Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce poinformował o przekształceniu swojego pilotażowego programu rozliczeń kredytów udzielonych we franku szwajcarskim w systemowy program ugód. Zgodnie z propozycją Komisji Nadzoru Finansowego, bank proponuje przekształcenie kredytów frankowych na złotówkowe, czyli rozliczenie ich na takich warunkach, jakby od początku były oferowane w złotówkach. Propozycja skierowana jest do klientów indywidualnych, którzy jeszcze nie zakończyli spłat.
Raiffeisen Bank International AG, który 1 czerwca 2023 roku rozpoczął pilotaż rozliczeń kredytów walutowych CHF, przekształcił go w systemowy program ugód. Propozycja polega na przekształceniu kredytów CHF (indeksowanych i denominowanych) na kredyty PLN, a proces mediacyjny jest prowadzony przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego.
Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, Raiffeisen Bank proponuje przekształcenie kredytów z CHF na PLN - oznacza to rozliczenie ich na takich warunkach, jakby od początku były oferowane w polskiej walucie, z oprocentowaniem opartym o stałą marżę i zmienną stawkę referencyjną WIBOR 3M, z zaliczeniem dotychczasowych wpłat kredytobiorców.
Czytaj także: Ważna decyzja dla frankowiczów. Jest wyrok TSUE
Trzy warianty dla klientów
Klienci, po konwersji z CHF na PLN, będą mieli do wyboru trzy warianty:
- kontynuację kredytu w PLN opartego na zmiennej stawce referencyjnej WIBOR 3M oraz stałej marży z zachowaniem dotychczasowego okresu kredytowania,
- kontynuację kredytu w PLN opartego na okresowo stałej stopie procentowej (5-letnia okresowo stała stopa bazowa + stała marża) z zachowaniem dotychczasowego okresu kredytowania
- lub możliwość jednorazowej całkowitej spłaty kredytu bez dodatkowych opłat i prowizji.
Propozycja skierowana jest do klientów indywidualnych, którzy jeszcze nie zakończyli spłat rat kredytu.
Proces zawarcia ugody prowadzony jest przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, z udziałem mediatora tej instytucji. Klient ma możliwość wyboru mediatora z listy dostępnej na stronie KNF. Cały proces mediacji prowadzony jest w trybie on-line oraz poprzez kontakt telefoniczny, a wszelkie dokumenty niezbędne na poszczególnych etapach mediacji przesyłane są kredytobiorcom elektronicznie, w tym m.in. poprzez bankowość internetową.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock