"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Stanisław Kluza ocenił propozycje wicepremiera
Stanisław Kluza ocenił propozycje wicepremiera
TVN24 Biznes i Świat
Stanisław Kluza ocenił propozycje wicepremieraTVN24 Biznes i Świat

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Dzisiaj wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zaproponował rozwiązania dla banków, które mają na celu pomóc kredytobiorcom. Wśród nich znalazło się m.in. uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR, wprowadzenie trzyletnich "wakacji kredytowych" oraz odstąpienie od dodatkowego zabezpieczenia ryzyka kursowego.

To nic nie da?

Stanisław Kluza zaznaczył, że określanie tego - co usłyszeliśmy od wicepremiera - propozycjami rządu jest “trochę na wyrost”. - W mojej ocenie jest to pewnego rodzaju propozycja ze strony premiera Piechocińskiego. On, jako osoba która ma pewne kompetencje eksperckie i się na pewnych rzeczach zna, czasami jest wypychany do przodu, żeby wyręczyć premier i ministra finansów. Zdecydowanie bardziej oczekiwałbym konferencji w składzie przewodniczący KNF, pani premier i ministra finansów - ocenił Kluza.

Jego zdaniem jednak rekomendacji Piechocińskiego “to pierwsza, w miarę całościowa diagnoza i to należy pochwalić”. - Te propozycje są w mojej ocenie pewną kalką tego, co od kilku dni mówi Związek Banków Polskich - zaznaczył.

Podkreślił, że banki nie muszą skorzystać z propozycji wicepremiera. - Ale jest pytanie, czy gdyby banki z niech skorzystały, to miałoby to jakieś znaczenie. Banki bardzo lubią różnego rodzaju indeksy i wskaźniki. Zatem niech spróbują wycenić wartość tych propozycji w stosunku do skali problemu. Okaże się, że jest to 2 może 5 proc. Więc nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji weszły i byłby otwarcie przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił Kluza.

- Powinno się od tego problemu odciąć pomoc publiczną. Jestem przeciwnikiem tego, aby wykorzystać do tego pieniądze podatników, którzy nie powinni współpartycypować w podziale kosztów ekonomicznych i społczenych problemu frankowego. Ten problem jest na styku klienci banków banki. Powinno dojść do podziału ryzyka pomiędzy te dwie strony i kosztów - dodał.

"Propozycje sensowne"

Z kolei Przemysław Kawiecień, główny ekonomista XTB ocenił w TVN24 Biznes i Świat, że w większości pomysły rządu mają sens i mogą być korzystne, jeżeli chodzi o relację banków z kredytobiorcami.

- Dobrze, że nie obciążają w istotnym stopniu pozostałych podatników. To są atuty tych propozycji. Warto zwrócić uwagę, że te najważniejsze zmiany, które zaproponował rząd to są rekomendacje dla banków i ja rozumiem, że będą one miały swobodę podpisania się pod tymi rekomendacjami. Pytanie brzmi, w jaki sposób będą to robić - powiedział Kwiecień.

Jego zdaniem to w interesie banków leży stabilność grupie kredytobiorców frankowych. - Bankom nie jest na rękę obecna sytuacja. Dla większości banków, zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym, nie byłoby dobrze, gdyby musiały brać udział w jakiejś dużej ilości procesów związanych z udzielaniem kredytów. Banki też chcą szukać dróg wyjścia - dodał ekonomista.

Zaznaczył, że część z tych rozwiązań zakłada zmniejszenie dochodów banków, np bezprowizyjne przewalutowanie kredytu.

Podatnicy nie ucierpią

Kwiecień podkreślił, że rozwiązania zaproponowane dzisiaj są "ruchami, które najmniejszym kosztem społecznym mogłyby przynieść korzyści zainteresowanym stronom". - Nie widzę tutaj jakiś istotnych obciążeń dla pozostałych podatników. Byłoby niedobrze, gdyby tutaj tworzyć pewnego rodzaju precedens w tym zakresie - powiedział.

Według niego, sukces tych rozwiązań zależy od jednomyślności w sektorze bankowym. - To byłoby bardzo pożądane, chodzi o to, żeby klienci byli traktowani w równy sposób. Jeśli każdy bank zacznie wymyślać własne rozwiązania to powstanie chaos w całej tej debacie publicznej - zaznaczył.

Kwiecień: Te propozycje mają sens
Kwiecień: Te propozycje mają sensTVN24 Biznes i Świat

Kto za to zapłaci?

Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Societe Generale “każde z rozwiązań proponowanych przez premiera Piechocińskiego niesie ze sobą koszt - większy lub mniejszy”.

- W większości przypadków będą go ponosiły banki lub budżet państwa. Ten pakiet zmian jest w wielu punktach zbieżny z rekomendacjami Związku Banków Polskich, stąd większość propozycji nie spowoduje problemów z akceptacją banków. Wydaje mi się, że dużo będzie zależało od szczegółowych rozwiązań. Dziś dostaliśmy hasła - podkreślił Janecki.

"Koszty poniosą banki i budżet państwa"
"Koszty poniosą banki i budżet państwa"TVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL,mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING - między innymi te banki zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W związku z pracami serwisowymi mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a siedmioma europejskimi krajami: Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem - podano w komunikacie. Firma planuje rozszerzenie tej usługi o Wielką Brytanię.

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

Źródło:
PAP, Cashless

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul zaakceptowała w czwartek plany wprowadzenia opłat mających ograniczyć zatłoczenie w prestiżowej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Podstawowa opłata wyniesie 9 dolarów w porównaniu z proponowaną wcześniej przez władze transportowe w wysokości 15 dolarów.

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Źródło:
PAP

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP