Twoi kontrahenci są z Unii? To narzędzie jest ci niezbędne

Pieniądze

Indywidualny rachunek podatkowy. Opłacimy PIT, CIT i VATpodatki.gov.pl
wideo 2/5

Co to jest System VIES i jak działa? Jak sprawdzić numer podatnika VAT? Czy można poprawić dane w systemie i jak to zrobić? Na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące systemu VIES odpowiedzi znajdziesz poniżej.

System VIES - co to jest?

System VIES, czyli VAT Information and Exchange System, to wyszukiwarka Komisji Europejskiej, dzięki której możemy sprawdzić, czy numer kontrahenta z kraju Unii Europejskiej jest aktywny - istnieje.

Informacje brane są z krajowych baz danych VAT, a narzędzie VIES służy tylko do przeszukiwania tych baz. VIES dostępny jest w 23 językach Unii Europejskiej.

Jak działa system VIES?

W wyszukiwarce wpisujemy numer VAT firmy, którą chcemy sprawdzić i wybieramy kraj, w którym jest zarejestrowana. Wyniki wyszukiwania wyświetlają się na dwa sposoby: 1. informacja o podatniku VAT UE istnieje i numer jest aktywny - narzędzie VIES wyświetli wtedy informację o VAT UE; 2. jeśli numeru nie ma w krajowych bazach danych, narzędzie pokazuje nieważny status.

Co oznacza nieważny status w systemie VIES?

Może to oznaczać, że: - numer VAT nie istnieje, - numer VAT nie został aktywowany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych, - rejestracja nie została jeszcze zakończona (niektóre kraje UE wymagają osobnej rejestracji transakcji wewnątrzunijnych).

Co zrobić, jeżeli klient lub kontrahent twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT, a nie ma go w systemie VIES? W takiej sytuacji najlepiej zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju.

Może się okazać, że klient lub kontrahent będzie musiał dodatkowo się zarejestrować jako podatnik VAT na potrzeby transakcji transgranicznych w UE. W każdym kraju ta procedura wygląda inaczej.

Transakcje wewnątrzwspólnotowe

Numer VAT w systemie VIES sprawdzamy w przypadku transakcji dokonywanych w ramach Wspólnoty - między podatnikami VAT z różnych państw Unii Europejskiej.

Co ważne, podatek VAT między podatnikami VAT w państwach UE nie jest pobierany na granicy. Zamiast tego opodatkowanie ma miejsce w kraju nabywcy towaru (w kraju przeznaczenia towaru), a w kraju dostawcy stosuje się stawkę VAT - 0 proc. lub zwolnienie z prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Dodatkowe informacje

Jeśli w systemie VIES nie możesz znaleźć odpowiednich informacji, możesz zwrócić się o nie do krajowych organów administracji.

Tam możesz dowiedzieć się, czy numer VAT jest ważny lub nie oraz czy jest powiązany z jakąś nazwą i adresem.

Przy czym, z powodu ochrony danych osobowych - organy krajowe nie podają powiązanych z numerem VAT nazwy i adresu, a mogą jedynie potwierdzić, że pewna nazwa lub adres są powiązane lub nie.

W niektórych krajach UE z administracją skarbową można się skontaktować poprzez systemy online, w innych trzeba skorzystać z telefonu, poczty elektronicznej lub faksu.

Krajowe bazy danych

Komisja Europejska podkreśla, że nie ponosi ona odpowiedzialności za prawdziwość informacji w systemie VIES. A to dlatego, że informacje te pochodzą z krajowych baz danych. KE nie ma kontroli nad tymi bazami i nie może sprawdzać, poprawiać, uzupełniać ani usuwać krajowych numerów VAT.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock