W październiku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych była o 3,4 procent wyższa niż przed rokiem - wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej. Jak wskazano, to pierwsza dodatnia dynamika wartości zobowiązań od początku pandemii. Jednocześnie udzielono o 3,2 procent kredytów mniej niż rok wcześniej.
W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku banki i SKOK-i udzieliły 181,1 tysiąca kredytów mieszkaniowych na kwotę 52,418 mld zł. To odpowiednio 10,3 procent i 4,4 procent mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
"W okresie styczeń - październik 2020 r. już 47,7 procent wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł" - czytamy w komunikacie.
Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dotyczą tylko kredytów powyżej 350 tys. zł. Pomiędzy styczniem a październikiem w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku w ujęciu liczbowym udzielono takich kredytów więcej o 6,5 procent, a w wartościowym o 7,2 procent.
"Popyt już się odbudował"
Jak wskazał prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, wyniki październikowej sprzedaży kredytów mieszkaniowych są odzwierciedleniem popytu z okresu sierpnia i września, kiedy rosło zainteresowanie zaciąganiem zobowiązań. "Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest determinowana nie tylko zachowaniem potencjalnych kredytobiorców (popytem), chcących nabyć nieruchomość za kredyt, lecz i banków udzielających kredyt (podaż)" - zauważył.
"Banki po wakacjach poluzowały wymagania m.in. w zakresie wkładu własnego. Jednak w październiku mieliśmy nawrót pandemii w postaci tak zwanej drugiej fali" - zwrócił uwagę Rogowski.
Analityk podkreślił, że "ważna będzie więc reakcja banków, które w warunkach rosnącej niepewności mogą zdecydować się na ponowne zaostrzenie polityki kredytowej, co będzie skutkować kolejną ograniczoną dostępnością kredytu".
Z danych BIK wynika, że w październiku banki przyznały o 36,4 procent mniej kart kredytowych oraz udzieliły o 32,1 procent mniej kredytów gotówkowych. Pozytywną dynamikę wykazały tylko kredyty ratalne, których udzielono więcej o 14,3 procent. W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały mniej o 34,6 procent limitów kartowych niż przed rokiem, spadła także wartość udzielonych kredytów gotówkowych o 28,5 procent. Dodatnia dynamika dotyczyła kredytów ratalnych, które zanotowały wzrost o 17,2 procent.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock