Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".
To nic nie da?
Stanisław Kluza zaznaczył, że określanie tego - co usłyszeliśmy od wicepremiera - propozycjami rządu jest “trochę na wyrost”. - W mojej ocenie jest to pewnego rodzaju propozycja ze strony premiera Piechocińskiego. On, jako osoba która ma pewne kompetencje eksperckie i się na pewnych rzeczach zna, czasami jest wypychany do przodu, żeby wyręczyć premier i ministra finansów. Zdecydowanie bardziej oczekiwałbym konferencji w składzie przewodniczący KNF, pani premier i ministra finansów - ocenił Kluza.
Jego zdaniem jednak rekomendacji Piechocińskiego “to pierwsza, w miarę całościowa diagnoza i to należy pochwalić”. - Te propozycje są w mojej ocenie pewną kalką tego, co od kilku dni mówi Związek Banków Polskich - zaznaczył.
Podkreślił, że banki nie muszą skorzystać z propozycji wicepremiera. - Ale jest pytanie, czy gdyby banki z niech skorzystały, to miałoby to jakieś znaczenie. Banki bardzo lubią różnego rodzaju indeksy i wskaźniki. Zatem niech spróbują wycenić wartość tych propozycji w stosunku do skali problemu. Okaże się, że jest to 2 może 5 proc. Więc nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji weszły i byłby otwarcie przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił Kluza.
- Powinno się od tego problemu odciąć pomoc publiczną. Jestem przeciwnikiem tego, aby wykorzystać do tego pieniądze podatników, którzy nie powinni współpartycypować w podziale kosztów ekonomicznych i społczenych problemu frankowego. Ten problem jest na styku klienci banków banki. Powinno dojść do podziału ryzyka pomiędzy te dwie strony i kosztów - dodał.
"Propozycje sensowne"
Z kolei Przemysław Kawiecień, główny ekonomista XTB ocenił w TVN24 Biznes i Świat, że w większości pomysły rządu mają sens i mogą być korzystne, jeżeli chodzi o relację banków z kredytobiorcami.
- Dobrze, że nie obciążają w istotnym stopniu pozostałych podatników. To są atuty tych propozycji. Warto zwrócić uwagę, że te najważniejsze zmiany, które zaproponował rząd to są rekomendacje dla banków i ja rozumiem, że będą one miały swobodę podpisania się pod tymi rekomendacjami. Pytanie brzmi, w jaki sposób będą to robić - powiedział Kwiecień.
Jego zdaniem to w interesie banków leży stabilność grupie kredytobiorców frankowych. - Bankom nie jest na rękę obecna sytuacja. Dla większości banków, zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym, nie byłoby dobrze, gdyby musiały brać udział w jakiejś dużej ilości procesów związanych z udzielaniem kredytów. Banki też chcą szukać dróg wyjścia - dodał ekonomista.
Zaznaczył, że część z tych rozwiązań zakłada zmniejszenie dochodów banków, np bezprowizyjne przewalutowanie kredytu.
Podatnicy nie ucierpią
Kwiecień podkreślił, że rozwiązania zaproponowane dzisiaj są "ruchami, które najmniejszym kosztem społecznym mogłyby przynieść korzyści zainteresowanym stronom". - Nie widzę tutaj jakiś istotnych obciążeń dla pozostałych podatników. Byłoby niedobrze, gdyby tutaj tworzyć pewnego rodzaju precedens w tym zakresie - powiedział.
Według niego, sukces tych rozwiązań zależy od jednomyślności w sektorze bankowym. - To byłoby bardzo pożądane, chodzi o to, żeby klienci byli traktowani w równy sposób. Jeśli każdy bank zacznie wymyślać własne rozwiązania to powstanie chaos w całej tej debacie publicznej - zaznaczył.
Kto za to zapłaci?
Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Societe Generale “każde z rozwiązań proponowanych przez premiera Piechocińskiego niesie ze sobą koszt - większy lub mniejszy”.
- W większości przypadków będą go ponosiły banki lub budżet państwa. Ten pakiet zmian jest w wielu punktach zbieżny z rekomendacjami Związku Banków Polskich, stąd większość propozycji nie spowoduje problemów z akceptacją banków. Wydaje mi się, że dużo będzie zależało od szczegółowych rozwiązań. Dziś dostaliśmy hasła - podkreślił Janecki.
Autor: ToL,mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat