W poniedziałek upływa termin na złożenie PIT za 2021 rok. Można to zrobić między innymi za pomocą usługi Twój e-PIT. Do tej pory za jej pośrednictwem złożono około 6,2 miliona zeznań - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zeznanie można też złożyć za pomocą systemu e-Deklaracje lub w formie papierowej.
Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Jak zaznaczył resort, "podatnicy złożyli już rekordową liczbę około 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT".
Twój e-PIT - jak się zalogować?
Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Usługa jest skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 (składany do 28 lutego) i PIT-36.
Aby skorzystać z usługi, należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji, takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia.
Z kolei osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje. Są tam interaktywne formularze zeznań dla przedsiębiorców. Poprzez e-Deklaracje mogą też rozliczać się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Resort wskazał także, że w usłudze Twój e-PIT oraz w systemie e-Deklaracje można też złożyć oświadczenie PIT-OP i przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.
Resort przypomniał, że formularze PIT można składać w formie papierowej w urzędach skarbowych. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Zwrot i zapłata podatku
Co ważne, osoby rozliczające PIT w formie elektronicznej szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego podatku – do 45 dni. "Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Dla nadpłat wynikających z zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy" - zwróciło uwagę MF.
Podatek do zapłaty należy kierować do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub uzyskać w urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.
"Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wynika kwota do zapłaty, mają automatycznie dodany właściwy mikrorachunek i mogą wpłacić podatek online w e-Urzędzie Skarbowym" - podano w komunikacie.
Twój e-PIT - co, jeśli się nie rozliczymy?
Resort wskazał, że jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 2 maja.
Jeżeli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma siedem dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku, będą naliczane odsetki.
Dodano, że zeznanie PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38) nie zostanie automatycznie zaakceptowane. Należy sprawdzić i uzupełnić rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Po 2 maja usługa Twój e-PIT będzie niedostępna. "Od 3 do 8 maja br. z uwagi na automatyczną akceptację zeznań, usługa Twój e-PIT nie będzie dostępna" - poinformowało MF.
Korekta zeznania PIT
Ministerstwo dodało, że w razie konieczności skorygowania zeznania PIT można to zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT – po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań, system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.
"W usłudze Twój e-PIT istnieje opcja korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Składając korektę można zmienić w zeznaniu m.in. dane dot. ulg czy OPP, której przekazujemy 1 proc. podatku. Należy przy tym pamiętać, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 2 maja stanowią korekty tych zeznań, zarówno zaakceptowanych przez podatnika, jak i zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem" - podano w informacji MF.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock