Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl
Ceny prądu w 2024 roku i bon energetyczny
Ceny prądu w 2024 roku i bon energetycznyTVN24
wideo 2/4
Ceny prądu w 2024 roku i bon energetycznyTVN24

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Możliwość zmiany sprzedawcy prądu została wprowadzona w Polsce w 2007 roku. Od tamtego czasu decyzję taką podjęto ponad milion razy. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że z tej opcji skorzystało:

- 768,4 tys. gospodarstw domowych (grupa taryfowa G), - 248,9 tys. odbiorców instytucjonalnych (grupy taryfowe A, B i C).

Co więcej z danych URE wynika, że po chwilowym spadku w okresie pandemii, Polacy ponownie wykazują zwiększone zainteresowanie zmianą sprzedawcy prądu.

Liczba zmian dostawców prądu w PolsceURE

I chociaż obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której ustawodawca określił z góry maksymalną cenę za megawatogodzinę, to nie oznacza, że wszyscy sprzedawcy prądu będą mieć taką samą ofertę cenową. Dlatego warto przeanalizować ceny w konkurencyjnych firmach.

Sprzedawca a dostawca prądu

Jednocześnie trzeba pamiętać, że poważna część naszego rachunku jest zależna nie od tego, kto nam prąd sprzedaje, ale dostarcza. Jak wspominaliśmy w "Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?" lwia część naszej faktury to opłaty związane z dystrybucją. Część z nich jest stałych, część zmiennych - powiązanych z naszym zużyciem energii elektrycznej.

Dystrybutora, zwanego czasem dostawcą lub oficjalnie Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, zmienić nie możemy. Jest to powiązane z tym, że są oni na stałe wyznaczeni przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) i odpowiedzialni nie tylko za dostarczanie energii elektrycznej na danym obszarze, ale także rozwój i konserwację sieci oraz usuwanie skutków awarii. Na terenie kraju działa 5 dystrybutorów:

Stoen Operator (należy do Grupy E.ON) – działa w Warszawie i okolicach. Enea – obejmuje obszar następujących województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego. Tauron – obejmuje sieci znajdujące się na terenie południowej Polski w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim. Energa – funkcjonuje na obszarze województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego. PGE – działa na terenach woj. podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu może się opłacać nawet przy pozornie niewielkiej różnicy w wysokości miesięcznych opłat. To dlatego, że firmy chcąc przyciągnąć do siebie nowych klientów oferują często znacznie więcej niż sam prąd. Dodają m.in. pomoc fachowców w razie usterek, pakiety telewizji, czy ochronę przed podwyżkami cen. Warto wziąć i je pod uwagę, wybierając ofertę.

Sprzedawcę energii elektrycznej możemy zmienić na dwa sposoby - albo samodzielnie, albo poprzez udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy do reprezentowania nas przed dotychczasowym sprzedawcą oraz przed dystrybutorem. Ten drugi sposób jest o tyle łatwiejszy, że to nowy sprzedawca po prostu zajmie się wszystkimi formalnościami. Na nas spoczywać będzie tylko dokonanie odczytu licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą.

W sytuacji, gdy zmianę sprzedawcy będziemy chcieli dokonać samodzielnie, to proces ten wygląda następująco:

1. Wybieramy nowego dostawcę prądu i zawieramy z nim umowę sprzedaży. 2. Wypowiadamy obowiązując nas do tej pory umowę sprzedaży. 3. Zawieramy umowę o świadczenie usługi dystrybucji. 4. Informujemy operatora systemu dystrybucyjnego o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą - możemy to zrobić za pomocą formularza udostępnionego przez operatora systemu dystrybucyjnego na jego stronie internetowej. 5. Dostosowujemy liczniki - jeśli nowy sprzedawca tego wymaga. 6. Spisujemy liczniki i rozliczamy się z dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej - musimy to zrobić w ciągu 5 dni od zmiany sprzedawcy.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP