Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. - Po raz pierwszy od wielu miesięcy niemalże nie zmieni się wysokość rat spłacanych już kredytów hipotecznych - komentuje Jarosław Sadowski z Expandera.
W środę zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie.
Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.
Obecne kredyty bez zmian, ale te przyszłe są tańsze
Jak wskazuje w komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, "po raz pierwszy od wielu miesięcy niemalże nie zmieni się wysokość rat spłacanych już kredytów hipotecznych".
- Zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu poziom stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M był bowiem zbliżony do obecnego. Ewentualne zmiany mogą wynieść tylko kilka złotych - zwraca uwagę ekspert.
Jak dodaje, "pewne zmiany zachodzą natomiast w przypadku ofert kredytów hipotecznych". Według danych NBP średnie oprocentowanie udzielanych kredytów spadało do lutego, kiedy wyniosło średnio 7,59 procent. W marcu i kwietniu już jednak rosło. W kwietniu (najnowsze dostępne dane) było to 7,74 procent.
To oznacza, że raty nowych kredytów (na przykładową kwotę 400 000 zł, na 30 lat) są wyższe o 41 złotych, niż gdy były zaciągane kilka miesięcy temu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock