Klienci banków popełniają w internecie proste błędy. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć

Pieniądze

Klienci banków zagrożeni wykorzystaniem danych bez ich wiedzy
wideo 2/3

Operacje bankowe w sieci najlepiej przeprowadzać z jednego komputera, trzeba też zmieniać co jakiś czas hasła, loginy - to niektóre zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej. Jak się okazuje, klient jest najsłabszym ogniwem systemu zabezpieczeń. Sprawdź, jak dbać o bezpieczeństwo bankowego konta.

1. Regularna zmiana

To klient banku internetowego jest najczęściej najsłabszym ogniwem systemu zabezpieczeń. Wszystko przez to, że wiele osób nigdy nie zmienia loginów oraz haseł dostępu na strony bankowe. A to jest jeden z fundamentów dbania o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Warto również pamiętać, aby nie zapisywać haseł w przeglądarce, bo to prosty sposób, aby stracić kontrolę nad dostępem do konta.

2. Jeden komputer

Drugą ważną zasadą bezpiecznego korzystania z internetowego konta bankowego jest korzystanie z jednego komputera. Jeśli korzystamy z wielu komputerów np. w domu, pracy, na uczelni i u znajomych, to nie powinniśmy we wszystkich tych miejscach logować się do bankowości elektronicznej, a w szczególności nie powinniśmy tego robić w miejscach publicznych, gdzie z komputerów korzystają dosłownie wszyscy. Logując się na konto, np. tylko z domowego komputera ograniczamy ryzyko, że nasze hasła czy loginy wpadną w niepowołane ręce.

3. Sprawny antywirus

Zdecydowana większość użytkowników komputerów z dostępem do internetu ma zainstalowany program antywirusowy. Problem w tym, że wielu z nich ich nie aktualizuje. Za lekceważenie tego działania może spotkać nas sroga kara, bo bez sprawnej ochrony wyłapującej nowe wirusy i zagrożenia komputer łatwo może paść łupem cyberprzestępców.

4. Poradnik banku

Wielu użytkowników bankowości elektronicznej nie czyta, a więc i nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa, które przygotowuje bank. Jeśli chcemy czuć, że nasze pieniądze są bezpieczne i hakerzy nie będą mogli nas okraść, to powinniśmy poważnie potraktować wszystkie rady i zalecenia naszego banku. Ich zlekceważenie może słono nas kosztować.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock