Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl
Premier Tusk o projekcie, który ma odciążyć przedsiębiorców w opłacaniu wynagrodzenia chorobowego
Premier Tusk o projekcie, który ma odciążyć przedsiębiorców w opłacaniu wynagrodzenia chorobowegoTVN24
wideo 2/4
Premier Tusk o projekcie, który ma odciążyć przedsiębiorców w opłacaniu wynagrodzenia chorobowegoTVN24

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Donald Tusk zapowiadał, że ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorców ma zostać przejęty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej przedstawiona w "100 konkretach na 100 dni rządu".

Rada Ministrów 9 stycznia 2024 r. przyjęła informację o kierunku prac legislacyjnych wdrażających finansowanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Jednak od tego czasu w tej sprawie cisza.

"Obecnie trwają analizy skutków finansowych zaproponowanego rozwiązania w różnych wariantach oraz prace projektowe nad przepisami prawa, które służyłyby ich wdrożeniu do obowiązującego porządku prawnego" - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dla pracodawców to "najważniejszy postulat"

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Najważniejszy postulat - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) i członek Rady Nadzorczej ZUS. Dodaje, że koszt wynagrodzenia chorobowego pracowników, który rocznie ponoszą przedsiębiorcy, to około 12 mld zł.

Kozłowski uważa, że koszty, które poniósłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych, byłyby jednak niższe niż te 12 mld zł. - W sytuacji przejęcia przez ZUS wypłaty każdego zasiłku chorobowego ich weryfikacja byłaby znacznie skuteczniejsza – ocenia. Dodaje, że instytucja ta ma uprawnienia, środki i mechanizmy do skutecznego odsiewania przypadków zwolnień, które są wykorzystywane w sposób nieuzasadniony.

- Obecnie zauważamy zwiększoną liczbę zwolnień kilkudniowych, które pracodawcom jest bardzo trudno zweryfikować – tłumaczy Kozłowski. Podkreśla, że system w obecnym kształcie jest po prostu nieszczelny. Dodaje, że sytuacji nie pomaga rozwój telemedycyny, która z jednej strony ma wiele zalet, ale z drugiej sprzyja nadużyciom.

- Pracodawcy siłą rzeczy nie mają takich uprawnień jak instytucje państwowe w zakresie kontroli zwolnień. Nie mają systemu orzecznictwa, które funkcjonuje w ZUS-ie, aparatu kontrolnego czy dostępu do danych, który w połączeniu z aparatem analitycznym pozwala wychwytywać pewne schematy za pomocą choćby sztucznej inteligencji – podkreśla główny ekonomista FPP. Dodaje, że ZUS ma również możliwość skontrolowania zwolnień lekarskich wystawianych przez konkretnego lekarza.

Podwójny koszt pracodawcy

Kozłowski uważa, że w obecnym systemie przedsiębiorca obciążony jest podwójnie. - Pracodawca z jednej strony musi ponosić koszty wynagrodzenia pracownika za okres jego choroby, a także koszty jego zastępstwa czy też straty z powodu braku wykonania usługi w przypadku braku zastępstwa. Z drugiej zaś płacona jest składka chorobowa od wynagrodzenia pracownika – zauważa główny ekonomista FPP.

- Składka chorobowa jest rodzajem ubezpieczenia od choroby pracownika, za którą i tak właściwie później płaci pracodawca ze swojej kieszeni, a nie ZUS. To jest nieracjonalne – podkreśla Kozłowski.

Zaznacza, że skoro choroba pracownika jest objęta ubezpieczeniem, to wypłata powinna leżeć po stronie ZUS, a nie pracodawcy.

Kto obecnie płaci za L4 pracownika?

Zgodnie z Kodeksem pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - trwającej łącznie do 14 dni ) pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy niezdolność do pracy ma miejsce na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, choroby przypadającej w czasie ciąży albo poddania się niezbędnym badaniom lekarskim dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz ich pobrania pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje wypłaty świadczenia od pracodawcy, już jako zasiłku chorobowego, począwszy od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym bądź od 15. w przypadku pracownika po 50. roku życia.

L4 w 2023 roku. Dane ZUS

W ubiegłym roku zarejestrowano 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wystawionych na łączną liczbę 287,2 miliona dni absencji chorobowej, z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny - wynika z danych opublikowanych przez ZUS. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu oddechowego.

Przeciętna długość zwolnienia to 10 dni. 42,2 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej wystawiono na okres od 1 do 5 dni (z tego 6,6 proc. to były zaświadczenia jednodniowe). 23,1 proc. ogółu zaświadczeń wystawiono na czas od 6 do 10 dni; 29,6 proc. - od 11 do 30 dni.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na Ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na Ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Blisko połowa ankietowanych z Pokolenia Z uważa, że osoby w ich wieku są niesprawiedliwie oceniane w miejscu pracy, często przez pryzmat stereotypów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia "Pokolenie Z w pracy" dla serwisu Pracuj.pl. - Stereotypy o ich zmienności czy niedojrzałości zawodowej mogą ograniczać ich możliwości rozwoju i awansu - uważa Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl. Tymczasem ponad 60 proc. "zetek" wierzy, że w ciągu najbliższych lat znajdzie pracę świetnie dopasowaną do swoich oczekiwań.

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl