Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego dotychczasowe przepisy w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Magazyny energii
Jednym z rozwiązań jest uwzględnienie w tym wykazie materiałów "magazynów energii wraz z osprzętem" oraz w wykazie usług "montażu magazynu energii".
Według projektodawcy zmiana przepisów pozytywnie wpłynie na rozwój technologii magazynowania energii, która ma z kolei kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju OZE. "Dalszy, dynamiczny przyrost mikroinstalacji PV wymaga zapewnienia stabilnej pracy sieci elektroenergetycznych. Dzięki magazynowaniu energii gospodarstwa domowe mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną" - zauważono.
Mikroinstalacje wiatrowe
Projektowane rozporządzenie przewiduje ponadto objęcie ulgą termomodernizacyjną przedsięwzięć związanych ze stawianiem mikroinstalacji wiatrowych.
"Propozycja wpisuje się w program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pt. "Moja Elektrownia Wiatrowa". Zrównuje tym samym beneficjentów programu "Mój Prąd" i programu "Moja Elektrownia Wiatrowa" - dodano.
Nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.
Czytaj także: Koniec pieców na gaz. To będzie pierwszy etap>>>
Ulga termomodernizacyjna
Z ulgi termomodernizacyjnej mają prawo skorzystać właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego (także w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej). Dzięki niej można odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację, która może polegać m.in. na całkowitej lub częściowej zamianie źródeł energii na źródła odnawialne.
Wydatki odlicza się od dochodu, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Do tego jest kilka obwarowań, np. wydatki nie mogą być dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone w jakiejkolwiek formie.
"Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczasz kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług" - informuje Ministerstwo Finansów.
W ubiegłym roku z ulgi termomodernizacyjnej (z tytułu wydatków poniesionych w 2022 roku) skorzystało 440 tysięcy podatników.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock