Blik - co to jest i jak działa? Kiedy możemy dokonywać płatności Blikiem i w jaki sposób? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania i nie tylko.
Płatność Blik - co to jest?
Blik to w skrócie system płatności mobilnych. Umożliwia między innymi dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych z wykorzystaniem sześciocyfrowych kodów. W tym celu należy uruchomić aplikację banku w telefonie, wyświetlić kod, przepisać go na terminalu lub na stronie internetowej podczas dokonywania transakcji, a następnie potwierdzić płatność PIN-em w aplikacji banku. Wygenerowany kod Blik jest ważny przez maksymalnie dwie minuty.
Gdzie i kiedy można płacić Blikiem?
Płatności Blik można dokonywać online - np. w sklepach internetowych. Można też płacić przy kasie w sklepach stacjonarnych albo w biletomatach. Z Blikiem można również wpłacać i wypłacać pieniądze - korzystając z bankomatów i wpłatomatów. Blik umożliwia również międzybankowe przelewy na telefon - zamiast przepisywania 26-cyfrowego numeru konta, wpisywany jest tylko numer telefonu odbiorcy.
Kto może korzystać z płatności Blik?
Blik jest dostępny dla klientów polskich banków, które obsługują ten system płatności. Potrzebny jest do tego połączony z internetem smartfon oraz aplikacja mobilna banku, w którym mamy konto. Po kliknięciu na ikonę Blika - generowany kod.
Płatności poprzez Blika możemy dokonywać na wiele różnych sposobów - dostępność funkcji zależy jednak od banku. Nie we wszystkich możliwy jest np. przelew na telefon. Odmienne mogą być również limity transakcyjne.
Banki z Blikiem
Banków, które obsługują płatności Blik, jest coraz więcej. Na liście znajdują się:
- Alior, - BNP Paribas, - Credit Agricole, - Getin Bank, - ING Bank Śląski, - mBank, - Millennium, - Pekao S.A., - PKO BP, - Santander, - T-Mobile Usługi Bankowe, - banki spółdzielcze zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej.
Blik zyskuje na popularności
W ciągu pięciu lat od powstania poprzez płatności Blik zrealizowano łącznie 353 milionów transakcji o wartości 47 miliardów zł. Blik najpopularniejszy jest w internecie, gdzie w 2019 roku wyprzedził płatności kartami. W 2019 roku z Blika skorzystało blisko 9 mln użytkowników - chwaliła się w lutym 2020 roku odpowiedzialna za rozwój systemu spółka Polski Standard Płatności.
Jak powstał Blik?
Blik został uruchomiony w lutym 2015 roku dzięki porozumieniu sześciu, konkurujących na co dzień banków (PKO BP, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK i mBank). Rozwiązanie zostało w całości wymyślone w Polsce. Podstawą do jego stworzenia była aplikacja IKO, funkcjonująca w PKO Banku Polskim, którego prezes - Zbigniew Jagiełło był inicjatorem porozumienia o utworzeniu jednego standardu płatności mobilnych - czytamy na stronie PSP.
Obecnie udziałowcami Blika są: Alior, Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock