W ramach ulgi rehabilitacyjnej możliwe jest odliczenie kosztów używania samochodu osobowego na wydatki na dojazdy na konsultacje u lekarza, na zabiegi rehabilitacyjne, do sklepu, do pracy czy na wakacje. Jakie trzeba spełnić warunki? Zebraliśmy najważniejsze informacje.
W 2023 roku ulga rehabilitacyjna na samochód wynosi 2 280 zł. Taką kwotę można odliczyć od podatku za 2022 rok, bez względu na to, ile samochodów podatnik posiada.
Czym jest ulga rehabilitacyjna na samochód?
Ulga rehabilitacyjna na samochód to jedno z odliczeń, których może dokonać osoba z niepełnosprawnością lub osoba mająca na utrzymaniu taką osobę od uzyskanych dochodów (przychodów).
Jeżeli podatnik jest osobą dotkniętą niepełnosprawnością i posiada samochód, z którego korzysta, to może odliczyć w zeznaniu podatkowym PIT cześć wydatków poniesionych na jego utrzymanie.
Kto ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej na samochód?
Aby móc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na auto, podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu.
Z ulgi rehabilitacyjnej na samochód mogą skorzystać dwie grupy podatników. Pierwsza to osoby mające status osoby niepełnosprawnej:
- osoba posiadająca orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, - osoba pobierająca np. rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, - osoba, która nie ukończyła 16. roku życia posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, - osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez uprawniony organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Druga grupa osób uprawnionych do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej na samochód to osoby mające na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością. Zalicza się do nich m.in.: współmałżonka, dzieci (własne, przyjęte na wychowanie, przysposobione), rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia i synową. Warunkiem jest jednak, aby dochód osoby z niepełnosprawnością nie przekraczał 16 061,21 zł w roku 2022 r.
Do dochodu osoby niepełnosprawnej (czyli kwoty maksymalnej 16 061,21 zł) nie zalicza się m.in.: - zasiłku pielęgnacyjnego, - alimentów na rzecz dzieci, - świadczenia uzupełniającego, które zostało przyznane na podstawie przepisów o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, - dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów (np. 13-tej emerytury), - dodatku osłonowego, - dodatku energetycznego o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo energetyczne, - dodatku węglowego, elektrycznego czy też dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.
Do dochodów należy natomiast zaliczyć inne dochody zwolnione z opodatkowania, takie np. jak zapomoga oraz przychody osób do ukończenia 26. roku życia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock