było też progów dotyczących tego, jaką część zarobków wydajemy na ratę. Nie ma wątpliwości, że część osób wcale nie potrzebowała przerwy od spłaty rat, bo zaoszczędzone pieniądze wydała na przyjemności. Co bardziej budujące, to dane za 2022 rok pokazują dużą skłonność do nadpłaty kredytu. To bez wątpienia lepsze rozwiązanie niż wydawanie pieniędzy na konsumpcję. Nie zmienia to faktu, że pozbawione sensu było ustawowe wsparcie dla migania się od spłaty rat przez osoby, które bez problemu mogłyby sobie z tymi spłatami poradzić - dodaje.

A co ze wskaźnikiem RdD (rata do dochodu)? Analityk HREIT uważa, że kredyt pochłaniający 30 proc. dochodów gospodarstwa domowego to jeszcze w miarę bezpieczny poziom zadłużenia. - Powyżej tego wskaźnika narastają kłopoty wynikające z nadmiernego obciążenia budżetu domowego kosztami spłaty kredytu. Ewidentne problemy mamy, gdy wydajemy na ratę połowę albo jeszcze większą część zarobków - tłumaczy Bartosz Turek.

Analityk zwraca uwagę na jeszcze jedno ograniczenie, wprowadzone w projekcie. Dotyczy ono maksymalnej kwotę zadłużenia (1,2 mln zł). - Sens takiego ograniczenia najlepiej pokazać na przykładzie - mówi Bartosz Turek. - Jeśli ktoś ma kredyt na 2 mln zł, na ratę wydaje jakieś 14-15 tys. zł miesięcznie. Przy tak dużej racie nawet przy zarobkach rzędu około 50 tys. zł mógłby ubiegać się o wakacje.

Wystarczy wniosek. Ale jest też haczyk

Jak będzie wyglądała procedura przyznawania wakacji kredytowych? Dotychczas było to bardzo proste. Wystarczyło złożyć wniosek - w internecie, poprzez bankowość elektroniczną lub pisemnie. W Ministerstwie Finansów poinformowano nas, że to się nie zmieni. Jest jednak pewna modyfikacja. 

- Wraz z wnioskiem konsument będzie również składał oświadczenie odnośnie do spełniania przesłanki dotyczącej wartości wskaźnika RdD albo posiadania na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci - dowiadujemy się w resorcie. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna. 

Bank będzie miał 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku, przy czym brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia raty. 

Wakacje kredytowe i kryterium dochodowe
Wakacje kredytowe i kryterium dochodoweTVN24

Nie wszystko jest jednak tak proste.  

Wyobraźmy sobie taką sytuację: dwie osoby mają wspólny kredyt, który spłacają razem. Nie mieszkają jednak razem. W takiej sytuacji może być na przykład rozwiedzione małżeństwo, czy ojciec, który wziął kredyt z synem. Czy mogą skorzystać z wakacji? 

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w MF, wynika, że niekoniecznie. Prawo do tego mają osoby "stale ze sobą zamieszkujące i gospodarujące". 

Wakacje kredytowe? Banki wysyłają list do premiera

Pomysł przedłużenia wakacji kredytowych na rok 2024 spotkał się z protestami środowiska bankowego. Przedstawiciele branży wysłali list do premiera Donalda Tuska, w którym zobowiązali się, że w zamian za rezygnację z tego rozwiązania, sektor bankowy przeznaczy dodatkowe środki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W piśmie przypomniano także, że choć połowa beneficjentów wakacji kredytowych nadpłaciła kredyt, to 20 proc. wydało środki na konsumpcję.  

Zdaniem branży rozwiązanie to "utrwala niebezpieczną tendencję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd nieuzasadnionych oczekiwań społecznych co do możliwości niewykonywania umów, podważając tym samym zaufanie do stabilności prawa, które jest podstawą bezpiecznej bankowości, bez której prawidłowego funkcjonowania, niemożliwe jest finansowanie kluczowych inwestycji w Polsce".

Ministerstwo nie zamierza jednak ugiąć się pod naciskami bankowców. - Sektor bankowy zgłosił swoje uwagi, które zostały przeanalizowane, a część z nich została uwzględniona w projekcie. Ponadto ustanowienie limitu wartości kredytu na poziomie 1,2 mln zł spowoduje obniżenie kosztów wakacji kredytowych dla banków o kwotę ok. 80–90 mln zł.

Według szacunków Ministerstwa Finansów koszt przedłużenia wakacji kredytowych wyniesie ok. 2,5 mld zł (jeśli skorzysta z nich podobny odsetek uprawnionych jak w 2023 r.). Tymczasem łączny koszt dotychczasowych wakacji kredytowych (za lata 2022 i 2023) wyniósł 12,8 mld zł. 

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Tymczasem, jak od wielu lat donosi GUS, coraz mniejsza liczba Polek decyduje się na macierzyństwo i rodzi dzieci. W 2023 roku na świat przyszło ich 272 tys. i jest to liczba mniejsza o 33 tysiące w porównaniu z rokiem 2022. Poprzedni rząd wprowadził flagowy projekt 500 plus w celu zwiększenia dzietności. Jednak jak pokazują statystyki, celu nie spełniono. Obecny rząd zapowiada wprowadzenie nowych zachęt dla matek, m.in. "babciowego".

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Skuter, którym niegdyś jeździł były już prezydent Francji Francois Hollande, został sprzedany na aukcji za ponad 25 tysięcy euro. To wielokrotnie więcej niż jego wartość rynkowa. Szary jednoślad 10 lat temu był w centrum uwagi ze względu cele podróży byłego prezydenta. Hollande używał go do "dyskretnych eskapad" do aktorki Julie Gayet, z którą połączył go romans.

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o uwolnieniu handlu w niedzielę. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że jeśli ma on zostać wprowadzony, wówczas czas pracy powinien być krótszy.

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

Źródło:
PAP

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl