Polscy sportowcy na olimpijskich monetach. Nie są tanie

Pieniądze


Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu srebrną i złotą monetę okolicznościową upamiętniającą historyczne występy polskiej reprezentacji na letnich igrzyskach.

Debiut Polski na letnich igrzyskach olimpijskich miał miejsce w Paryżu, w 1924 roku. Reprezentanci naszego kraju uczestniczyli odtąd we wszystkich edycjach tego wydarzenia, z wyjątkiem rozgrywanej w Los Angeles w 1984 roku. - Na igrzyskach letnich nasi sportowcy zdobyli łącznie 271 medali - przypomina Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Co na monetach?

Na awersie monety złotej umieszczony został układ gwiazd widniejący na fladze Brazylii –organizatora igrzysk w 2016 roku, a na rewersie symbol Polskiego Symbolu Olimpijskiego - postać kolarza górskiego podczas wyścigu oraz nawiązania do brazylijskiej fauny i flory. Awers monety srebrnej przedstawia zarys toru, na którym obraca się zawodnik rzucający młotem oraz układ gwiazd, zaprezentowany już na monecie złotej. Na rewersie widoczny jest wizerunek zawodniczki rzucającej młotem, Polski Symbol Olimpijski oraz odwołania do brazylijskiej przyrody.

Rusza sprzedaż

Monety dziś trafiły do sprzedaży. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 115 zł, a złotej dwustuzłotówki 3100 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 30 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych m.in. w oddziałach okręgowych NBP.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl