Prezydenta pomoc dla frankowiczów. Przypominamy, co obiecał

Pomoc frankowiczom była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja DudyShutterstock

- Kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane - mówił jeszcze w kampanii wyborczej Andrzej Duda. W zaprezentowanym we wtorek projekcie ustawy frankowej takich zapisów jednak brak. Prześledziliśmy opinie i działania prezydenta oraz rządu dotyczące pomocy dla zadłużonych w szwajcarskiej walucie w ostatnich kilkunastu miesiącach.

30 stycznia 2015. Andrzej Duda: kredyty powinny być spłacane po kursie, po jakim były brane

Po raz pierwszy Andrzej Duda o pomocy dla frankowiczów mówił 30 stycznia 2015 roku. Na spotkaniu z wyborcami w Żyrardowie jeszcze jako kandydat na prezydenta zaproponował trzy zmiany: przy egzekucji kredytu zabezpieczonego nieruchomością, nie wolno ściągać więcej, niż warta była nieruchomość; konieczna jest radykalna kontrola w systemie bankowym; kredyty te powinny być spłacane po kursie, po którym były brane.

15 maja 2015. Andrzej Duda: przewalutowanie po kursie zaciągnięcia

- Jest wiele osób, które są w rozpaczliwej sytuacji. (…) Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane - mówił wówczas Andrzej Duda dziennikarzom.

Duda chce pomóc “frankowiczom”. “Przewalutowanie po kursie jakim były brane”
Duda chce pomóc “frankowiczom”. “Przewalutowanie po kursie jakim były brane”TVN24 BiS

21 maja 2015. Andrzej Duda: rozliczenie tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach

- Państwo polskie powinno im (frankowiczom - red.) pomóc. Bo państwo polskie od dawna powinno dbać o ich interesy. W tym zakresie jest konieczna zmiana podejścia. Nie jest tak, że instytucje bankowe będą królowały. Trzeba powrócić do rozliczenia złotówkowego tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach zawarte - mówił kandydat PiS w debacie prezydenckiej z Bronisławem Komorowskim.

17 sierpnia 2015. Andrzej Duda: banki muszą ponieść odpowiedzialność

Prezydent w rozmowie z agencją Reuters stwierdził, że rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich "nie powinno być problemem polskich podatników". - Oczywiście państwo może wspierać ten proces np. poprzez działalność prawodawczą, ale odpowiedzialność spoczywa na bankach, bo to one na nich korzystały. Pamiętajmy, że dzięki temu wypracowały ogromne zyski – powiedział. - Nie mam wątpliwości, że ci ludzie (frankowicze – red.) potrzebują pomocy, choć ta pomoc musi być oczywiście zrównoważona, aby z jednej strony pomóc zadłużonym, a z drugiej nie doprowadzić do destabilizacji systemu bankowego - tłumaczył prezydent.

8 września 2015. Maciej Łopiński: będzie zespół roboczy

- Wariant ustawy o kredytach mieszkaniowych dzielący po połowie koszty przewalutowania między banki a klientów (propozycja PO – red.) nie jest satysfakcjonujący - stwierdził szef doradców prezydenta Maciej Łopiński. Poinformował, że rozpatrywany jest "wariant powołania w kancelarii prezydenta zespołu roboczego, w skład którego weszliby kredytobiorcy, kredytodawcy i eksperci". Zespół ten miałby opracować nową ustawę dotyczący pomocy frankowiczom.

18 października 2015. Andrzej Duda: frankowicze nie mogą się znaleźć w lepszej sytuacji niż ci, którzy brali kredyt w złotych

- Jest specjalny zespół, który pracuje, toczy się dyskusja. Mama nadzieję, że uda się wypracować rozsądne rozwiązania. (…) Żeby pomóc tym, którzy wzięli kredyty we frankach, a z drugiej strony żeby było to sprawiedliwie. Żeby nie było tak, że ci, co brali kredyty we frankach, (…) ryzykowali, a teraz znaleźli się nagle w lepszej sytuacji niż ci, którzy brali kredyty w złotówkach - powiedział prezydent w "Kawie na Ławę" w TVN24.

6 listopada 2015. Maciej Łopiński: nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt

Szef doradców prezydenta po spotkaniu z frankowiczami. - Nie osiągnęliśmy do tej pory porozumienia. Projekt, za którym optowało środowisko frankowiczów, był dla nas - z punktu widzenia obaw konstytucyjnych - nie do przyjęcia. (…) Nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt. (…) Pan prezydent bardzo kładł nacisk, żeby te założenia projektu wypełniały jego zobowiązania z kampanii. Że kurs przewalutowania powinien być taki, jak przy zaciągnięciu kredytu. Jaki będzie podział kosztów, nie jestem w stanie powiedzieć.

Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? (11.2015)
Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? (11.2015)TVN24 BiS

27 listopada 2015. Henryk Kowalczyk: czekamy na prezydenta

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów pytany o rozwiązanie problemu zadłużonych we frankach przypomniał, że na razie jest to kwestia, którą zajmuje się Kancelaria Prezydenta. - Tam trwają rozmowy, konsultacje. Dajemy szansę Prezydentowi, żeby z tym pomysłem wyszedł. Jeśli będzie trudno znaleźć porozumienie między kredytobiorcami i bankami, to wtedy rząd coś zaproponuje - stwierdził. - Czekamy i mamy nadzieję, że będzie to jednak jakieś porozumienie i sensowny podział kosztów z tym związanych - przyznał minister Kowalczyk. Jako sensowny Kowalczyk uznaje podział przewalutowania 50 na 50, ale jak tłumaczył, "banki są w bardziej uprzywilejowanej pozycji, więc należałoby ten ciężar przesunąć".

3 grudnia 2015. Kancelaria Prezydenta i frankowicze wydają oświadczenie

"Analizy pokazują, że ryzyka obciążają zarówno indywidualnych klientów, jak i cały system finansowy. Dlatego przygotowywane rozwiązanie musi być wypracowane odpowiedzialnie i z troską tak o obywateli borykających się z problemami w spłacie kredytów, jak i o stabilność finansową w Polsce" – podały we wspólnym oświadczeniu Kancelaria Prezydenta i przedstawiciele kredytobiorców walutowych. Mogliśmy w nim przeczytać, że zależy im na szybkiej finalizacji prac nad nową regulacją, ale pośpiech może "mieć negatywny wpływ na jakość unormowań". Do grupy roboczej dołączyli przedstawiciele rządu Beaty Szydło.

11 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: pomoc nie dla bogatych

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zaproponował, aby pomoc dla frankowiczów dotyczyła tylko mało i średnio zarabiających. Taką propozycję złożył w Kancelarii Prezydenta, która pracuje nad projektem ustawy o pomocy dla frankowiczów.

15 stycznia 2016. Prezydencki projekt ustawy frankowej. „Kurs sprawiedliwy”

Rok po „szoku frankowym” Kancelaria Prezydenta zaprezentowała swój projekt pomocy dla frankowiczów. Zakłada on trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Zamiana kredytu na złote miałaby następować po tzw. „kursie sprawiedliwym”, który byłby wyliczany za pomocą specjalnego algorytmu. Koszty tego pomysłu ma dopiero wyliczyć KNF.

Prezydencki pomysł dla frankowiczów: przewalutowanie po kursie sprawiedliwym
Prezydencki pomysł dla frankowiczów: przewalutowanie po kursie sprawiedliwymTVN24 BiS

18 stycznia 2016. Ministerstwo Finansów: „Kurs sprawiedliwy” wydaje się uczciwy

- Proponowane przez Kancelarię Prezydenta rozwiązanie wydaje się być uczciwe z punktu widzenia relacji między kredytobiorcami złotowymi a "frankowymi" - oceniło w komunikacie Ministerstwo Finansów.

21 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: pomoc tylko dla biedniejszych frankowiczów

Wicepremier w Davos powtórzył, że w jego opinii należy wprowadzić kryterium dochodowe dla osób, które chciałyby pozbyć się kredytu walutowego. - Osoby, które są najbardziej majętne, a już zwłaszcza te, które kupowały dla celów inwestycyjnych nieruchomości kredytowane we frankach, nie powinny otrzymać żadnej pomocy. Pomoc i to w poważnym zakresie powinna pójść dla rodzin, których nie stać na obsługę długu, które wpadły w tarapaty, a szczególnie tam, gdzie ktoś stał się bezrobotny - argumentował.

27 stycznia 2016. Henryk Kowalczyk: pomoc w etapach

Zdaniem Szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów z szacowaniem efektów propozycji prezydenta należy poczekać na "oficjalne wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego". - Sektor bankowy podaje różne liczby, pewnie częściej zawyżone niż zaniżone. Poczekajmy na obiektywną ocenę - argumentował. Jednocześnie nie wykluczył zmian w projekcie ustawy. - Jeśli okaże się, że koszty ustawy dotyczącej frankowiczów będą duże i będą znacznie przekraczały zyski banków z poprzedniego roku, to będzie trzeba np. wprowadzić etapowe rozwiązania albo zmodyfikować te, które są – mówił w TVN24 BiŚ.

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Henryk Kowalczyk
Gościem TVN24 Biznes i Świat był Henryk KowalczykTVN24 BiS

27 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: poczekajmy

- Najrozsądniej jest poczekać dwa, trzy, cztery miesiące na bardzo dokładne przebadanie algorytmu przeliczania kredytów przez Komisję Nadzoru Finansowego - mówił o ustawie frankowej w TVN24 wicepremier i minister rozwoju. - Będzie to wtedy bardzo konkretna informacja, jaki wpływ może to mieć na sektor bankowy – dodał. Według Morawieckiego "należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę".

2 lutego 2016. KNF informuje, że w marcu poznamy skutki finansowe ustawy frankowej

Komisja Nadzoru Finansowego wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych i planuje w marcu zakończyć prace i przedstawić swoje wyliczenia - poinformował Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. - Ankieta została przygotowana w taki sposób, że na podstawie danych zawartych w okresowej sprawozdawczości banków do KNF, jak i wyników wcześniejszych ankiet nadzorczych będzie można zweryfikować jej prawidłowe wypełnienie przez banki - dodał.

9 lutego 2016. Ma powstać rozwiązanie, które sprawi, że "utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie"

Prezydencki minister Maciej Łopiński pytany, co jeśli KNF wskaże, że rozwiązanie dotyczące kredytów walutowych zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: - Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie.

17 lutego 2016. Mateusz Morawiecki: Resort finansów mógłby przedstawić nową wersją ustawy frankowej. Ministerstwo: nie prowadzimy prac

Wicepremier podkreślił, że jest „mocnym zwolennikiem dobrowolnych rozwiązań w kwestii kredytów frankowych".

Morawiecki przyznał, że prezydent Andrzej Duda zaproponował ustawę, która miała pomóc zadłużonym w walucie obcej, ponieważ taka była jego obietnica. Kancelaria nie będzie jednak "forsowała swojej wersji propozycji". Wicepremier podkreślił, że resort finansów mógłby przedstawić nową propozycję dla frankowiczów.

Wkrótce potem Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że "nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o kredytach frankowych". "Kwestią tych kredytów zajmowała się Kancelaria Prezydenta RP" - podano w komunikacie.

18 lutego 2016. Mateusz Morawicki: rząd na razie nie pracuje nad ustawą frankową

Morawiecki powiedział, że rząd nie zajmuje się na razie zmianą ustawy prezydenckiej dotyczącej frankowiczów. - Czekamy na dokładniejsze analizy tego, co zaproponował prezydent - skomentował w RMF FM.

- Moim zdaniem powinniśmy postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać - świata bankowego i kredytobiorców. Jedna podchodziła emocjonalnie, a druga miała zbyt mało serca na dłoni - dodał.

19 lutego 2016. Andrzej Duda: moja propozycja kompromisowa

- Moja propozycja rozwiązania kwestii kredytów we frankach jest "kompromisowa i wyważona" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent stwierdził, że czeka na opinię Komisji Nadzoru Finansowego, ale jest też gotowy do rozmów z ministrem finansów.

Dodał, że jego zdaniem ustawa o kredytach hipotecznych kredytach walutowych powinna być przyjęta "w miarę szybko".

15 marca 2016. Gigantyczne koszty pomocy prezydenta

Po tygodniach oczekiwań w marcu Komisja Nadzoru Finansowego policzyła skutki finansowe proponowanej przez prezydenta ustawy frankowej.

Jak podano, całkowite obciążenie banków w 2016 roku z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów może wynieść 66,9 mld zł. Był to najbardziej prawdopodobny scenariusz przyjęty przez Komisję, która zaznacza jednak, że w przypadku wzrostu kursów walut, łączne obciążenia banków wzrastają do niebotycznej kwoty 103,4 mld zł. Stanowi to ok. dwóch trzecich posiadanych przez sektor zasobów funduszy własnych.

KNF ostrzegła, że w konsekwencji wprowadzenia w życie styczniowej propozycji może upaść nawet sześć banków.

8 kwietnia 2016. Kowalczyk: KNF nie wykonała zadania tak, jak oczekiwaliśmy

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w TVN24 BiS skrytykował działania Komisji Nadzoru Finansowego. - Są bardzo rozbieżne informacje na temat skutków przewalutowania kredytów frankowych. Oczekiwałem od Komisji Nadzoru Finansowego, że będzie to rzeczowa informacja, bardzo precyzyjna: kiedy, jakie kredyty zostały zaciągnięte, po jakim kursie, ile ich jest - mówił minister. - Niestety, KNF poszła po linii najmniejszego oporu, wysłała ankiety do banków, banki sobie napisały skutki i stąd mamy rożne rozbieżności - dodał.

Jednocześnie pojawiły się pierwsze doniesienia, że zmieni się forma pomocy, o czym jako pierwsze poinformowało RMF FM. Zapowiedziano, że klienci dalej będą mogli przewalutować swoje zobowiązania, a banki musiałyby zwrócić to, co zarobiły na spreadach.

13 kwietnia 2016. Będzie nowy projekt

Styczniowa propozycja pomocy frankowiczom do poprawy. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powołała zespół do opracowania nowej wersji projektu ustawy dotyczącej posiadaczy kredytów frankowych - poinformowała kancelaria w komunikacie.

Przy tej okazji zapowiedziano, że poprawiony projekt ma być gotowy na przełomie maja i czerwca.

18 kwietnia 2016. Kaczyński: problem frankowiczów zostanie rozwiązany

Prezes PiS w rozmowie z tygodniem "wSieci" stwierdził, że kredyty frankowe, w które "złapano dziesiątki tysięcy rodzin stały się formą nowoczesnego niewolnictwa". Jednocześnie podkreślił, że frankowicze mogą liczyć na pomoc ze strony państwa. - Wiem, że nie wszyscy są o tym przekonani. To będzie poważna operacja, która musi brać pod uwagę kondycję banków, ale całkowicie możliwa do wykonania. Będzie musiał się w to zaangażować Narodowy Bank Polski - powiedział Jarosław Kaczyński.

Tego samego dnia odwołano także posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej dotyczące problemów związanych z kredytami walutowymi. Wniosek o przełożenie posiedzenia złożył minister finansów Paweł Szałamacha.

9 maja 2016. Frankowicz wygrał z bankiem

Przed długim weekendem Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank.

Sąd przyznał 18 961,73 zł rekompensaty frankowiczowi i uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. W dodatku ma być spłacany według niskiej stawki LIBOR plus marża.

24 maja 2016. Rok od wygranych wyborów

Tego dnia minął dokładnie rok od wygranych wyborów przez Andrzeja Dudę. Mimo że pomoc dla frankowiczów była jedną z głównych obietnic wyborczych, to w Kancelarii Prezydenta po 12 miesiącach nadal trwały prace nad założeniami ustawy.

Mija rok, a frankowicze nadal bez pomocy. Co z obietnicą prezydenta?
Mija rok, a frankowicze nadal bez pomocy. Co z obietnicą prezydenta?TVN24 BiS

25 maja 2016. Doradca prezydenta o pomocy dla frankowiczów

- Banki powinny dobrowolnie zaproponować swoim klientom przewalutowanie kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych - stwierdził doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Marek Dietl. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów taka oferta kosztowałaby banki 14-18 miliardów złotych.

Dietl powiedział także, że w propozycji banku powinien być zapis, iż rata nie może wzrosnąć o więcej 10 procent, a w późniejszym terminie o nie więcej niż kolejne 10-15 procent.

6 czerwca 2016. Rzecznik Finansowy o kredytach walutowych

- W poprzednich latach banki osiągały wysokie zyski, oferując szeroko rozumiane "walutowe" kredyty hipoteczne - stwierdził Rzecznik Finansowy. I teraz powinny część z tych zysków zwrócić klientom. W ocenie RF waloryzowanie kredytu kursem walut jest niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego. Ponadto interesy konsumentów naruszają też zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut czy też oprocentowania kredytów.

21 czerwca 2016. "Banki grają na czas"

Członek zespołu ekspertów przy Kancelarii Prezydenta prof. Witold Modzelewski stwierdził, że uregulowanie ustawowe problemu frankowiczów jest możliwe. Zaznaczył jednocześnie, że "gdyby sami zainteresowani, przede wszystkim banki, które są autorem zaistniałej sytuacji, z własnej inicjatywy pozamiatały po sobie, ustawodawca nie musiałby się w to wtrącać".

3 lipca 2016. Automatyczna zamiana kredytów frankowych

- Rozważamy mechanizm zastosowany przy reformie OFE: jeżeli chcesz pozostać przy kredycie frankowym - to musisz złożyć w tej sprawie deklarację, w przeciwnym wypadku, z mocy ustawy, kredytobiorców obejmie restrukturyzacja - powiedział Przemysław Bryksa, zastępca dyrektora Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta.

Taki mechanizm jest rozważany w projektowanej tzw. ustawie frankowej, nad którą pracuje specjalny zespół ekspertów.

4 lipca 2016. W oczekiwaniu na wyliczenia

- Dopóki KNF nie przedstawi wiarygodnych wyliczeń o skutkach tzw. ustawy frankowej, bałbym się uchwalić "globalną" ustawę, bo nie możemy brać odpowiedzialności za sektor bankowy. Bez obliczeń można przyjąć ustawę bardzo okrojoną - mówił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Minister zaapelował do KNF, by "rzetelnie policzyła skutki" ustawy frankowej, którą Kancelaria Prezydenta przygotowuje teraz.

2 sierpnia 2016. Nowa propozycja dla frankowiczów

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała nowy projekt ustawy frankowej. Najważniejszymi założeniami jest rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tzw. spreadów walutowych oraz odłożenie przewalutowania w czasie.

Jak policzą spready frankowiczom?
Jak policzą spready frankowiczom?

- Zaczynamy od spreadów, a banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania kredytów mieszkaniowych - poinformował, prezentując nowy projekt tzw. ustawy frankowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński.

Informacja o projekcie ustawy

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg