Rozliczenie PIT za 2021 możliwe jest na kilka sposobów. Podatnicy mają do wyboru tradycyjną, papierową wersję formularzy, komercyjne programy do rozliczania PIT oraz rządową usługę Twój e-PIT. Zeznania za 2021 roku dostępne są na platformie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl od 15 lutego.
● Rozliczenie PIT za 2021 roku, w tym w systemie Twój e-PIT, możliwe jest od 15 lutego do 2 maja, a w przypadku PIT-28 – do 28 lutego. ● System Twój e-PIT udostępnia podatnikowi automatycznie przygotowane zeznanie podatkowe, które może zostać przez niego zmodyfikowane, zatwierdzone lub odrzucone. ● W razie rozliczenia PIT za 2021 w formie elektronicznej, urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku.
PIT 2021 - kto może rozliczyć się w systemie Twój e-PIT?
Rozliczenie PIT za 2021 rok jest już możliwe. 15 lutego – już po raz czwarty – Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły usługę Twój e-PIT. Za jej pośrednictwem mogą rozliczyć się:
– podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-37 i PIT-38, – osoby fizyczne, rozliczające się na formularzu PIT-28 i PIT-36, nieprowadzące działalności gospodarczej, ale składające takie zeznanie z powodu uzyskania przychodu z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Usługa Twój e-PIT nie jest dostępna dla podatników, którzy rozliczają się na formularzu PIT-28 i PIT-36, ale osiągają przychody z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Rozliczenie PIT 2021 – do kiedy?
Bez względu na to, który sposób rozliczenia z urzędem skarbowym wybierzesz, musisz pamiętać o zachowaniu terminu. PIT-28, czyli dla podatników uzyskujących przychód opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, należy złożyć do 28 lutego. Pozostałe formularze – do 2 maja.
W razie skorzystania z usługi Twój e-PIT, roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych jest przygotowywane automatycznie. Jeżeli podatnik nie zmodyfikuje lub nie zatwierdzi zeznania PIT-37 lub PIT-38 do 2 maja, wówczas zostanie ono wysłane do urzędu skarbowego automatycznie. Tym samym, nawet jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań, jego zeznanie podatkowe zostanie złożone w terminie.
Wyjątek stanowią formularze PIT-28 i PIT-36, które muszą zostać przez podatnika zaakceptowane. Nie są one tym samym wysyłane po upływie terminu automatycznie.
Rozliczanie PIT w systemie Twój e-PIT krok po kroku
Podatnicy, którzy zdecydują się na rozliczanie PIT-ów za 2021 rok w systemie Twój e-PIT, mają do wyboru trzy sposoby logowania:
– przez login.gov.pl, wybierając logowanie profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem, – aplikacją mObywatel, – poprzez wykorzystanie danych autoryzacyjnych, tj. numeru PESEL lub NIP – w razie wyboru tej opcji pamiętaj, że do zalogowania potrzebna będzie informacja o kwocie przychodu z rozliczenia za 2020 rok, jedna z informacji z rozliczenia za 2021 oraz kwota nadpłaty do zapłaty z rozliczenia za 2020 rok.
Po zalogowaniu do platformy e-Urząd Skarbowy podatnik zyskuje dostęp do automatycznie przygotowanego zeznania podatkowego. Podatnik może je modyfikować lub zatwierdzić bez wprowadzania zmian, a następnie pobrać tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Może on również odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się w innej formie.
Dopłata podatku – jak zrobić przelew do urzędu skarbowego
Jeżeli ze złożonego zeznania podatkowego wynika konieczność dopłaty podatku, podatnik może zapłacić go gotówką np. w kasie urzędu skarbowego lub bezgotówkowo. Co ważne, od 2020 roku podatek w razie przelewu wpłacany jest na indywidualny mikrorachunek podatkowy.
Podatnik, który rozlicza PIT w systemie Twój e-PIT, może zapłacić podatek za pośrednictwem tej usługi, wybierając opcję „zapłać podatek”.
Zwrot podatku - do kiedy termin?
Kiedy podatnik może spodziewać się zwrotu w razie nadpłaty podatku? Termin ten uzależniony jest od sposobu złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli podatnik rozliczał PIT za 2021 roku elektronicznie, a zatem m.in. w systemie Twój e-PIT, urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty. Termin liczony jest od dnia wysłania zeznania, chyba że zeznanie złożone zostało automatycznie – wówczas termin liczony jest od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin złożenia zeznania.
Jeśli zatem podatnik wysłał za pośrednictwem systemu Twój e-pit zeznanie 2 maja, termin na zwrot podatku mija 15 czerwca (45 dni liczone od 2 maja). Jeśli zaś zeznanie złożone zostało automatycznie 2 maja, czyli bez jakiegokolwiek działania podatnika, termin na zwrot podatku mija 16 czerwca (45 dni liczone od 3 maja).
W przypadku złożenia zeznania podatkowego w innej formie, urząd skarbowy ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty.
PIT-OP a Twój e-PIT
Podatnik, który rozliczy PIT za 2021 rok w systemie Twój e-PIT, nie musi rezygnować z przekazania 1 proc. na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku tzw. PIT-OP dostępny jest z automatycznie wskazaną OPP – wzorem ubiegłego roku. Podatnik ma oczywiście prawo do jej zmiany.
Kiedy trzeba złożyć PIT-0?
Formularz PIT-0 to informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku. Nie stanowi on samodzielnej deklaracji podatkowej, ale składany jest jako załącznik do formularza PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Podatnik powinien wykazać w nim ulgi podatkowe, z których korzysta.
System Twój e-PIT, przygotowując automatycznie roczne zeznanie, uwzględnia także ulgi podatkowe przysługujące podatnikowi.
CZYTAJ TAKŻE: Ulga dla młodych, czyli PIT-0. Jak działa i kto może z niej skorzystać? Ulga IKZE 2022 – o ile możesz obniżyć podatek PIT, oszczędzając na emeryturę? Ulga na dziecko. Wszystko, co trzeba wiedzieć
Źródło: TVN24 Biznes, podatki.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock