Prezydenta pomoc dla frankowiczów. Przypominamy, co obiecał

Pomoc frankowiczom była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja DudyShutterstock

- Kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane - mówił jeszcze w kampanii wyborczej Andrzej Duda. W zaprezentowanym we wtorek projekcie ustawy frankowej takich zapisów jednak brak. Prześledziliśmy opinie i działania prezydenta oraz rządu dotyczące pomocy dla zadłużonych w szwajcarskiej walucie w ostatnich kilkunastu miesiącach.

30 stycznia 2015. Andrzej Duda: kredyty powinny być spłacane po kursie, po jakim były brane

Po raz pierwszy Andrzej Duda o pomocy dla frankowiczów mówił 30 stycznia 2015 roku. Na spotkaniu z wyborcami w Żyrardowie jeszcze jako kandydat na prezydenta zaproponował trzy zmiany: przy egzekucji kredytu zabezpieczonego nieruchomością, nie wolno ściągać więcej, niż warta była nieruchomość; konieczna jest radykalna kontrola w systemie bankowym; kredyty te powinny być spłacane po kursie, po którym były brane.

15 maja 2015. Andrzej Duda: przewalutowanie po kursie zaciągnięcia

- Jest wiele osób, które są w rozpaczliwej sytuacji. (…) Uważam, że te kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu, po jakim były brane - mówił wówczas Andrzej Duda dziennikarzom.

Duda chce pomóc “frankowiczom”. “Przewalutowanie po kursie jakim były brane”
Duda chce pomóc “frankowiczom”. “Przewalutowanie po kursie jakim były brane”TVN24 BiS

21 maja 2015. Andrzej Duda: rozliczenie tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach

- Państwo polskie powinno im (frankowiczom - red.) pomóc. Bo państwo polskie od dawna powinno dbać o ich interesy. W tym zakresie jest konieczna zmiana podejścia. Nie jest tak, że instytucje bankowe będą królowały. Trzeba powrócić do rozliczenia złotówkowego tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach zawarte - mówił kandydat PiS w debacie prezydenckiej z Bronisławem Komorowskim.

17 sierpnia 2015. Andrzej Duda: banki muszą ponieść odpowiedzialność

Prezydent w rozmowie z agencją Reuters stwierdził, że rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich "nie powinno być problemem polskich podatników". - Oczywiście państwo może wspierać ten proces np. poprzez działalność prawodawczą, ale odpowiedzialność spoczywa na bankach, bo to one na nich korzystały. Pamiętajmy, że dzięki temu wypracowały ogromne zyski – powiedział. - Nie mam wątpliwości, że ci ludzie (frankowicze – red.) potrzebują pomocy, choć ta pomoc musi być oczywiście zrównoważona, aby z jednej strony pomóc zadłużonym, a z drugiej nie doprowadzić do destabilizacji systemu bankowego - tłumaczył prezydent.

8 września 2015. Maciej Łopiński: będzie zespół roboczy

- Wariant ustawy o kredytach mieszkaniowych dzielący po połowie koszty przewalutowania między banki a klientów (propozycja PO – red.) nie jest satysfakcjonujący - stwierdził szef doradców prezydenta Maciej Łopiński. Poinformował, że rozpatrywany jest "wariant powołania w kancelarii prezydenta zespołu roboczego, w skład którego weszliby kredytobiorcy, kredytodawcy i eksperci". Zespół ten miałby opracować nową ustawę dotyczący pomocy frankowiczom.

18 października 2015. Andrzej Duda: frankowicze nie mogą się znaleźć w lepszej sytuacji niż ci, którzy brali kredyt w złotych

- Jest specjalny zespół, który pracuje, toczy się dyskusja. Mama nadzieję, że uda się wypracować rozsądne rozwiązania. (…) Żeby pomóc tym, którzy wzięli kredyty we frankach, a z drugiej strony żeby było to sprawiedliwie. Żeby nie było tak, że ci, co brali kredyty we frankach, (…) ryzykowali, a teraz znaleźli się nagle w lepszej sytuacji niż ci, którzy brali kredyty w złotówkach - powiedział prezydent w "Kawie na Ławę" w TVN24.

6 listopada 2015. Maciej Łopiński: nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt

Szef doradców prezydenta po spotkaniu z frankowiczami. - Nie osiągnęliśmy do tej pory porozumienia. Projekt, za którym optowało środowisko frankowiczów, był dla nas - z punktu widzenia obaw konstytucyjnych - nie do przyjęcia. (…) Nie jestem w stanie dać słowa, że uzgodnimy ten projekt. (…) Pan prezydent bardzo kładł nacisk, żeby te założenia projektu wypełniały jego zobowiązania z kampanii. Że kurs przewalutowania powinien być taki, jak przy zaciągnięciu kredytu. Jaki będzie podział kosztów, nie jestem w stanie powiedzieć.

Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? (11.2015)
Frankowicze w oczekiwaniu na pomoc. Ile zostało z obietnic prezydenta? (11.2015)TVN24 BiS

27 listopada 2015. Henryk Kowalczyk: czekamy na prezydenta

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów pytany o rozwiązanie problemu zadłużonych we frankach przypomniał, że na razie jest to kwestia, którą zajmuje się Kancelaria Prezydenta. - Tam trwają rozmowy, konsultacje. Dajemy szansę Prezydentowi, żeby z tym pomysłem wyszedł. Jeśli będzie trudno znaleźć porozumienie między kredytobiorcami i bankami, to wtedy rząd coś zaproponuje - stwierdził. - Czekamy i mamy nadzieję, że będzie to jednak jakieś porozumienie i sensowny podział kosztów z tym związanych - przyznał minister Kowalczyk. Jako sensowny Kowalczyk uznaje podział przewalutowania 50 na 50, ale jak tłumaczył, "banki są w bardziej uprzywilejowanej pozycji, więc należałoby ten ciężar przesunąć".

3 grudnia 2015. Kancelaria Prezydenta i frankowicze wydają oświadczenie

"Analizy pokazują, że ryzyka obciążają zarówno indywidualnych klientów, jak i cały system finansowy. Dlatego przygotowywane rozwiązanie musi być wypracowane odpowiedzialnie i z troską tak o obywateli borykających się z problemami w spłacie kredytów, jak i o stabilność finansową w Polsce" – podały we wspólnym oświadczeniu Kancelaria Prezydenta i przedstawiciele kredytobiorców walutowych. Mogliśmy w nim przeczytać, że zależy im na szybkiej finalizacji prac nad nową regulacją, ale pośpiech może "mieć negatywny wpływ na jakość unormowań". Do grupy roboczej dołączyli przedstawiciele rządu Beaty Szydło.

11 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: pomoc nie dla bogatych

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zaproponował, aby pomoc dla frankowiczów dotyczyła tylko mało i średnio zarabiających. Taką propozycję złożył w Kancelarii Prezydenta, która pracuje nad projektem ustawy o pomocy dla frankowiczów.

15 stycznia 2016. Prezydencki projekt ustawy frankowej. „Kurs sprawiedliwy”

Rok po „szoku frankowym” Kancelaria Prezydenta zaprezentowała swój projekt pomocy dla frankowiczów. Zakłada on trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Zamiana kredytu na złote miałaby następować po tzw. „kursie sprawiedliwym”, który byłby wyliczany za pomocą specjalnego algorytmu. Koszty tego pomysłu ma dopiero wyliczyć KNF.

Prezydencki pomysł dla frankowiczów: przewalutowanie po kursie sprawiedliwym
Prezydencki pomysł dla frankowiczów: przewalutowanie po kursie sprawiedliwymTVN24 BiS

18 stycznia 2016. Ministerstwo Finansów: „Kurs sprawiedliwy” wydaje się uczciwy

- Proponowane przez Kancelarię Prezydenta rozwiązanie wydaje się być uczciwe z punktu widzenia relacji między kredytobiorcami złotowymi a "frankowymi" - oceniło w komunikacie Ministerstwo Finansów.

21 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: pomoc tylko dla biedniejszych frankowiczów

Wicepremier w Davos powtórzył, że w jego opinii należy wprowadzić kryterium dochodowe dla osób, które chciałyby pozbyć się kredytu walutowego. - Osoby, które są najbardziej majętne, a już zwłaszcza te, które kupowały dla celów inwestycyjnych nieruchomości kredytowane we frankach, nie powinny otrzymać żadnej pomocy. Pomoc i to w poważnym zakresie powinna pójść dla rodzin, których nie stać na obsługę długu, które wpadły w tarapaty, a szczególnie tam, gdzie ktoś stał się bezrobotny - argumentował.

27 stycznia 2016. Henryk Kowalczyk: pomoc w etapach

Zdaniem Szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów z szacowaniem efektów propozycji prezydenta należy poczekać na "oficjalne wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego". - Sektor bankowy podaje różne liczby, pewnie częściej zawyżone niż zaniżone. Poczekajmy na obiektywną ocenę - argumentował. Jednocześnie nie wykluczył zmian w projekcie ustawy. - Jeśli okaże się, że koszty ustawy dotyczącej frankowiczów będą duże i będą znacznie przekraczały zyski banków z poprzedniego roku, to będzie trzeba np. wprowadzić etapowe rozwiązania albo zmodyfikować te, które są – mówił w TVN24 BiŚ.

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Henryk Kowalczyk
Gościem TVN24 Biznes i Świat był Henryk KowalczykTVN24 BiS

27 stycznia 2016. Mateusz Morawiecki: poczekajmy

- Najrozsądniej jest poczekać dwa, trzy, cztery miesiące na bardzo dokładne przebadanie algorytmu przeliczania kredytów przez Komisję Nadzoru Finansowego - mówił o ustawie frankowej w TVN24 wicepremier i minister rozwoju. - Będzie to wtedy bardzo konkretna informacja, jaki wpływ może to mieć na sektor bankowy – dodał. Według Morawieckiego "należy ulżyć tym, których nie stać na spłatę".

2 lutego 2016. KNF informuje, że w marcu poznamy skutki finansowe ustawy frankowej

Komisja Nadzoru Finansowego wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych i planuje w marcu zakończyć prace i przedstawić swoje wyliczenia - poinformował Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. - Ankieta została przygotowana w taki sposób, że na podstawie danych zawartych w okresowej sprawozdawczości banków do KNF, jak i wyników wcześniejszych ankiet nadzorczych będzie można zweryfikować jej prawidłowe wypełnienie przez banki - dodał.

9 lutego 2016. Ma powstać rozwiązanie, które sprawi, że "utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie"

Prezydencki minister Maciej Łopiński pytany, co jeśli KNF wskaże, że rozwiązanie dotyczące kredytów walutowych zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: - Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie.

17 lutego 2016. Mateusz Morawiecki: Resort finansów mógłby przedstawić nową wersją ustawy frankowej. Ministerstwo: nie prowadzimy prac

Wicepremier podkreślił, że jest „mocnym zwolennikiem dobrowolnych rozwiązań w kwestii kredytów frankowych".

Morawiecki przyznał, że prezydent Andrzej Duda zaproponował ustawę, która miała pomóc zadłużonym w walucie obcej, ponieważ taka była jego obietnica. Kancelaria nie będzie jednak "forsowała swojej wersji propozycji". Wicepremier podkreślił, że resort finansów mógłby przedstawić nową propozycję dla frankowiczów.

Wkrótce potem Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że "nie prowadzi prac nad poprawką do projektu ustawy o kredytach frankowych". "Kwestią tych kredytów zajmowała się Kancelaria Prezydenta RP" - podano w komunikacie.

18 lutego 2016. Mateusz Morawicki: rząd na razie nie pracuje nad ustawą frankową

Morawiecki powiedział, że rząd nie zajmuje się na razie zmianą ustawy prezydenckiej dotyczącej frankowiczów. - Czekamy na dokładniejsze analizy tego, co zaproponował prezydent - skomentował w RMF FM.

- Moim zdaniem powinniśmy postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać - świata bankowego i kredytobiorców. Jedna podchodziła emocjonalnie, a druga miała zbyt mało serca na dłoni - dodał.

19 lutego 2016. Andrzej Duda: moja propozycja kompromisowa

- Moja propozycja rozwiązania kwestii kredytów we frankach jest "kompromisowa i wyważona" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent stwierdził, że czeka na opinię Komisji Nadzoru Finansowego, ale jest też gotowy do rozmów z ministrem finansów.

Dodał, że jego zdaniem ustawa o kredytach hipotecznych kredytach walutowych powinna być przyjęta "w miarę szybko".

15 marca 2016. Gigantyczne koszty pomocy prezydenta

Po tygodniach oczekiwań w marcu Komisja Nadzoru Finansowego policzyła skutki finansowe proponowanej przez prezydenta ustawy frankowej.

Jak podano, całkowite obciążenie banków w 2016 roku z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów może wynieść 66,9 mld zł. Był to najbardziej prawdopodobny scenariusz przyjęty przez Komisję, która zaznacza jednak, że w przypadku wzrostu kursów walut, łączne obciążenia banków wzrastają do niebotycznej kwoty 103,4 mld zł. Stanowi to ok. dwóch trzecich posiadanych przez sektor zasobów funduszy własnych.

KNF ostrzegła, że w konsekwencji wprowadzenia w życie styczniowej propozycji może upaść nawet sześć banków.

8 kwietnia 2016. Kowalczyk: KNF nie wykonała zadania tak, jak oczekiwaliśmy

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w TVN24 BiS skrytykował działania Komisji Nadzoru Finansowego. - Są bardzo rozbieżne informacje na temat skutków przewalutowania kredytów frankowych. Oczekiwałem od Komisji Nadzoru Finansowego, że będzie to rzeczowa informacja, bardzo precyzyjna: kiedy, jakie kredyty zostały zaciągnięte, po jakim kursie, ile ich jest - mówił minister. - Niestety, KNF poszła po linii najmniejszego oporu, wysłała ankiety do banków, banki sobie napisały skutki i stąd mamy rożne rozbieżności - dodał.

Jednocześnie pojawiły się pierwsze doniesienia, że zmieni się forma pomocy, o czym jako pierwsze poinformowało RMF FM. Zapowiedziano, że klienci dalej będą mogli przewalutować swoje zobowiązania, a banki musiałyby zwrócić to, co zarobiły na spreadach.

13 kwietnia 2016. Będzie nowy projekt

Styczniowa propozycja pomocy frankowiczom do poprawy. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powołała zespół do opracowania nowej wersji projektu ustawy dotyczącej posiadaczy kredytów frankowych - poinformowała kancelaria w komunikacie.

Przy tej okazji zapowiedziano, że poprawiony projekt ma być gotowy na przełomie maja i czerwca.

18 kwietnia 2016. Kaczyński: problem frankowiczów zostanie rozwiązany

Prezes PiS w rozmowie z tygodniem "wSieci" stwierdził, że kredyty frankowe, w które "złapano dziesiątki tysięcy rodzin stały się formą nowoczesnego niewolnictwa". Jednocześnie podkreślił, że frankowicze mogą liczyć na pomoc ze strony państwa. - Wiem, że nie wszyscy są o tym przekonani. To będzie poważna operacja, która musi brać pod uwagę kondycję banków, ale całkowicie możliwa do wykonania. Będzie musiał się w to zaangażować Narodowy Bank Polski - powiedział Jarosław Kaczyński.

Tego samego dnia odwołano także posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej dotyczące problemów związanych z kredytami walutowymi. Wniosek o przełożenie posiedzenia złożył minister finansów Paweł Szałamacha.

9 maja 2016. Frankowicz wygrał z bankiem

Przed długim weekendem Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank.

Sąd przyznał 18 961,73 zł rekompensaty frankowiczowi i uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. W dodatku ma być spłacany według niskiej stawki LIBOR plus marża.

24 maja 2016. Rok od wygranych wyborów

Tego dnia minął dokładnie rok od wygranych wyborów przez Andrzeja Dudę. Mimo że pomoc dla frankowiczów była jedną z głównych obietnic wyborczych, to w Kancelarii Prezydenta po 12 miesiącach nadal trwały prace nad założeniami ustawy.

Mija rok, a frankowicze nadal bez pomocy. Co z obietnicą prezydenta?
Mija rok, a frankowicze nadal bez pomocy. Co z obietnicą prezydenta?TVN24 BiS

25 maja 2016. Doradca prezydenta o pomocy dla frankowiczów

- Banki powinny dobrowolnie zaproponować swoim klientom przewalutowanie kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych - stwierdził doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Marek Dietl. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów taka oferta kosztowałaby banki 14-18 miliardów złotych.

Dietl powiedział także, że w propozycji banku powinien być zapis, iż rata nie może wzrosnąć o więcej 10 procent, a w późniejszym terminie o nie więcej niż kolejne 10-15 procent.

6 czerwca 2016. Rzecznik Finansowy o kredytach walutowych

- W poprzednich latach banki osiągały wysokie zyski, oferując szeroko rozumiane "walutowe" kredyty hipoteczne - stwierdził Rzecznik Finansowy. I teraz powinny część z tych zysków zwrócić klientom. W ocenie RF waloryzowanie kredytu kursem walut jest niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego. Ponadto interesy konsumentów naruszają też zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut czy też oprocentowania kredytów.

21 czerwca 2016. "Banki grają na czas"

Członek zespołu ekspertów przy Kancelarii Prezydenta prof. Witold Modzelewski stwierdził, że uregulowanie ustawowe problemu frankowiczów jest możliwe. Zaznaczył jednocześnie, że "gdyby sami zainteresowani, przede wszystkim banki, które są autorem zaistniałej sytuacji, z własnej inicjatywy pozamiatały po sobie, ustawodawca nie musiałby się w to wtrącać".

3 lipca 2016. Automatyczna zamiana kredytów frankowych

- Rozważamy mechanizm zastosowany przy reformie OFE: jeżeli chcesz pozostać przy kredycie frankowym - to musisz złożyć w tej sprawie deklarację, w przeciwnym wypadku, z mocy ustawy, kredytobiorców obejmie restrukturyzacja - powiedział Przemysław Bryksa, zastępca dyrektora Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta.

Taki mechanizm jest rozważany w projektowanej tzw. ustawie frankowej, nad którą pracuje specjalny zespół ekspertów.

4 lipca 2016. W oczekiwaniu na wyliczenia

- Dopóki KNF nie przedstawi wiarygodnych wyliczeń o skutkach tzw. ustawy frankowej, bałbym się uchwalić "globalną" ustawę, bo nie możemy brać odpowiedzialności za sektor bankowy. Bez obliczeń można przyjąć ustawę bardzo okrojoną - mówił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Minister zaapelował do KNF, by "rzetelnie policzyła skutki" ustawy frankowej, którą Kancelaria Prezydenta przygotowuje teraz.

2 sierpnia 2016. Nowa propozycja dla frankowiczów

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała nowy projekt ustawy frankowej. Najważniejszymi założeniami jest rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tzw. spreadów walutowych oraz odłożenie przewalutowania w czasie.

Jak policzą spready frankowiczom?
Jak policzą spready frankowiczom?

- Zaczynamy od spreadów, a banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania kredytów mieszkaniowych - poinformował, prezentując nowy projekt tzw. ustawy frankowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński.

Informacja o projekcie ustawy

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek, jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC