W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.
1 lipca zmienił się system ochrony dla odbiorców energii. Do końca roku obowiązuje nowa cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych - 500 zł za MWh netto, bez względu na zużycie energii. Według szacunków przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd miesięcznie około 30 złotych więcej.
Co dalej z cenami prądu od 1 stycznia 2025 roku?
"Aktualnie na szczeblu rządowym toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia odbiorców w roku 2025, w tym możliwością przedłużenia mechanizmu ceny maksymalnej. Decyzja w tym zakresie zapadnie na szczeblu rządowym pod koniec roku" - wyjaśniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.
Resort dodał, że koszt przedłużenia obowiązujących obecnie rozwiązań osłonowych, tj. mechanizmu ceny maksymalnej, wynoszącej 500 zł/MWh oraz bonu energetycznego dla gospodarstw domowych, jak również mechanizmu ceny maksymalnej wynoszącej 693 zł/MWh dla sektora MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych, wyniósłby łącznie ok. 10,5 mld zł.
Zamrożenie cen energii w 2025. "Analizujemy kształtowanie się cen energii"
"Przywracanie standardowych zasad funkcjonowania rynku energii odbywa się stopniowo, tak aby Polacy nie byli narażeni na gwałtowny wzrostu kosztów energii" - zaznaczyło ministerstwo. Dodało również, że resort na bieżąco obserwuje i analizuje sytuację na rynku energii, w tym możliwe kształtowanie się cen energii elektrycznej w 2025 roku.
Resort oszacował, jako podwyżka za energię mogłaby czekać Polaków bez mechanizmu wsparcia.
"Na podstawie zatwierdzonych przez Prezesa URE zmian taryf sprzedawców z urzędu, które obowiązywać będą do końca 2025 r. szacuje się, że w przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 r., cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o ok. 25 procent względem drugiego półrocza 2024 roku" - przekazało ministerstwo.
Jak uzyskać tani prąd w Polsce?
"W Polsce wysokie ceny energii wynikają bezpośrednio z obecnego kształtu miksu energetycznego, zdominowanego przez emisyjne źródła zasilane paliwami kopalnymi" - wyjaśniło MKiŚ.
Jak dodało, w tej sytuacji jedynie zmiana miksu i stopniowe odchodzenie od węgla może prowadzić do trwałego obniżenia cen wytwarzania energii. "Przede wszystkim poprzez uniknięcie opłat związanych z emisją dwutlenku węgla i uniezależnienie się od kosztów surowców energetycznych" - doprecyzował resort.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock