Kiedy wybrać stałą stawkę? Zalety i wady podatku liniowego

[object Object]
Mikrorachunek podatkowy od stycznia tvn24
wideo 2/5

Podatek liniowy jest popularną formą rozliczania się z fiskusem wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Co to jest? Komu się opłaca? Jakie są zasady? Wyjaśniamy.

Podatek liniowy - co to jest?

Osoby rozpoczynające działalność mogą wybrać sposób opodatkowania dochodu. Do wyboru jest: podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa), podatek liniowy, a także zryczałtowane formy opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na podatek liniowy, mają dochód opodatkowany stałą stawką 19 proc. Oznacza to, że stawka jest taka sama bez względu na to, czy dochód jest niski czy wysoki.

Z podatku liniowego mogą skorzystać osoby samodzielnie prowadzące działalność oraz podatnicy, którzy są wspólnikami w spółkach niebędących osobą prawną.

Zalety i wady podatku liniowego

Do zalet podatku liniowego trzeba zaliczyć:

- stałą 19-proc. stawkę podatku, która jest niezależna od dochodu,

- łatwy sposób wyliczenia podatku,

- możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Stała stawka podatku liniowego wynosząca 19 proc. jest korzystniejsza dla podatników osiągających wysokie dochody. Chodzi przede wszystkim o przedsiębiorców, których roczne dochody przekraczają 85 528 zł. Osoby zarabiające ponad tę kwotę wchodzą w wyższy próg, w którym obowiązuje stawka opodatkowania 32 proc.

Wśród wad podatku liniowego można wymienić:

- utratę możliwości korzystania z ulg podatkowych - np. na internet, dzieci, a także z ulgi rehabilitacyjnej,

- to, że nie można się rozliczać z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem,

- to, że nie można odliczyć kwoty wolnej od podatku,

- prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowej (przy przychodzie powyżej 1,2 mln euro).

Zatem, czy jest coś, co można odliczyć przy podatku liniowym? Prowadzący działalność gospodarczą mogą rozliczać poniesione koszy, ale tylko składki na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Podatek liniowy - obliczanie dochodu

Dochód w podatku liniowym jest obliczany tak samo jak ogólnych według skali podatkowej.

Dochód = przychód - koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy, muszą ewidencjonować przychody z działalności oraz koszty uzyskania przychodu za pomocą Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR).

W ciągu roku trzeba też wpłacać zaliczki na podatek dochodowy: miesięcznych lub kwartalnych (wówczas zaliczkę wylicza się od dochodu według stawki 19 proc.). W uproszczonej formie zaliczka jest stała i jej wysokość nie zależy od osiąganych dochodów.

Osoby korzystające z podatku liniowego muszą złożyć formularz PIT-36L do 30 kwietnia. Przy czym, ta deklaracja jest dla przedsiębiorców, którzy do 20 stycznia złożyli oświadczenie ws. chęci odprowadzania podatku wg stawki 19 proc.

WZÓR FORMULARZA PIT-36L >

SKALA PODATKOWA W 2020 ROKU >

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości