Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach we wrześniu 2024 roku wyniosło 8140,98 złotego, co oznacza wzrost o 10,3 procent rocznie - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.
"We wrześniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do sierpnia 2024 r. o 0,6 proc. Spadek wynagrodzeń jest efektem zmniejszenia skali dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu" - podał GUS.
Czytaj także: Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS >>>
"We wrześniu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z wrześniem 2023 r. było niższe o 0,5 proc. i wyniosło 6462,4 tys. etatów" - napisał GUS.
Przeciętne wynagrodzenie. Komentarze ekonomistów
"Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 8140,98 PLN brutto, co oznacza nominalny wzrost o 10,3% r/r, słabszy od oczekiwań (PKOe i kons.: 11,1% r/r)" - wskazali ekonomiści PKO BP.
Dodali, że "najsilniejszy wzrost płac dotyczył górnictwa (zarówno m/m jak i r/r), gdzie dynamika była podbijana przez wypłaty premii".
"W ujęciu realnym tempo wzrostu płac spowolniło do 5,2% r/r. Dane o zatrudnieniu nie zaskoczyły, pokazując spadek o 0,5% r/r (PKO i kons.: -0,5% r/r), w tym kontynuację redukcji zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym oraz budownictwie - pod tym kątem lepiej radzą sobie usługi" - napisali analitycy największego banku w Polsce.
"Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły we wrześniu o 10,3% r/r. Na wysoką dynamikę wpływa m.in. wcześniejszy wzrost płacy minimalnej i podwyżki w budżetówce. W przyszłym roku tempo wzrostu płac zmaleje ze względu na mniejszą podwyżkę płacy minimalnej w 2025 r." - napisał w mediach społecznościowych Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Dodał, że "zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nadal spada", a "od początku roku liczba etatów zmniejszyła się o 33,7 tysiące", przy czym "największe redukcje miały miejsce w przemyśle, gdzie w ciągu roku ubyło 34,1 tys. miejsc pracy".
"W kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy powinna się unormować: tempo wzrostu wynagrodzeń spowolni, a zatrudnienie ustabilizuje się. Szybki monitoring NBP potwierdza, że w III kwartale presja płacowa stopniowo maleje. Niemniej duży wzrost kosztów pracy stanowi istotny czynnik przy redukcji etatów w warunkach słabszej koniunktury. Odbicie gospodarcze wspierać będzie większy popyt na pracowników" - stwierdzili analitycy PIE.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock