Wskaźniki WIBOR, od których zależy wysokość raty kredytu, w dół. WIBOR trzymiesięczny (3M) spadł poniżej 7 procent, po raz pierwszy od 24 czerwca 2022 roku. Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że rynek obniżył swoje prognozy dotyczące dalszych podwyżek stóp procentowych.
WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytów. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie. Wskaźniki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.
WIBOR 3M, WIBOR 6M - ile wynoszą
Do tej pory wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M szły w górę - z pewnymi wyjątkami, gdy ich wysokość nie zmieniała się - w ślad za podwyżkami stóp procentowych. W piątek, po raz pierwszy od blisko dwóch miesięcy, zaobserwowaliśmy jednak ich spadek. We wtorek, trzeci dzień z rzędu, WIBOR 3M oraz WIBOR 6M kontynuowały zniżki.
WIBOR 3M we wtorek spadł o 0,14 punktu procentowego do 6,99 procent. WIBOR 3M ostatni raz był poniżej 7,00 procent 24 czerwca br.
Z kolei WIBOR 6M wynosi 7,30 procent i obniżył się o 0,54 punktu procentowego. Oznacza to, że WIBOR sześciomiesięczny wrócił do poziomu z 27 czerwca br.
Jednocześnie wartość wskaźników WIBOR nadal jest o ponad jedną czwartą wyższa niż jeszcze trzy miesiące temu.
Jaki będzie szczyt podwyżek stóp procentowych?
Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że rynek obniżył swoje oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp procentowych. "Rynkowe wyceny stóp procentowych (kontrakty FRA na WIBOR 3m) w Polsce w ostatnich tygodniach spadły wobec wcześniejszych ścieżek wyceniających wzrost stóp do ponad 8,5 procent. Obecnie rynek wycenia, że stopa NBP wzrośnie do ok. 7,5 procent (nasza prognoza 7,0 procent)" - napisali na Twitterze ekonomiści PKO BP.
Wśród ekonomistów nie ma zgodności, na jakim poziomie zakończy się obecny cykl podwyżek stóp. Z ich prognoz wynika, że stopa referencyjna może dojść do poziomu 7,00 - a nawet w okolice 8,50 procent.
Tymczasem po lipcowej podwyżce stóp główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. Oznacza to, że różnica między WIBOR-em 3M a stopą referencyjną wynosi już mniej niż 50 punktów bazowych. W normalnych warunkach - jak tłumaczył kilka dni temu Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments - WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 25 punktów bazowych wyższym niż podstawowa stopa procentowa.
Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 7 września. Jak wynika z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock